Ziraat Odası Lideri Çetindağ: "Barajlardaki doluluk oranı yüzde 30'lardan yüzde 65'lere yükseldi"

Ziraat Odası Lideri Çetindağ: “Barajlardaki doluluk oranı yüzde 30’lardan yüzde 65’lere yükseldi”

Ziraat Odası Lideri Çetindağ: “Barajlardaki doluluk oranı yüzde 30’lardan yüzde 65’lere yükseldi”

SİVAS – Sivas Ziraat Odası Lideri Hacı Çetindağ, Ocak ayında yaşanan kuraklığın Mart ve Nisan aylarında yerini yağışlara bıraktığını ve barajlardaki doluluk oranının yüzde 30’lardan 65’lere yükseldiğini söyledi.

Sivas Ziraat Odası Lideri Hacı Çetindağ, Mart ve Nisan yağışlarının akabinde barajlarda ki doluluk oranları ve elde edilecek rekolteler hakkında açıklamalarda bulundu. Çetindağ, yağışların tıpkı seviyede gitmesi durumunda Sivas’ta bu sene buğdayda rekor rekolte alınabileceğini söyleyerek, “Ocak ayında geçen kuraklık Mart ve Nisan aylarını yerini yağışlara bıraktı ve yağışlar vilayetimizde devam ediyor. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 30’lardan yüzde 65’lere yükseldi. Yağışlar bu türlü devam ederse daha çok yükselecek. Yağışların Sivas’ta bol olmasından ötürü da ekinlerin çok düzgün olduğunu ve bu sene rekor rekolteye gidildiğini gözlemliyoruz” halinde konuştu.

“Ulaş ve Şarkışla buğday tarımına yönlendirildi”

Başkan Çetindağ, Ulaş ve Şarkışla ilçelerinde barajdan sulama yasağının devam ettiğini belirterek, “Geçen yıl yaklaşık 4 milyon dekar alan ekildi, bu senede yaklaşık 4 milyon 500 bin- 5 milyon dekara yaklaşık arazi ekiliyor. Bu da Sivas çiftçisinin toprağına daha çok sahip çıkıyor demek. Bunun tesirlerinden biri de, geçen sene Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından ötürü buğday fiyatlarının güzel verilmesi ve çiftçimizin güzel para kazanmasından ötürü bu sene ekim alanları daha çok genişledi Sivas’ta. Başta buğday, arpa alanı genişledi. Kotalar müsaade ettiği sürece de şeker pancarı ve patates üretimine devam edeceğiz. Barajların doluluk oranının yükselmesiyle birlikte sulu tarıma yönleneceğiz. Ulaş ve Şarkışla ilçemizde ki barajlarımızda ekim yasakları devam edecek. Bu ilçelerde suyu daha az isteyen buğday tarımına yönlendirildi” dedi.

“Barajların doluluk oranı iktisada yansıyacak”

Başkan Çetindağ, barajların doluluk oranlarının ekonomik olarak çiftçiye olumlu yansıyacağını belirterek, “Devlet Su İşlerinden aldığımız bilgilerde ve bizim müşahedelerimize nazaran barajların su düzeyi yüzde 65-70 düzeylerinde ve bu yağışlar devam ettiği sürece de inşallah yüzde 100’ü görür. Bu barajların doluluk oranı iktisada yansıyacak, toprağa yansıyacak, çiftçimize yansıyacak ve yağışlar şuan pek düzgün gidiyor. Bu sene hiçbir kasvetimiz yok, bu yılın dolu dolu geçeceğine inanıyorum. Çiftçimizin ani yağışlarda sel durumuna ve dolu yağışlarına dikkat etmesi gerekiyor. Biz bu hususlarda ihtarlarda bulunuyoruz ancak çiftçilerimizin Tarsim sigortası yaptırmalarını istiyoruz. Çiftçilerimiz imkanları ölçülerinde Tarsim sigortalarını yaptırırlarsa kendi yararlarına olacaktır. 2022 yılında Sivas buğdayda 800 bin ton rekolte elde ederek rekor kırmıştı, bu yılkı amacımız bir milyon ton” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol – İktisat