Türkiye'nin 2028 amacı 90 milyon turist, 100 milyar dolar gelir

Türkiye’nin 2028 amacı 90 milyon turist, 100 milyar dolar gelir

Türkiye‘nin 2028 maksadı 90 milyon Turist, 100 milyar dolar gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy :

“2023 amacımız 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir. İnşallah 2028’de bu sayısı 90 milyon ziyaretçi, 100 milyar dolara kadar da taşımayı hedefliyoruz”

Türkiye çok büyük hazırlıklar yaptı. Hoş sayılar söylem ederek hoş sonuçlar mümkün olmuyor. Hakikat hareketleri, gerçek vakitte, gerçek adamlar yapmamız gerekiyor”

“Tanıtımla ilgili adımları son 5 yılda çok ağır bir formda atıyoruz. 200’den fazla ülkede çok ağır ve tesirli bir tanıtım yapıyoruz. Bunun sonuçları hem rakamsal hem de gelir olarak da almaya başladık”

“Nitelikli turistin birinci konusu nitelikli işçiden geçiyor”

ANTALYA – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye‘nin 2028 yılındaki turizm gayesinin 90 milyon ziyaretçi ağırlayıp 100 milyar dolar gelir etmek olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle turizm çalışanlarıyla bir ortaya geldi. Muratpaşa ilçesindeki bir otelin toplantı salonunda çalışanların taleplerini dinleyen Ersoy, akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“2028 amacı 90 milyon ziyaretçi, 100 milyar dolar gelir”

Dünyada sayılı destinasyonların ortasında yer alan Türkiye‘nin 2019 yılında 6’ıncı, 2022 yılında ise kovid sürecini muvaffakiyetle yönetmesiyle birlikte dünyada üçüncü sıraya yükseldiğini kaydetti. Geçen yıl 46,3 milyar dolar turizm geliriyle kapatıldığını aktaran Ersoy, 2023 yılı gayesinin daha da büyük olduğunu söyledi. Ersoy, “2023 gayemiz 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir. İnşallah 2028’de bu sayısı 90 milyon ziyaretçi, 100 milyar dolara kadar da taşımayı hedefliyoruz. Bu bağlamda olağan Türkiye çok büyük hazırlıklar yaptı. Hoş sayılar söylem ederek hoş sonuçlar mümkün olmuyor. Gerçek aksiyonları, gerçek vakitte, yanlışsız adamlar yapmamız gerekiyor” dedi.

“200’den fazla ülkede çok ağır ve tesirli bir tanıtım yapıyoruz”

Türkiye’nin son 20 yılda alt yapıda çok önemli yatırımlar yaptığına dikkati çeken Ersoy, şunları söyledi:

“Türkiye’nin her yeri büyük havalimanlarıyla donatıldı. Bu havalimanları otobanlarla dahili sistemlerle birbirine bağlandı. Terörle çabada Türkiye çok büyük muvaffakiyet elde etti. Terörle uğraşı ülke hudutlarının dışına çıkartmayı başardı. Yeniden birebir Türkiye bu terörle çabada muvaffakiyet edebilmek için savunma endüstrinde çok önemli yatırımlar yaptı. Dünyada şu anda savunma kesiminde öncü başkan pozisyona gelen ülkelerin başında yer alıyor. Kovid müddetinde Türkiye en az kapanan ülkelerden biriydi. Bu süreci en düzgün yöneten, hastane kapasitesini en düzgün yöneten ülke olduğu için de bilhassa sürece rakiplerinden ayrışarak çok hakikat ve çok tesirli sayılara ulaşmayı sağladı. Tanıtımla ilgili adımları son 5 yılda çok ağır bir halde atıyoruz. 200’den fazla ülkede çok ağır ve tesirli bir tanıtım yapıyoruz. Bunun sonuçları hem rakamsal hem de gelir olarak da almaya başladık.”

Nitelikli Turist, nitelikli personel

Nitelikli turistin birinci konusu nitelikli işçiden geçiyor

Bakan Ersoy, nitelikli turist için nitelikli işçi olması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün 1 Mayıs olması sebebiyle onları da dinlemek istedik. Hem biz başımızdakileri onlarla paylaşmak, hem onların problemlerini, muhtaçlıklarını izlemek istedik. Kıymetli gereksinimleriyle ilgili birçok mevzuyu da lisana getirdiler. İnşallah biz onları kıymetlendirerek süratli bir biçimde gerekli düzenlemeleri yapacağız. Bu usul toplantıların daha sık ve daha ağır yapılması gerektiğine inanıyoruz. Dalın bütün paydaşları ne kadar çok yan yana gelir, ne kadar fazla kıymetlendirme yaparsa o kadar yeterli sonuç alır diyoruz” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Suat Metin – İktisat