Afganistan asıllı 138 sistemsiz göçmen hudut dışı edildi

Afganistan asıllı 138 sistemsiz göçmen hudut dışı edildi

Türkiye‘ye yasa dışı yollarla girenlere yönelik uygulamalarda yakalanan Afganistan asıllı 138 sistemsiz göçmen, uçakla İstanbul Havalimanı’ndan Afganistan’a gönderildi.

Düzensiz göçle uğraşa yönelik sonlarda artırılan güvenlik tedbirlerinin yanı sıra kolluk ünitelerinin ülkeye yasa dışı yollarla girenlerin yakalanmasına ait kontrolleri sürüyor. Yakalanan sistemsiz göçmenler ise charter seferleri ve tarifeli uçuşlarla hudut dışı ediliyor.

Bu kapsamda güvenlik takımları tarafından uygulamalarda yakalanan ve nezaret altında tutuldukları geri gönderme merkezindeki süreçleri tamamlanan Afganistan asıllı 138 sistemsiz göçmen, İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Başkanlığının düzenlediği seyahat evrakıyla hudut dışı edilmek üzere İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Polis ve jandarma takımlarının nezaretinde güvenlik noktasından geçirilen göçmenler, Afganistan’a gönderilmek üzere uçağa bindirildi.

Böylece yılbaşından bu yana hudut dışı edilen sistemsiz göçmen sayısı 33 bin 879’a ulaştı.

Toplam 11 bin 124 Afganistan vatandaşı ülkesine döndü

Göç Yönetimi Başkanlığından alınan bilgiye nazaran, yılbaşından bu yana Afganistan’a düzenlenen sistemsiz göçmenlerin gönderildiği 21. özel uçak seferi İstanbul’dan gerçekleştirildi. Bu yıl Afganistan’a düzenlenen 21 özel uçak seferi ve tarifeli uçuşlarla toplamda da 11 bin 124 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.

Öte yandan, geri gönderme merkezlerinde idari nezaret altında bulunan toplam 17 bin 687 sistemsiz göçmenin hudut dışı süreçlerinin ise sürdüğü öğrenildi.

Etkili ve süratli işleyen hudut dışı düzeneği sayesinde Avrupa ortalamasının çok üzerinde bir muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirilirken, yeniden sonlarda alınan güvenlik tedbirleri sayesinde 2023 başından bu yana 74 bin 981 sistemsiz göçmenin ülkeye girişi engellendi.

Düzensiz göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik ağırlaştırılan çalışmalar sayesinde de bu yıl 34 bin 986 sistemsiz göçmen yakalandı.

Kaynak: AA / Gökhan Yılmaz – Şimdiki