Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli savaş uçağımızın ismi Kaan, ülkemize iyi olsun

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli savaş uçağımızın ismi Kaan, ülkemize iyi olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulundu.

YERLİ SAVAŞ UÇAĞININ İSMİ “KAAN” OLDU

Açıklama öncesinde Hürjet ve birinci yerli savaş uçağımız piste geldi. Uçakların pilotları kasklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ikram etmek üzere kürsüye çıktı. O anlarda yerli savaş uçağımızın ismini birinci sefer duyuran Erdoğan, “Şu anda Hürjet ve KAAN’ımız karşımızda. Birinci yerli savaş uçağımızın ismi Kaan. Ülkemize, milletimize iyi olsun diyorum. Her ikisini karşımda görünce Yahya Kemal’in şu mısraları aklıma geldi: ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın. Galib et, zira bu son ordusudur İslâm’ın.” dedi.

“ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: “Öncelikle şehitlerimiz, Ankara Emniyet Müdürlüğünde vazifeli polis müdürü Özgür Barçın, Resul Barutçu kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim kendilerini şehitler safında sevgili habibine komşu eylesin diyorum. Ulu direnişiyle kahraman unvanı alan Kahramankazan’da 15 Temmuz şehitlerimizi minnet, şükranla yad ediyorum. TUSAŞ çalışanlarımızın nezdinde bütün işçilerimizin1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum. 1 Mayıs’ı emek ve dayanışma günü olarak açıklayan biziz. Bizim iktidarımızda bunu yaptık.

“HAYALLERİMİZİ BİR BİR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Son aylarda savunma sanayiinde büyük gururlar yaşadık. Altay Tankı, TCG Anadolu, GÖKBEY, insansız hava aracından torpido atılması var. Artık havada, uzayda, karada her alanda varız. Bugün projelerimizin yeni safhasıyla milletimizin karşısındayız. Yarın yenilerini göreceğiz. Milletimizin asırlardır peşinden koştuğu hayallerimizi birer birer gerçekleştiriyoruz.

“ENGELLERE KARŞIN YILMADIK”

Milletimizin asırlardır peşinde koştuğu hayalleri birer birer gerçekleştiriyoruz. Gazi Mustafa Kemal 1925’te şunları söylüyor: “İstikbal göklerdedir” Vecihi Hürkuş’lar Nuri Demirağ’lar teşebbüs etmişler ancak bu vizyoner girişimcilerimiz hem içeriden hem dışarıdan engellendiler. Necmettin Erbakan’a yapılan ataklar da birebir habis fikirlerin eseriydi. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadıklarımız ülkemizin kendi savunma endüstrini kurmasının bir mecburiyet olduğunu gösterdi. Buna karşın gerekli adımların önüne geçti. Biz de pek çok mahzurla karşıladık buna karşın yılmadık, durmadık, gayelerimizden ayrılmadık.

Kamu kurumlarımızla, özel bölümümüzle, üniversitelerimizle dayanışma içerisinde bu günlere geldik. Yerli savunma endüstrini yüzde 80’e çıkardık. Kimi iktidarların beceriksizliği nedeniyle ilerlemeyen istikbali bugün yaşıyoruz. İstikbalin sembolü olan nefiselere bugün ulaştık. Bugün istikbal diyoruz.”