AK Parti Milletvekili Adayı Cıngı: "Turizmle alakalı çalışmalar yapacağız"

AK Parti Milletvekili Adayı Cıngı: “Turizmle alakalı çalışmalar yapacağız”

AK Parti Kayseri 4. Sıra Milletvekili Adayı Murat Cahid Cıngı, “Turizmle alakalı çalışmalar yapacağız” dedi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Murat Cahid Cıngı, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Turizm konusunda çalışmalar yapacaklarını söyleyen Cıngı, “Erciyes dağını yabancı turiste makul bir noktada açtık. Erciyes’i 2012 kışında biz işletmeye başladık. 2017 yılında birinci charter uçağımız indi. Bu hayal edemediğimiz bir lütuf. Halada devam ediyor çok şükür. Charter konusunda kıta Avrupa’sına çok uğraşıyoruz. Almanya, Fransa, Avusturya üzere ülkelerde temel kitle yer alıyor. Dünyada kayak yapan ekseriyet Avrupa’da Alp ülkelerinde yer alıyor. Erciyes turizmiyle paralel olarak, kentimize gelen bir yabancıyı daha fazla bu kentte keyifli edebiliriz daha fazla kendimizi, kentimizi, kültürümüzü anlatabiliriz ve o beşere nasıl daha fazla harcama yaptırabiliriz? Sorusunun karşılığını ararken de hepimizin bildiği Soğanlı, Kültepe, mescitlerimiz, kümbetlerimiz, Sultan Sazlığı, Kapuzbaşı Şelalesi üzere çok sayıda yapıtımız var. Arkeolojik çalışmalarımız var. Yeraltında çok mükemmel buluntular var. Onları yeryüzüne çıkartmamız gerekiyor. O çalışmaların bakanlık nezdinde yürütülmesi konusunda bizim uğraşlarımız olacak. Tanıtım boyutunda bakanlığımız dayanağı için uğraşacağız. Turizmle alakalı çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

“Eğitimle alakalı ezaları giderecek siyasetler üretilmeli”

Sanayi bölgesinde üretim kalitesi arttıkça insan kalitesini de artıracak projeler geliştirilmesi gerektiğini lisana getiren Cıngı, “Kayseri’de Organize Sanayi Bölgesi 1980’lerden itibaren kurulmaya başladı ve şu anda çok şükür 150 ülkeye ihracat yapan, temelde emeği ağır olduğu bölümler olmasına karşın artık yavaş yavaş teknoloji, savunma sanayi, dokumacılık üzere bilgi ağır bölümlere kayan bir üretim mantalitesi oluşuyor. Bilhassa yeni kuşak babalarının kurmuş olduğu o yapıyı biraz daha çağdaş metotlarla dünyayı tanıyan yeni işverenlerimiz daha çok yazılımdır, teknoloji üzere bölümlere kaymaya çalışıyor. Bu mevzuda da bizim çok fazla insan kaynağı gereksinimimiz olacak. Kent hastanemizin bağlı olduğu 5 tane üniversitemiz var. Burada da iş bulma ezası çeken, gelecek derdi olan bir gençlik var. Yani hepsi birbirini tamamlayacak bir plan proje yürütmek gerekiyor. Örneğin yabancı lisan eksiği kentin büyük bir eksiği. Yani çocuklar İngilizce eğitimde görse bu lisanı konuşmak kentimizde çok kâfi değil. İnsan muhtaçlığını karşılayamıyoruz. Mühendis gidiyor, ne iş olsa yaparım zihniyetiyle herkesin yapabileceği işlerde çalışıyor. Bundan kendileri de şikayet ediyorlar, patronda şikayet ediyor. Bu dengeyi korumak niyetiyle organize sanayi bölgemizdeki üretimin kalitesi arttıkça, insan kalitesini artıracak projeler geliştirmemiz lazım. Eğitimle alakalı son periyotta herkesin yaşadığı külfetleri giderecek, siyasetler üretmek lazım. Bununla alakalı gerekirse fonlar bulunacak, rehberlik edilecek” halinde konuştu.

“Sanayinin niteliğini artırmak lazım”

Sanayide başkan ve yönlendirici eksikliği bulunduğunu aktaran Cıngı, kelamlarını şu halde tamamladı;

“Bizim külfetimiz endüstride o transformasyonu sağlayacak başkan ve yönlendirici eksikliğidir. Mobilya ve çelik kapı üzere bölümler kentimizde büyük kümeleri oluşturdu. Bunu yönlendirme manasında çalışmalar yapmak lazım. Endüstrinin niteliğini artırmak lazım. Endüstride çalışacak insanların nitelikli olmasını sağlamak, temin etmek lazım.” – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset