Sudan'da Ordu ve HDK 72 saatlik yeni ateşkes ilan etti

Sudan’da Ordu ve HDK 72 saatlik yeni ateşkes ilan etti

Sudan

HDK’den yapılan açıklamada, bölgesel ve milletlerarası davetler üzerine insani koridorlar açmak, vatandaşların hareketini kolaylaştırmak, gereksinimlerini karşılamaları ve inançlı yerlere ulaşabilmelerini sağlamak için bu gece yarısından itibaren insani ateşkesin 3 gün daha uzatıldığı belirtildi.

Ordu da Suudi Arabistan ve ABD’nin uğraşlarıyla ateşkesi 72 saat daha uzatmaya karar verdiklerini duyurdu.

Sudan‘da ordu ile HDK ortasında başşehir Hartum’un farklı noktalarında, 28 Nisan gecesi başlayan ateşkese karşın çatışmalar devam etti.

İki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Ordudan HDK’ye hastaneyi askeri karargaha dönüştürme suçlaması

Ordu, HDK’yi Şarku Nil kentinde bir hastaneyi ağır bakımdakiler dahil boşaltarak ve cephaneyle doldurarak askeri karargaha dönüştürmekle suçladı.

Bu ortada Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, insani yardım ve tahliye uçuşları haricinde hava alanının kapatılması kararının 13 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sudan’da ordu ile HDK ortasında çatışma

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sıhhat Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü, 4 bin 599 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Ordu ve HDK, Suudi Arabistan ve ABD’nin eforları ile 28 Nisan gecesi yarısından itibaren 72 saat daha uzatma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kaynak: AA / Ömer Fazilet – Yeni