Tel Abyad'da şehit olan iki polis memuru için Şanlıurfa'da merasim düzenlendi

Tel Abyad’da şehit olan iki polis memuru için Şanlıurfa’da merasim düzenlendi

Barış Pınar Hareket Bölgesi’nde bulunan Suriye’nin Tel Abyad ilçesinde patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan polis memurları Resul Barutçu ile Özgür Barçın merasimle memleketlerine uğurlandı.

Şehit polisler Barutçu ile Barçın’ın cenazeleri, Şanlıurfa İsimli Tıp Kurumu morgundan alınarak GAP Havaalanı’na getirildi.

Buradaki merasimde, şehitlerin öz geçmişleri okundu, Vilayet Müftüsü Ramazan Tolan tarafından dua edildi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, merasimde yaptığı konuşmada, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Vali Ayhan, şunları kaydetti:

“Kahraman arkadaşlarımızı kaybettik, acımız çok büyük. Lakin bilinmelidir ki gücümüz, yüreğimiz ve kararlılığımız daha da büyük. Bugün gözyaşımızı içimize akıtacağız, hainleri de asla sevindirmeyeceğiz. Ben buradan PKK’ya, PKK’nın kollarına, onun sempatizanlarına ve işbirlikçilerine seslenmek istiyorum, alçak emellerinize asla ulaşamayacaksınız, asla kazanamayacaksınız. Biz hiçbir vakit yeise kapılmadık, kapılmayacağız. Biz bu topraklara çok ağır bedeller ödedik, bu toprakların ne birinci şehidi ne de son şehidi. Bizlere bu acıyı yaşatan hain terör örgütü PKK/PYD’nin her türlü uzantıları, onların destekçileri ve işbirlikçileri şunu yeterli bilin, ülkemizin birlik ve beraberliğini maksat alan akınlarınıza karşı, kahraman silah arkadaşlarımızın kararlı gayretiyle sizleri kendi kanınızda boğarak bu taarruzların bedelini çok ağır biçimde ödeteceğiz.”

Törene, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Cuma çoban, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, Vilayet Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile birtakım sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile asker ve polisler katıldı.

Törenin akabinde şehit Barutçu’nun naaşı Osmaniye’ye, Barçın’ın naaşı ise Ankara’ya askeri uçakla gönderildi.

Şanlıurfa Akçakale sorumluluk bölgesindeki Tel Abyad’da, terör örgütü PKK/PYD’nin yapmayı planladığı bombalı akın hareketlerinde kullanacağı patlayıcı gereçlere müdahale esnasında dün patlayıcılar infilak etmiş, olayda 2 polis memuru ile 1 lokal polis şehit olmuş, 7 polis memuru ile 4 mahallî polis yaralanmıştı.

Kaynak: AA / Rauf Maltaş – Şimdiki