Trakya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

Trakya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ‘da kutlandı.

Atatürk Bulvarı’nda toplanan konfederasyon, sendika ve siyasi parti üyeleri kortej halinde taşıdıkları pankartlarla sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında siyasi slogana reaksiyon gösteren Türkiye Güç, Su ve Gaz Personelleri (TES-İŞ) Sendikası üyesi Murat Savur sendika yeleğini çıkararak kortejden ayrıldı.

Gruptan ayrılarak yürüyüşünü başka biçimde devam ettiren Savur, gazetecilere emekçilerin hakkı için adalet talepleri olduğunu fakat bunu siyasi partileri katmadan gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyen kortejdeki vatandaşlar burada hürmet duruşunda bulundu.

TÜRK-İŞ Edirne Temsilcisi Zeki Şişko, burada yaptığı konuşmada, 1 Mayıs‘ın çalışanların, kamu işçilerinin, gençlerin, bayanların, emeklilerin ve çocukların geleceği için tarihî bir devir olduğunu söyledi.

Umutlar, talepler ve hakları meydanlardan haykırdıklarını belirten Şişko, şunları kaydetti:

“Ülkemiz kuşkusuz tarihi bir nitelikte, kritik bir seçimin eşiğindedir. Yeniden kuşkusuz, ülkemizi Atatürk’ün hedeflediği muasır medeniyet düzeyine taşımak için hiçbir seçim sonucu tek başına kâfi olmayacaktır. Bu lakin ülkeyi emeğiyle var edenlerin haklarını alması ve ilerlemesiyle gerçekleşir. Bugün burada bir başlangıç yapıyoruz. Bu ülkenin tüm bedel ve hoşluklarını üreten biz personellerin işçilerin yöneten olduğu bir tertip kurma irademizi ilan ediyoruz.”

Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan ve CHP Milletvekili adayları da aktifliğe takviye verdi.

Öz Sıhhat İş Sendikası Edirne Şube Lideri Emre Promet de Atatürk Anıtı’nda yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

1 Mayıs‘ta taleplerini bir sefer daha yinelediklerini tabir eden Promet, “Bütün çalışanları ve toplu kontrat tertibini koruyacak, çalışanların aileleri ile birlikte insanca yaşamasına imkan tanıyacak fiyat düzenlemelerinin yapılmasını talep ediyoruz. Taban fiyat Tespit Komitesi’nin yapısının iştirakçi bir anlayışla tekrar belirlenmesini istiyoruz. Engelli ve yaşlı bireyler başta olmak üzere tüm kırılgan kümeler için inançlı ve erişilebilir kentler talep ediyoruz.” dedi.

Kırklareli

Kırklareli’nde vatandaşlar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle Hasan Paşa Caddesi’nde toplandı.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Belediye Lideri Mehmet Siyam Kesimoğlu, Genel-İş Sendikası Trakya Şube Lideri Salim Şen, siyasi parti temsilcileri, sendika üyeleri ve emekçiler kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na dek yürüdü.

Grup burada hürmet duruşunda bulundu. Vatandaşlar mahallî sanatkarların sahne aldığı aktiflikte bir mühlet halay çekti.

Şen, konuşmasında, tüm işçilerin haklarını savunmak için meydanlarda toplandıklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileğinde bulunan Şen, emekçilerin birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam edeceğini kaydetti.

Şen’in konuşması sırasında şiddetini arttıran sağanak nedeniyle vatandaşların birçok alandan ayrıldı.

Lüleburgaz ilçesinde de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle yürüyüş yapıldı.

Tekirdağ

Tekirdağ‘da vatandaşlar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Salih Omurtak Caddesi’nde bir ortaya geldi.

Grup, Omurtak Caddesi üzerinde yürüyerek Atatürk Meydanı’na geldi.

Kutlama alanına giren küme, vakit zaman slogan attı.

Yağmurun tesirli olduğu anlarda alandan ayrılan vatandaşlar, daha sonra alana dönerek kutlamalara devam etti.

Eğitim-İş Sendikası Tekirdağ Şube üyesi Halil Mahmut Er, burada yaptığı konuşmada Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Herkese iş ve insanca yaşanacak fiyat taleplerini daima yinelediklerini tabir eden Er, “Kadınlara hak ettiği kıymetin verilmesini istiyoruz. Bayanların her alanda eşit haklara ve temsile sahip olması gerekiyor. Laik bilimsel ve demokratik bir eğitim istiyoruz. Barış ve çağdaş demokratik bir ortamda yaşamak istiyoruz. Biliyoruz ki dünyayı her gün tekrar kuran, üreten bizleriz ve yöneten de biz olacağız ve birleşe birleşe kazanacağız.” dedi.

Kaynak: AA / Özgün Tiran – Şimdiki