Türk-İş 1 Mayıs'ta Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sundu

Türk-İş 1 Mayıs’ta Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu

EDDA SÖNMEZ- SİNEM NAZLI DEMİR

Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), ‘ 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu. Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri Personelleri Sendikası (TOLEYİŞ) Genel Lideri Cemail Bakındı, Türk-İş heyeti ismine yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın yalnızca çalışanların değil, emeklilerin, dar gelirlilerin ve çocukların geleceğinin de bayramı olduğunu belirterek, “Bugüne kadar kazandıklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu acımasız kapitalist sistem bir gün kesinlikle değişecek” dedi.

İstanbul’da ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ münasebetiyle birçok sendika ve sivil toplum kuruluşu Taksim Meydanı’na heyetler halinde gelerek, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Türk-İş de taksim7e bir heyet gönderdi. Türk-İş üyesi TOLEYİS Lideri Cemail Bakındı, heyet ismine çelenk bıraktıktan sonra kısa bir açıklama yaptı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sıhhat dileyen Bakındı, bölgede yaraların sarılması için çalışmaların devam etmesi gerektiğini söz etti.

Edirne’den Hakkari’ye, İzmir’den Kars’a herkesin bir bütün olduğunu aktaran Bakındı, Türk-İş olarak personel hakları için çaba vermeye devam edeceklerini ve bugüne kadar elde edilen kazanımlardan vazgeçmeyeceklerini, Türkiye’deki Suriyelilerin, bir an önce ülkelerine özgürlük içerisinde dönmelerini talep ettiklerini belirten Bakındı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“TÜRK MİLLETİ ASLA VATAN TOPRAĞINI TERK ETMEZ:

BU ACIMASIZ KAPİTALİST SİSTEM BİR GÜN KESİNLİKLE DEĞİŞECEKTİR: Bu ülkenin bölünmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Türk İş topluluğu ‘Vatan ve toprağımız varsa, milletimiz varsa biz varız’ diyen bir topluluktur. Bugüne kadar kazandığımız kazandıklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu acımasız kapitalist sistem bir gün kesinlikle değişecektir.”

Anıt önünde bir mühlet slogan atan heyet, açıklamanın akabinde, Taksim’de 1977 1 Mayıs’ında düzenlenen mitinge yönelik silahlı atakta katledilenler için Karı Yokuşu’nda anma düzenledi. Türk-İş heyeti buraya karanfil bırakarak, bir dakika hürmet duruşunda bulundu. TOLEYİS Lideri Cemail Bakındı burada da “Ruhları şad olsun. Soma’da, Bartın’da, Amasra’da maden atında kalan kardeşlerimizi de Zelzelede ölen kardeşlerimizi de rahmetle anıyorum. Allah’tan bir daha ülkemize bu türlü berbat günler yaşatmamasını niyaz ediyorum” dedi.

Kaynak: ANKA / Yeni