Ulusal paraşütçünün hayatını kaybettiği kazada İngiliz pilota tutuklama

Ulusal paraşütçünün hayatını kaybettiği kazada İngiliz pilota tutuklama

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 2 paraşütün çarpıştığı, ulusal paraşütçü Orkut Baysal’ın (39) hayatını kaybettiği, tandem (ikili) atlayış yaptığı Andaç Ünsal’ın (45) da yaralandığı kazada, başka paraşütün pilotu İngiliz Thomas Aitken (45), tedavisinin akabinde tutuklandı.

PARAŞÜT BİRBİRİNE DOLANDI

Yamaç Paraşütü Uzaklık Ulusal Ekibi atletlerinden Orkut Baysal, evvelki gün eğitim verdiği Andaç Ünsal ile Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Babadağ’ın 1700 metre pistinden ikili uçuş yaptı. Tıpkı saatlerde 1200 metre pistinden de İngiliz Thomas Aitken de tekli atlayış gerçekleştirdi. Belceğiz Plajı’na yanlışsız inişe geçen Baysal ve Ünal’ın paraşütü, yere 20 metre kala Aitken’in paraşütü ile çarpıştı, birbirlerine dolandı. Paraşütler, evvel bir otelin binasına çarptı, akabinde da havuz kenarına düştü. Orkut Baysal hayatını kaybetti, Ünsal ile Aitken Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ünsal ile Aitken, birebir gün tedavilerinin akabinde taburcu edildi.

İNGİLİZ PARAŞÜTÇÜ TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında jandarmada tabir veren Andaç Ünsal, “İngiliz paraşütçü, inişte olduğumuz bir sırada direkt olarak gelip, bize çarparak kazaya neden oldu. Şikayetçiyim” dedi. Thomas Aitken’in ise tabirinde; öteki paraşütü fark etmediğini belirterek, “Çarptığımda durumun farkına vardım. Üzgünüm” dedi. Jandarmadaki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Aitken, tutuklandı.

BİRLİKTE BİRİNCİ ATLAYIŞLARI DEĞİLMİŞ

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni