SPOR Deniz düzeyinden tepeye koşacaklar

SPOR Deniz düzeyinden tepeye koşacaklar

Deniz düzeyinden doruğa koşacaklar

VIDEO YOK

Levent YENİGÜN/KEMER, (DHA) – ANTALYA’nın Kemer ilçesinde bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky’da 12 ülkeden 600 atlet deniz düzeyinden 2365 metrelik Tahtalı Dağı‘nın tepesine çıkabilmek için yarışacak.

Kemer’de 5-6 Mayıs tarihleri ortasında bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky yarışı için geri sayıma geçildi. Bu yıl 12 farklı ülkeden 600 atletin katılacağı yarışlar 65 kilometrelik Berg Sky Race, 27 kilometrelik Tahtalı Run to Sky ve 12 kilometrelik KemeRun olarak 3 farklı kategoride düzenlenecek. Corendon Airlines ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı, Antalya Valiliği, Kemer Kaymakamlığı, Türkiye Dağcılık Federasyonu, Beydağları Kıyı Ulusal Parkı ve Kemer Belediyesi, Akra Hotels, Olympos Teleferik, Kemer ve Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) ve sponsor firmalar tarafından desteklenen tertipte yarışmacıları kuvvetli parkurlar bekliyor olacak.

‘ÇOK SAYIDA YABANCI SPORTMEN KATILIYOR’

Düzenlenen tertiple ilgili olarak konuşan Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, “Kemer sırf deniz, kum ve güneşle değil, düzenlenen milletlerarası spor tertipleriyle da daima gündeme geliyor. İlçemiz spor tertiplerinin en değerli merkezlerinden biri haline geldi. Katıldığımız turizm fuarlarında ve yaptığımız tanıtım kampanyalarımızda spor organizasyonlarımızın da tanıtımını yapıyoruz. Bu tertiplerden en değerlilerinden biri olan Run to Sky’a da çok sayıda yabancı sportmen katılıyor. Tüm atletlere şimdiden muvaffakiyetler diliyoruz” dedi.

‘EŞİ GİBİSİ OLMAYAN BİR COĞRAFYA’

Corendon Airlines İdare Konseyi Lideri Yıldıray Karaer, “2021 yılından bu yana dayanak olduğumuz Tahtalı Run to Sky’a, geçen sene olduğu üzere bu sene de isim sponsoru olduğumuz için çok memnunuz. Bu tip tertipler ülkemizin ve kentimizin potansiyelini tüm dünyaya göstermek için kritik ehemmiyet taşıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen sportmenler, eşi gibisi olmayan bir coğrafyada birbirleriyle gayret ederken Antalya’mızın doğal hoşluklarına, tarihine ve kültürüne de yakından şahit oluyor. Corendon Airlines ailesi olarak Antalya’nın spor turizminin vazgeçilmez ve dünyada birinci akla gelen yerlerinden biri olması için çalışıyoruz. Son olarak şubat ayında meydana gelen zelzele felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet diliyor ve ailelerine baş sıhhati diliyoruz” diye konuştu.

‘DÜNYA SKYRUNNING TAKVİMİNE GİRECEK AKTİFLİK YAPIYORUZ’

Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky tertip komitesi Lideri Polat Dede, Türkiye’nin ve dünyanın en kıymetli Skyrunning yarışlarından birinin düzenleneceği Run To Sky’da 12 ülkeden 600 kişiyi spor turizminin değerli destinasyonlarından birisi haline gelen Kemer bölgesinde ağırlamaktan ve bu coğrafyayı onlara tanıtmaktan memnunluk duyacaklarını söyledi. Bu sene yeni katılan destekçiler ile birlikte seneye dünya Skyrunning takvimine girecek aktiflik için ilerleyen yıllarda bir Avrupa yahut dünya şampiyonasının Kemer’de gerçekleşmesi ismine çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Polat Dede, yarışın artık Türkiye Dağcılık Federasyonu bünyesinde yer almasının ne kadar güç bir aktiflik olduğunu belirttiğinin de altını çizdi.

‘TAHTALI RUN TO SKY ÖNEMSEDİĞİMİZ BİR YARIŞTIR’

Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı (KETAV) Lideri Volkan Yorulmaz da görüşlerini şu formda lisana getirdi:

“Bu sene 9’uncusu gerçekleştirilecek olan Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky, Kemer ve Antalya için kıymetli bir pahadır. Bu yarış, Kemer’in yalnızca deniz, kum ve güneşten ibaret bir turizm merkezi olmadığını; antik kentleri, tabiatı ve efsaneleri ile de dikkati çeken bir destinasyon olduğunun gösterilmesidir. Bu kıymetlerimizi tanıtmak ve imajımıza kıymetli bir kıymet katmak için Tahtalı Run to Sky önemsediğimiz bir yarıştır. Spor tertipleri hem tanıtım hem de turizm çeşitliliği manasında yapıldığı bölgelere büyük paha katar. Bu tertibe katkı sunanlara teşekkür ediyoruz.”

AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ PARKURLARINDAN BİRİ

Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky yarışında birbirinden şiddetli parkurlar olacak. Berg Sky Race, 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı etrafında koşulan ve Tahtalı Dağı doruğunda sona eren Avrupa ve Türkiye’nin en şiddetli parkurlarından bir tanesi pozisyonunda. Kemer ilçesinin eşsiz hoş dağ parkurları, yaylaları ve koylarının etrafında koşulan Berg Sky Race yarışı 65 kilometre uzunluğunda ve 4300 metre irtifa kazanımına sahip.

DENİZ DÜZEYİNDEN TAHTALI DAĞININ ZİRVESİNE

Run to Sky, 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı tepesine deniz kenarından koşulan Türkiye’nin birinci Skyrunning yarışıdır. Kemer ilçesine bağlı Çıralı mevkisinde deniz düzeyinden başlayan yarış 27 kilometre ara ve 2650 metre irtifa kazanımına sahip.

YARIŞIN EN KISA PARKURU İLÇE MERKEZİNDE

KemeRun, Kemer kent merkezinden başlayarak Çalıştepe’ye yanlışsız koşulan bir patika koşusu. Kemer kent merkezinin en hoş noktalarını koşarak keşfetme imkanına sahip bu parkur tüm atletlerin koşabileceği bir patika yarışı. Kemer kent merkezinden başlayan yarış 12 kilometre uzaklık ve 400 metre irtifa kazanımına sahip.

YARIŞ MÜHLETİNCE ETKİNLİKLERDE DEVAM EDECEK

Yarış mühletince Kemer Olbia Park’ta kurulan ‘Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky’ Expo alanı iştirakçilere DJ performansı, Corendon Airlines Kağıt Uçak Yarışı ile alanda şovlar düzenlenecek. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki