Süleyman Çelebi vefatının 600'üncü yılında Bursa'da anıldı

Süleyman Çelebi vefatının 600’üncü yılında Bursa’da anıldı

Süleyman Çelebi vefatının 600’üncü yılında Bursa’da anıldı

Mevlid-i Şerif, kaleme alındığı Bursa’da asırlar sonra yine seslendirildi

BURSA – Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri ortasına alınmasının akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kapadokya Üniversitesi iş birliğiyle, Bursa’da besteli mevlid icra edildi.

Kaleme aldığı Mevlid-i Şerif ile tüm İslam alemine ismini duyuran Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılında UNESCO tarafından 2022 yılını “Süleyman Çelebi Yılı” ilan edilmişti. Kapadokya Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif’i kaleme aldığı Bursa’da besteli mevlid icra etti. Kemal Batanay’ın 1956 yılında bestelediği Mevlid-i Şerif’i seslendiren sanatkarlar, programa katılan vatandaşlara manevi hisler yaşattı.

Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar unutulmadı

Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda okunan besteli mevlid, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen zelzelelerde hayatını kaybeden vatandaşların ruhlarına armağan edildi. Program sonrası sanatkarlar ve geceye katılan vatandaşlar hayatını kaybeden vatandaşları dualarla andı.

Vefatının 600. yılında, kaleme aldığı kentte anıldı

Süleyman Çelebi’nin Bursa’da kaleme aldığı ve İslam dünyasında yankı bulan Mevlid-i Şerif, altı asır sonra tekrar yazıldığı Bursa’da seslendirildi. 1956 yılında Kemal Batanay’ın bestelediği Mevlid-i Şerif’inin bir kısmını seslendiren sanatkarlar programa katılan vatandaşlara his dolu anlar yaşatırken Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Uysal, “UNESCO Süleyman Çelebi’nin 600’üncü vefat yılını dünyada anma yılı ilan etti. Cumhurbaşkanlığı tarafında Süleyman Çelebi’nin anılması için ilgili kuruluşlara talimatlar verildi. Bizde bu kendimize görev edindik. 66 yıl evvel bestelenen Mevlid-i Şerif’in Süleyman Çelebi’nin anma yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir proje bildirim ettik. Kapadokya Üniversitesi olarak bu projenin oluşmasında vesile olduk. Bu 89 farklı makam, 10 yordam, 84 nota sayfası ve bin 35 nota satırlık bir eser. 7 saatlik bir eser, biz burada yüzde 15’ini icra ettik. Musikimiz ve kültür tarihimiz açısından kıymetli bir yapıtın de kazandırıldığını düşünüyorum. Zira bu eser 66 yıl sonra icra edilerek bugüne geldi. Süleyman Çelebi’nin vefatının 600’üncü yılında okumak nasipmiş diye bakıyoruz. 6 Şubat sarsıntısında kaybettiğimiz vatandaşlarımızın da aziz ruhlarına bu şerifleri de armağan ederek dualarını da yaptık” halinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abdullah Bozkurt – Kültür Sanat