TFFHGD Genel Lideri Arıcı'ya Şube Liderlerinden İstifa Daveti

TFFHGD Genel Lideri Arıcı’ya Şube Liderlerinden İstifa Daveti

Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Genel Lideri Abdurrahman Arıcı’nın, katıldığı bir televizyon programında Merkez Hakem Konseyi (MHK) lideri ve hakemlerin, Fenerbahçe Kulübü’nün önünü kestiği açıklaması üzerine 52 şube lideri reaksiyon göstererek, Arıcı’yı istifaya davet ettiler.

Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) genel merkeze bağlı 52 şube ismine öncülüğünü İstanbul, İzmir, Ankara ve Trabzon şube liderlerinin yaptığı ortak açıklamada şu sözler yer aldı:

“52 şube lideri olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuş bulunmaktayız. Sayın Abdurrahman Arıcı, misyon yaptığı müddet zarfında bir kere bile hakemler için yararlı bir teşebbüste bulunmadı. Hakemlerin hakkı yendi, sesi çıkmadı. Hakemler klasman düşürüldü, listelerde haksızlıklar yapıldı, ilgilenmedi. Hakem operasyonları yapıldı, oralı olmadı. Kulüpler her hafta tüm hakemleri yerden yere vurdu bir defa bile onların ardında duracak açıklama yapmadı.Hakemlerimiz dünyada ve Avrupa’da üst seviye vazifelere atandı, bir defa bile tebrik etmedi. Onlarca hakem, hakemliği bırakmak durumunda kaldı, biri için bile tek bir kelam etmedi. O halde Sayın Arıcı kimlerin lideri? Hakem mi? Gözlemci mi? Mentör mü? Aktif olarak bu misyonların hiçbirini yapmamasına karşın, vizesi olmadan, hangi hakla, hukukla Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nin Genel Lideri olarak devam ediyor? Üstelik bu hukuksuzluğu katıldığı televizyon yayınında şahsen kendisi söyledi. ‘Başkan aktif olmalı’ dedi. Hiç utanmadan, hakemlerin kendi ortalarında organize olarak Fenerbahçe Kulübü’nün önünü kestiğini söyledi. İnternetten özür bildirisi yayınlamak bu iftiranın üstünü kapatamaz. Bu bahis ile ilgili bildiği, dayandığı ne varsa hepsini açıklamak zorundadır. Bu camiayı katiyen temsil edebilecek vasıfta olmadığını, yayında kurduğu her cümle ile kamuoyuna bir defa daha gösterdi. Bir televizyon yayınında “Öyle duyumlar var, bu türlü duyumlar var” diyerek temelsiz dedikodu yapmayı, topluluğun genel lideri olan birisi kendisine nasıl yakıştırabilir? Türkiye Futbol Federasyonu Lideri’ni, 12 yaşındaki çocuğun misyondan alınmasını istediği bir kurum haline getirerek; Federasyonumuzu, Federasyon Liderimizi değersizleştirmeye kalktı. Topluluğumuzun, kendi kinini kusan değil, topluluğun haklarını savunan liderlere muhtaçlığı var.Hakemlerimizin bir günde üstünü çizme teşebbüsüyle, Türk hakemliğinin Dünya arenasında önünü kesmeye kalktılar. 8 Mart’ta da genel lider koltuğunda oturuyordu. Neden o vakit sustu? Bu operasyon karşısında hakkını arayan hakemlerimizin yanında neden yer almadı? O gün bu koltuğu bırakmalı, ya da hak hukuk gayretinde en önde gitmeliydi. Topluluklar bunun için Lider seçer. Ancak Sayın Arıcı, tıpkı anda Temsilciler Şurası Başkanlığı yaptığı için istifa etmedi. Edemezdi. Topluluğun TFF seçiminde oy hakkı var dedi. Evet vardı. Fakat sayesinde yok oldu. Federasyondan fiyat aldığı için bu oy hakkının kullanılamadığını niçin söyleyemedi?Derneğimizin üye sayısını bile, net olarak söyleyecek kadar bu dernekten uzak birisi, topluluğumuz ismine yayınlara çıkmamalıdır. Türk Futbol Hakemliğinde başarılarıyla tarih yazmış hakemimiz hakkında dedikodu haber üretirken hiç mi vicdanı sızlamaz? Kendi içimizden çıkan bedellere sahip çıkamayacak kadar bu topluluğun dışındaki ünitesi gençleri hakem olmaya davet edecek?

Benim karşımda birileri var, onlar MHK içinde diyor. MHK’de olanları onun yanında değil diye değersizleştirmeye ne hakkı var? Merkez Hakem Şurası’nı Lale Orta yönetmiyor dedi. Türlü yakıştırmalar yaptı. Bu topluluğun içinden çıkmış, Profesörlük unvanı taşıyan, Türkiye’yi en üst seviyede temsil etmiş, Türk hakemliğinde birincileri yaşatmış başarılı bir bayana nasıl bu türlü bir kelam söyleyebilir? Topluluktaki bayan hakemlerin gelişiminde öncülük rolü üstlenmiş birisine nasıl bu türlü bir laf edebilir? Klasman düşürülen hakemlerden bahsetti. O klasmanlar yapılırken neredeydi? O vakit bu klasmanları belirleyen Merkez Hakem Heyeti nezdinde hakemlerinizin hakkını aradı mı? Yaptığı konuşmalarla tüm camiayı, tüm aktif hakemleri, geçmiş yıllarda vazife yapmış tüm hakemleri töhmet altında bıraktı. Kulüp Liderlerinin yaptığı açıklamalara topluluklarının hakkını korumak açısından hak verirken, kendisi bir topluluğun lideri olduğunu hatırlayarak neden bir cümle kurmadı? Herkesi töhmet altında bırakırken insan hiç mi düşünmez? Türkiye Aktif Futbol Hakemleri Gözlemcileri Derneği Lideri Sayın Abdurrahman Arıcı’yı derhal istifa etmeye davet ediyoruz. Genel Merkez İdare Konseyi’nde vazife yapan tüm aktif hakem üyelerimizi ise, daha fazla töhmet altında kalmamaları için çabuk halde istifaya davet ediyoruz. Kamuoyuna hürmet ile duyurulur.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ercan Cet – Spor