Türkiye'nin en büyük, Konya'nın Birinci Manisiz Hayat Merkezi'nin temelleri atıldı

Türkiye’nin en büyük, Konya’nın Birinci Manisiz Hayat Merkezi’nin temelleri atıldı

Konya‘nın merkez Karatay İlçe Belediyesinin hayata geçirdiği Manisiz Ömür Merkezi’nin temeli düzenlenen atıldı. Alanında Türkiye‘nin en büyük, Konya‘nın ise birinci merkezi olan proje, yaklaşık 120 milyon liraya mal olacak.

Karatay Belediyesi ilçeye kazandırdığı yatırımlarına her gün bir yenisini ekiyor. Belediyenin bu çerçevede kente kazandıracağı Türkiye‘nin en büyük, Konya‘nın ise birinci Manisiz Hayat Merkezi’nin temeli, düzenlenen merasimle atıldı. Birebir vakitte Karatay Belediyesinin son 4 yılda temeli atılan 135’nci yatırım olma özelliği bulunan bu değerli proje, Köprübaşı Mahallesi Gazali Sokak’ta, 7 bin 200 inşaat alanı üzerinde inşa edilecek. “Engelsiz Ömür Merkezi’nde; Kütüphane Fotoğraf ve Görsel Sanatlar Atölyesi, Bilim Atölyesi, Kapalı Spor Salonu, Pasta ve Yemek Atölyesi, Seramik ve Kil Atölyesi, Bilgisayar Atölyesi, Müzik Atölyesi, Matbaa ve Baskı Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Dans Atölyesi, Drama Atölyesi, Konferans Salonu, Konuşma Zahmeti Eğitim Merkezi, Özel Öğrenme Zahmeti Eğitim Merkezi, Görme Engelli Eğitim Merkezi, İşitme Engelli Eğitim Merkezi, Fizyoterapi Odası Merkezi, Zihinsel Engelli Eğitim Merkezi, Yaygın Gelişim Bozukluk Eğitim Merkezi, Psikiyatri ve Toplumsal Hizmetler Merkezi, Aktiflik Salonları, Dinlenme ve Ahenge Odaları, Duyu Bütünleme Odası, Müşahede Odası, Duygusal Rahatlama Odası, Uygulama Meskeni bulunacak. Manisiz Ömür Merkezi’nin yatırım bedeli ise 120 milyon lira.

“Engelli bireylerimiz için çok istikametli merkez olacak”

Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, merkezin temel atma programında yaptığı konuşmada, Karatay’da yaşayan engelli vatandaşlar ve ailelerinden gelen bütün taleplerin en ince ayrıntısına kadar değerlendirildiğini aktararak “Engelsiz Ömür Merkezi” projesinin de bu istikamette şekillendiğini tabir etti. Manisiz Ömür Merkezinin, engelli bireylerin eğitim ve toplumsal hayata iştiraklerini kolaylaştırmada kıymetli katkılar sunacağını söyleyen Lider Kılca, ” Türkiye‘nin en büyük, Konya‘mızın ise birinci Manisiz Hayat Merkezi’mizin temelini daima birlikte atıyoruz. Manilere takılmayan vatandaşlarımızın, toplumumuzu çok daha güçlü kılacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Seçim Beyannamesi’nde engelli bireylerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri mahzurların en aza indirilmesi, hayatlarının daha da kolaylaşması ve istihdam noktasına hassasiyet gösterilmesi çerçevesinde özel çalışma yapılacağının altını çizmişti. Karatay Belediyesi olarak bizler de ‘Engelsiz Bir Karatay’ amacımız istikametinde çalışmalarımızı hızlandırdık ve bugüne kadar birçok proje ve düzenlemeyi hayata geçirdik. Bilindiği üzere Alzheimer Gündüz Hayat Merkezi’miz; belediyemiz, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi ve hayırseverlerin takviyeleriyle Konya’ya kazandırılmıştı. Bu merkez yıllardır Alzheimer hastası büyüklerimizin ferdî gelişimi, terapiler, beslenme ile sıhhatle ilgili daha birçok çalışma yürütüyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) de 2019 yılında hazırladığı raporda, merkezimizi toplumsal hizmet ve etkinlikler bakımından dünyada alanında kıymetli bir örnek olarak göstermişti. Bugün itibariyle de birebir hassasiyet, hizmet anlayışı ve amaçlarımız çerçevesinde ‘Engelsiz Ömür Merkezi’ projemizi hayata geçiriyoruz. Toplumun her kesitine hizmet ulaştırma gaye ve sorumluluğumuzun yansımalarından olan Manisiz Ömür Merkezi’mizin temelini daima birlikte atmanın memnunluğu ve heyecanı içindeyiz. İnşa edeceğimiz Manisiz Hayat Merkezi’nden faydalanacak bireylerimiz, toplumsal ve kültürel faaliyetlere katılırken ailelerimiz de kendi hayatlarına vakit ayıracak ve hayatlarını daha kaliteli bir hale getirecek” dedi.

“Her gönülle dokunma amacımız var”

Başkan Kılca, Karatay Manisiz Ömür Merkezi 7 bin 200 metrekare inşaat alanına sahip olduğunu belirterek, “Engelsiz Hayat Merkezi’nde; Eğitim odaları, Gündüz Bakım Üniteleri, Atölyeler, Kapalı Spor Salonu, Konferans Salonu, Gelişim ve Eğitim Merkezleri, Psikiyatri ve Toplumsal Hizmetler Merkezi ve Aktiflik Salonlarından oluşacak Manisiz Ömür Merkezi’mizin şuan ki yatırım bedeli 120 milyon liradır. Bizim Karatay’ın her köşesine hizmet ulaştırma uğraşımız olduğu üzere her haneye, her gönülle dokunma amacımız var. Tüm hemşerilerimizin sevincini katladığımızda, hoş ve bir diğer Karatay hayalimize ulaşacağız. Temelini attığımız Manisiz Hayat Merkezi’mizin vatandaşlarımızın günlük hayatına sevinç ve memnunluk katarken, Karatay’ın ömür kalitesine ve ilçemizin muvaffakiyetini artıracağına inanıyorum. Merkezimizin Karatay’ımıza ve Konyamıza iyi olmasını diliyorum” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Köprübaşı Mahallesine kazandırılacak Karatay Manisiz Ömür Merkezi’nin temeli dualar eşliğinde atıldı. – KONYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal