TÜRK-İŞ GENEL LİDERİ ATALAY: MİNİMUM FİYATTA VERGİYİ SABİTLEMEK GEREKİYOR

TÜRK-İŞ GENEL LİDERİ ATALAY: MİNİMUM FİYATTA VERGİYİ SABİTLEMEK GEREKİYOR

TÜRKİYE Personel Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Lideri Ergün Atalay, taban fiyattaki verginin düşürülmesinin olumlu olduğunu lakin yetmediğini belirterek, “Asgari fiyatta vergiyi sabitlemek gerekiyor” dedi.

‘MECLİSTE EMEKÇİ YOK’

Seçimlere ait konuşan Atalay, “Bütün partilerin milletvekili listesini inceledim. Siz de incelediniz. Biz bu ülkede emekçi, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70’iyiz. Meclise girecek 3 emekçi, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz artık? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, mecliste ne anlatacak? Tulum yoksa tulumun sıkıntısını anlatamaz. Yüzde 85 patron, öbür meslek guruplarını sayıp da bir haksızlık yapmayım diye söylemiyorum. Sermaye yüklü bir meclis. Dün de öyleydi, ondan önce öyleydi. Bunu değiştirmediğiniz surece bu sorunları çözemeyiz. Bugün bununla ilgili milletvekili olacak durumum yok. Patron olacak durumum yok. Türkiye‘nin bütün alanlarından, bu meclise emekçi kökenli milletvekili sokmazsak ıstırapları büyütmeye devam ederler” diye konuştu.

‘ÖNCELİĞİMİZ TÜRKİYE’

Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü ile ilgili yarın görüşme yapılacağını söyleyen Ergün Atalay, şöyle konuştu:

“Yarın görüşsünler. Tekliflerini bir getirsinler. Buradaki Kamu Uyum Konseyi birlikte müzakere edelim. Şube liderlerimize soralım. Yakışan neyse, isteğimiz seçimden önce bitirmek lakin istediğimiz bir şey olmazsa bu problemin içinde olmayız haberiniz olsun. TÜRK-İŞ, Türkiye‘nin, mazlumun, haklının, emekçinin, işçinin yanında olmaya devam etmek mecburiyetinde. Türkiye yoksa TÜRK-İŞ de yok. A partisi de B partisi de yok. Onun için önceliğimiz Türkiye. İstediğiniz partiye oy verin ancak Türkiye’den yana olmak durumundayız.”

‘BAŞIMIZDA VERGİ DİYE BİR BELA VAR’

Asgari fiyattaki vergi konusuna da değinen Atalay, şöyle devam etti:

“Başımızda vergi diye bir bela var. Minimum fiyattan vergiyi düşük aldın, hoş ancak bu yetmiyor. Bizim kardeşlerimiz, bu alanda bulunanlar ocak ayında aldığını aralık ayında almıyor. Minimum fiyatta vergiyi sabitlemek gerekiyor. Buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum; bu sıkıntıyı bir an önce kim geliyorsa meclise, çözün. Çözmezseniz, çözene kadar bu sıkıntıyı ülke gündeminden çıkarmamaya devam ederiz.”

Atalay, Türkiye’de her gün 4 çalışanın iş kazasında hayatını kaybettiğini, bu sayının dünya ortalamasının çok üstünde olduğunu, çocuk emekçilerle ilgili de yasal düzenlemeye muhtaçlık olduğunu kelamlarına ekledi. Miting, konuşmaların akabinde son buldu. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel