Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, TMO Başmüdürlüğü açılış merasiminde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, TMO Başmüdürlüğü açılış merasiminde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, devletin Kahramanmaraş‘ta milletle kucaklaştığını belirterek, “Burada yapılabileceklerin en süratli, en seri biçimde yapılması, yaralar sarıldıktan sonra insanlarımızın kalıcı konutlarına kavuşması temel gayemiz olmuştur.” dedi.

Bakan Kirişci, Dulkadiroğlu ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kahramanmaraş Başmüdürlüğü açılış merasimine katıldı.

TMO bahçesinde düzenlenen merasimde konuşan Kirişci, bugün ülke genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlandığını hatırlatarak, tüm çalışanların, işçilerin ve çiftçilerin bayramını kutladı, zelzelede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Kahramanmaraş’ın sanayi ve tarıma dayalı, kimlikli, kültürlü kadim bir kent olduğunu belirten Kirişci, “Kahramanmaraş’ımızın zelzeleyle birlikte yaşadıklarını inşallah kısa müddette telafi ederek yesyeni bir Maraş’ı inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Kirişci, Kahramanmaraş’ın genelini ilgilendirecek yerleşim yerleri, toplumsallaşma alanları, ticari alanlar, sanayi alanları, tarım ve başka faaliyetler için plan çalışmalarının tamamlanacağını belirterek, “Daha sonra sahiden kültürünü, sanatını, sporunu, her istikametini çok daha net bir halde ortaya koyacak bir kentin kısa müddette inşallah ihya ve inşasını tamamlamış olacağız. Bizden sonraki jenerasyonlara de ardımızdan dua edecek bir iş yapmış olmanın uğraşı içerisindeyiz.” diye konuştu.

Depremin 11 vilayette 110 bin kilometrekarelik bir alanda 14 milyon nüfusu etkilendiğini ve 104 milyar dolar civarında bir maliyetin oluştuğunu anlatan Kirişci, lakin kısa müddette kalıcı konutları köy konutlarından başlayarak tamamlayıp vatandaşların hizmetine sunar hale geldiklerini lisana getirdi.

Kirişci, bu ihya ve inşa çalışmalarının Türkiye’nin gücüyle, geldiği ekonomik ve siyasal gücüyle orantılı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Dün prestijiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Birleşmiş Milletler’in de yeniden dayanaklarıyla oluşturulan tahıl koridoru çerçevesinde bu vakte kadar 925 gemi bu koridordan geçmiş, 29,2 milyon ton tahıl ve öteki besin eserleri bu koridor sayesinde gaye ülkelere ulaştırılmaya çalışılmıştır. Bu koridor ki 445 dolara çıkmış, örneğin bir buğday fiyatının 130, 140 dolarlara, 150 dolar aşağılara inmesini sağlamış. Yalnızca tahıl koridoru değil, tıpkı vakitte da adeta bütün dünya için bir güvenlik koridoru haline gelmiş ve dünya bir nefes almış. Güç başta olmak üzere pek çok eserde fiyat gerilemeleri de bu çerçevede yaşanmıştır. Bu gücü sayesinde Türkiye, bu zelzeleyle de yeniden birebir halde üstesinden gelmek için büyük bir gayret vermektedir. Devletimiz milletimizle kucaklaşmış ve burada yapılabileceklerin en süratli, en seri biçimde yapılması, yaralar sarıldıktan sonra insanlarımızın kalıcı konutlarına kavuşması temel maksadımız olmuştur. İnşallah bir yıllık müddette bunların hepsi birer birer gerçekleşecektir.”

Bakan Kirişci, iki gün evvel Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in de katıldığı bir merasimle Kahramanmaraş merkezinde 180 dekarlık bir alanda bine yakın konut ve öbür donatılarla birlikte bir adanın inşası ve ihyası için temel atma merasimi gerçekleştirdiklerini anlattı.

“6 noktada 220 bin ton kapasiteye sahip lisanslı depolar var”

Kahramanmaraş’ın ziraî üretimde değerli bir üs olduğu halde burada TMO’nun yalnızca ajans seviyesinde hizmet verdiğini, buranın başmüdürlük seviyesine çıkarılmasına karar verdiklerini anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş’ta 6 noktada 220 bin ton kapasiteye sahip lisanslı depolarımız var. Buralarda sahiden tarım eserlerimizin depolanması sağlanmakta ve özel kurallara haiz olduğu için de eserimizin bedel olarak, kayba uğramasına da göz yumulmamaktadır. TMO’muzun kapasitesi ise 18 bin ton Kahramanmaraş’ta, 6 bin tonu da Elbistan’da olmak üzere toplam 24 bin tonluk bir kapasitemiz mevcuttur. Gerektiğinde bu kapasiteler artırılabilir. Bunda en ufak bir tereddüdümüz olmaz. Değerli olan burada Kahramanmaraşlı çiftçilerimize, sanayicilerimize, tüketicilerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye’deki muhataplarımıza bu regülasyon kurumumuz marifetiyle katkımızı ve etkimizi sağlamaya devam edeceğiz. Bilhassa üreticilerimize 35 bin ton Kahramanmaraş’ımıza arpa verilmiş, un ve makarna sanayicilerimize de 23 bin ton buğday sunulmuştur. Zelzele bölgesi AFAD uyumu çerçeve 16 bin tonluk un, 2 bin ton bin ton bağ para ve 10 bin ton da çeşitli dayanaklarda bulunulmuştur. Zelzele nedeniyle üreticimizin yanında olduğumuzu, Toprak Mahsulleri Ofisimiz bir formda daha göstermiştir.”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Kahramanmaraş özelinde 2 bin 500 üreticiden, 200 bin ton hububat alımı yaptığını ve çiftçilere 1,3 milyar liralık bir ödemeyi gerçekleştirdiği söz eden Kirişci, doksanlı yıllardan beri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin başka regülasyon kurumları olan Türk Şeker, Çaykur ve Atatürk Orman Çiftliği’nin de vazifesini en faal ve en başarılı bir halde sürdürdüğünü kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal da Kahramanmaraş’ın bir tarım bölgesi olduğunu ve TMO’ya vazife alanındaki eserlerle ilgili önemli manada katkı sağladığını söz ederek, 33’üncü Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdürlüğünün Kahramanmaraş’a güzel olmasını diledi.

Konuşmaların akabinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Kahramanmaraş Başmüdürlüğü açılış merasimi gerçekleştirildi.

Bakan Kirişci, TMO’nun tesislerinde zelzele sonrası yeni yapılan lojmanlarda incelemelerde bulundu.

Kaynak: AA / Fatih Hepokur – Yeni