Uzaya gidecek Tuva Cihangir Atasever'in babası Zakir Atasever: "Çok gururluyum ve çok mutluyum"

Uzaya gidecek Tuva Cihangir Atasever’in babası Zakir Atasever: “Çok gururluyum ve çok mutluyum”

Uzaya gidecek Tuva Cihangir Atasever’in babası Zakir Atasever: “Çok gururluyum ve çok mutluyum”

-Atasever “Daha büyük maksatlara kesinlikle gideceklerine inanıyorum”

İSTANBUL – Türkiye’nin birinci uzay yolcularından olan Tuva Cihangir Atasever’in babası Zakir Atasever “Cihangir’in uzaya ilgisi vardı, bu ulvi vazifesi yerine getireceğine inanıyorum, çok keyifli ve gururluyum, daha büyük maksatlara kesinlikle gideceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST’te Türkiye’nin birinci uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever olduğunu açıklamıştı.

Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever’in babası Zakir Atasever oğlunun kendisine gurur yaşattığını söyleyerek “Öncelikle bu türlü ulvi ve büyük bir vazifesi üstlendiği için memnunum. Ülkemize ve milletimize güzel işler yapmasını diliyorum. Mutluluğumuz çok fazla lakin Tuva Cihangir’in bu misyonu milletimiz ismine en âlâ biçimde, layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum. Cihangir, projenin başlangıcından beri, kurulduğundan beri orada olmak istedi. Uzaya karşı, havacılığa karşı ilgisi vardı. Bu program Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklandığında müracaatını yaptı. Çok sıkı, çok titiz bir biçimde çalışmalarını gerçekleştirdi ve seçilerek bu güne geldi. Birinci müracaat ettiği günden bugüne Tuva Cihangir’in bu projenin içinde yer alacağına inanmıştım. Bu türlü bir projede yer almak, bu türlü bir projenin içinde Tuva Cihangir’in olması elbette heyecan verici bir durum. Daha büyük amaçlara kesinlikle gideceklerine inanıyorum. Cihangir’in de bunu başaracaklarına inanıyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Uygar Topaloğlu – Genel