Temmuz ayında minimum fiyata ne kadar artırım yapılacak? Kulislerde 3 farklı senaryo konuşuluyor

Temmuz ayında minimum fiyata ne kadar artırım yapılacak? Kulislerde 3 farklı senaryo konuşuluyor

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasının akabinde minimum fiyatta geçen yıl olduğu üzere bu yılda bir orta artırım beklentisi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim manifestosunda minimum ücretliye ek artırım konusundaki tartışmalara da noktayı koydu. Erdoğan temmuz ayında taban ücretliye artırım yapılacağını söyledi.

“EMEKÇİLERİ KORUYACAK BİR TABAN FİYAT BELİRLEYECEĞİZ”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’de geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında taban fiyat artırımı için temmuz ayını işaret etti. Bakan Alım, “Enflasyon gerçek manada düşme eğiliminde. Lakin fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Toplumsal devlet olarak fiyatları koruyacağız. Temmuzda bunu yine kıymetlendirerek, işçileri koruyacak bir minimum fiyat belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden datayı kullanarak araştırma yapıyoruz.” dedi.

KULİSLERDE KONUŞULAN RAKAMLAR

Asgari ücretliler temmuz ayını iple çekerken, kulislerde konuşulan sayılarda ortaya çıktı. Taban fiyata yapılacak artırımda enflasyon belirleyici olacak.

MASADA 3 FARKLI ARTIRIM SENARYOSU VAR

Asgari fiyat artırımında yüzde 20, 25, 30 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Asgariücrette yüzde 20’lik bir artış durumunda net 10 bin 207 lira, yüzde 25’lik artışta net 10 bin 632 lira, yüzde 30’luk artışta net 11 bin 57 lira olacak.