TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay, Adana'da 1 Mayıs etkinliğinde konuştu Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay, Adana’da 1 Mayıs etkinliğinde konuştu Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, 700 binden fazla kamu personelinin mali ve toplumsal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü‘ne ait, “Yakışan neyse, isteğimiz seçimden önce bitirmek fakat istediğimiz bir şey olmazsa bu sıkıntının içinde olmayız haberiniz olsun.” dedi.

Atalay, Arif Nihat Asya Parkı’nda toplanan personellerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle düzenlenen aktiflikte bir ortaya geldi.

Burada konuşan Atalay, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgede çalışmalar yürüttüklerini, paylaşmak, yardımlaşmak, kucaklaşmak ve acıları azaltmak için Adana’da alanda olduklarını söyledi.

Türkiye’de her gün 4 personelin iş kazasında hayatını kaybettiğini belirten Atalay, bu sayının dünya ortalamasının çok üstünde olduğunu tabir etti.

Çocuk çalışanlarla ilgili yasal düzenlemeye de muhtaçlık olduğunu anlatan Atalay, seçimlere ait şöyle konuştu:

“Bütün partilerin milletvekili listesini inceledim. Siz de incelediniz. Biz bu ülkede personel, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70’iyiz. Meclis’e girecek 3 emekçi, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz artık? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, Meclis’te ne anlatacak? Tulum yoksa, tulumun sıkıntısını anlatamaz. Yüzde 85 patron, öbür meslek guruplarını sayıp da bir haksızlık yapmayım diye söylemiyorum. Sermaye yüklü bir Meclis. Dün de öyleydi, ondan önce öyleydi. Bunu değiştirmediğiniz surece bu sorunları çözemeyiz. Bugün bununla ilgili milletvekili olacak durumum yok. Patron olacak durumum yok. Türkiye’nin bütün alanlarından, bu Meclis’e emekçi kökenli milletvekili sokmazsak kasvetleri büyütmeye devam ederler.”

Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü

Ergün Atalay, Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü ile ilgili yarın görüşme yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Yarın görüşsünler. Tekliflerini bir getirsinler. Buradaki kamu uyum konseyi birlikte müzakere edelim. Şube liderlerimize soralım. Yakışan neyse, isteğimiz seçimden önce bitirmek ancak istediğimiz bir şey olmazsa bu sıkıntının içinde olmayız haberiniz olsun. TÜRK-İŞ, Türkiye’nin, mazlumun, haklının, personelin, işçinin yanında olmaya devam etmek mecburiyetinde. Türkiye yoksa, TÜRK-İŞ de yok, A partisi de B partisi de yok. Onun için önceliğimiz Türkiye. İstediğiniz partiye oy verin ancak Türkiye’den yana olmak durumundayız.”

Kaynak: AA / Eren Bozkurt – Aktüel