Sudan'da taraflar ateşkesin 72 saat uzatılmasını kabul etti

Sudan’da taraflar ateşkesin 72 saat uzatılmasını kabul etti

Sudan‘da ordu ve Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) 25 Nisan’dan bu yana devam eden ateşkesin 72 saat daha uzatılmasını kabul etti.

Sudan‘da ordu ve Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) ortasında 15 Nisan’da patlak veren çatışmalarda ateşkes ikinci kere uzatıldı. Ordu ve Süratli Takviye Kuvvetleri (RSF) 25 Nisan’dan bu yana devam eden ateşkesin 72 saat daha uzatılmasını kabul etti. Sudan ordusu tarafından yapılan açıklamada, ABD-Suudi Arabistan arabuluculuğundaki ateşkesin RSF’nin akın teşebbüslerinin devam etmesine karşın gece yarısından itibaren devam eden ateşkesin 72 saat daha uzatılmasının kabul edildiği duyurularak, “Herhangi bir ihlalle başa çıkmaya hazırız, ateşkesin gerekliliklerine uyulacak” denildi.

RSF sözcüsü ise, Sudan’daki insani ateşkesin gece yarısından itibaren 72 saat uzatıldığını açıkladı.

Sudan’da can kaybı artıyor

Sudan’da 15 Nisan’da Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki ordu ile kurulun lider yardımcısı Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo tarafından yönetilen RSF ortasında çatışmalar başlamıştı. El-Burhan, isyancılarla savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmesini engellemek emeliyle orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF’nin başındaki Dagalo ise bunun sivil bir idareyle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Sudan’daki çatışmalarda can kaybı 528’e, yaralı sayısı ise 4 bin 599’a ulaştı. – HARTUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa