Türk Savunma Sanayii'nin çelik kanatları göğüs kabarttı

Türk Savunma Sanayii’nin çelik kanatları göğüs kabarttı

Türk Savunma Sanayii’nin çelik kanatları göğüs kabarttı

ANKARA – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen KAAN ismiyle tanıtılan Milli Muharip Uçak, Hürjet, Atak II ve Anka III görücüye çıktı. TUSAŞ tarafından üretilen Türk Savunma Sanayii’nin çelik kanatları adeta göğüs kabarttı.

TCG Anadolu ve yenilenen Altay tankının akabinde Türk Savunma Sanayii’nin yeni üyeleri görücüye çıktı. TUSAŞ tarafından üretilen Ulusal Muharip Uçak (MMU), Hürjet, Atak II ve Anka III düzenlenen İstikbalin Yüzyılı Lansmanı programı ile tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle TUSAŞ Kahramankazan Tesisleri’nde düzenlenen aktiflikte ayrıyeten Gökbey, yerli helikopter motoru, Hürjet, Hürkuş ve Aksungur İHA’da yerini aldı.

MMU yeni ismi KAAN

Tören öncesinde Ulusal Muharip Uçak ile ilgili bir sürprizin yapılacağı da gündemdeydi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MMU’nun ismini KAAN olacağını açıkladı. Erdoğan ayrıyeten KAAN isminin fikir babasının Milliyetçi Hareket Partisi Genel Lideri Devlet Bahçeli’ye ilişkin olduğunu da bildirdi.

Törene katılan bir çok insan merasimin bitmesiyle birlikte yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen eserleri yakından inceledi. Üretilen eserlerin başmühendisleri de eserlerin yanında bulunarak iştirakçilere bilgi verdi. Ulusal Muharip Uçak olarak bilinen KAAN ile ilgili bilgi veren projenin Başmühendisi Emre Yaman, KAAN’ın öyküsünün 2006 yılında başladığını belirterek, “2006 yılında elde ettiğimiz tasarım ofseti ile birlikte başladığımız bir serüvenimiz var. Sonrasında Hürkuş’la EASA sertifikası almış bir tasarım tertibimiz oldu. Sonra Hürjet ve Gökbey projelerine başladık ve sonra ATAK ve başka uçaklarla birlikte çalışmalarımız devam etti. MMU’da bu takımın son ürünü” diye konuştu.

“Bu uçaklar aslında dünyada para ile satın alamayacağınız uçaklar”

KAAN’ın ehemmiyetine değinen Yaman, “Bu uçaklar aslında dünyada para ile satın alamayacağınız uçaklar. Bu uçakları para verseniz dahi vermiyorlar. Biz bu uçakları milletimize ve vatanımıza kazandırmak için çalışmalar yapıyoruz. En büyük özelliği aslında 5. Jenerasyon dediğimiz görünmezlik özelliklerinin olması ve iç silah yuvalarına sahip olması. Bunun yanında muhteşem cruise üzere değişik özelliklerinin olması bizim uçağımız en kıymetli yetenekleri diyebiliriz. MMU aslında burada gördüğünüz 4-5 platformun denetimini sağlayacak ana denetim ünitesi diyebiliriz. Bu işin merkezinde olan uçağımız manasına geliyor aslında. Dolayısı ile stratejik olarak para ile satın alamayacağınız bir güç çarpanı hava kuvvetlerimizi için” diye konuştu.

“MMU’yu yılsonunda gökyüzünde görmeyi bekliyoruz”

KAAN’ın uçuş tarihi ile ilgili bilgi veren Yaman, “MMU’yu yılsonunda gökyüzünde görmeyi bekliyoruz. Tabi güvenlik en değerli kaide bizim için. Güvenliği ne vakit sağlarsak o vakit uçacaktır lakin gayemiz yılsonu” tabirlerini kullandı.

ATAK II projesiyle ilgili bilgi veren projenin Başmühendisi Mehmet Yılmaz ise projenin 2019 yılında imzalandığını belirterek, “Son 4 aydır helikopterimizin gövdesini toparladık, alt sistemlerin üretimini tamamladık ve helikopteri bir ortaya getirmeye başladık. 17 Nisan prestiji ile hangardan çıkışımızı gerçekleştirdik. 23 Nisan prestiji ile birinci motor çalıştırmamızı gerçekleştirdik. 28 Nisan prestiji ile de birinci uçuşumuzu gerçekleştirdik. Yani hangardan çıkışımızdan 11 gün sonra birinci uçuşumuzu gerçekleştirmiş olduk. Helikopterimizi yere bağlıyoruz ve çok güçlü testlere olağan tutuyoruz. Hatta havada göremeyeceği kadar güç testlerden geçiyor” diye konuştu.

“Projemizi 2 yıl içerisinde teslim etme amacımız var”

ATAK-I’in ATAK-II’den farkını anlatan Yılmaz, “Ağır sınıf taarruz helikopteri, zırhlı bir helikopter. Kokpiti, camları, yanları ve koltukları zırhlı olacak. Bin 500 kilo silah yükü taşıyabilir bir helikopter olacak. Bilhassa uzun menzilli füzelerle donatacağız. ROKET-SAN’ın bu mevzuda ki çalışmalarını biliyoruz. Hatta mevcut eserleri var ve bunları direk helikopterimizin üzerinde kullanacağız. Bir milimetrik dalga radarımız olacak ve bununla çok uzun aralıklardan tespit yapabilir olacağız. Aslında temel fark uzun uzaklıktan tespit, teşhis ve imha kabiliyeti olacak. Projemizi 2 yıl içerisinde teslim etme amacımız var. Projeyi ATAK-I’de olduğu üzere kademeli olarak ilerletmek istemekteyiz. ATAK’ta birinci olarak temel özellikleri ve silahları koyup sonrasında ise üzerine koya koya ilerleme sağlamıştık. Burada da emsal biçimde ilerlemeyi istiyoruz. Temel helikopteriler işlevlerini ve temel silahlarımızı koyup sonrasında ise ek özelliklerimizi üzerine ekleye ekleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Aktüel