Son Dakika: MİT'in DEAŞ'ın kelamda önderini etkisiz hale getirdiği operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı

Son Dakika: MİT’in DEAŞ’ın kelamda önderini etkisiz hale getirdiği operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam katıldığı canlı yayında MİT’in Suriye’de DEAŞ’a düzenlediği operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, MİT’în DEAŞ’ın kelamda başkanını etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle uğraş büyük ve güçlü Türkiye vatandaşları için gurur kaynağıdır. Terör örgütlerini sindirdik. Bu uğraş Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor ancak bunun farkında değiller. PKK/PYD ile sonuç alıcı uğraş eden tek ülke biziz NATO içerisinde. MİT, DEAŞ’ın kelamda başkanı Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi uzun müddettir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi.” sözlerini kullandı.

OPERASYONUN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI

MİT’in DEAŞ’a düzenlediği operasyonun ayrıntıları da ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, sık sık yer değiştirdiği tespit edilen “DEAŞ’ın kelamda yeni halifesi” Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi kod isimli teröristin, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin/Cinderes’te olduğu ve yakın vakitte yer değiştireceği istihbaratını alan MİT’in özel takımı, teröristin bulunduğu konuta 29 Nisan 2023’te zımnî operasyon düzenledi.

“TESLİM OL” DAVETİNE KARŞILIK VERMEDİ

İçinde kamufle edilmiş yeraltı sığınağı da bulunan konuta yönelik operasyonda, Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’ye “teslim ol” daveti yapıldı, lakin karşılık alınamadı.

İNTİHAR YELEĞİNİ PATLATTI

Bunun üzerine MİT’in özel operasyon grubu, evvel meskenin bahçe duvarını, akabinde da art giriş kapıları ve yan duvarlarını patlatarak binaya girdi. Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattı. Yaklaşık dört saat süren operasyonda, MİT’in özel operasyon takımı ve sivillere rastgele ziyan gelmediği bildirildi.

10 YILDIR ÖRGÜTTE

Terör örgütü DEAŞ’a 2013’te katılan Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, kısa müddette örgüt içinde üst seviye vazifelere yükseldi. Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, DEAŞ’ın evvelki başkanı Ebu Hasan El Kureyşi’nin öldürülmesi sonrası 30 Kasım 2022’de kelamda yeni halife olarak ilan edilmişti.