Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: MİT, Suriye'de DEAŞ'ın kelamda başkanı Kureyşi'yi etkisiz hale getirdi

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: MİT, Suriye’de DEAŞ’ın kelamda başkanı Kureyşi’yi etkisiz hale getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında yurt dışındaki seçmene seslendi. Gündeme ait açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT’in DEAŞ terör örgütüne vurduğu darbeyi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle uğraş büyük ve güçlü Türkiye vatandaşları için gurur kaynağıdır. Terör örgütlerini sindirdik. Bu uğraş Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor lakin bunun farkında değiller. PKK/PYD ile sonuç alıcı çaba eden tek ülke biziz NATO içerisinde. MİT, DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi uzun müddettir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“3 milyon 300 bin yurt dışı seçmen statüsüne sahip vatandaşımız var. Yurt dışında 4 bin 469 sandık kurulacak. Bu süreç yurt dışı temsilciklerinde 9 Mayıs’ta son bulacak. Gümrük kapılarında ise Mayıs’ta son bulacak. Vatandaşlarımın oy kullanma haklarını hızla giderecek ve vatandaşlarımız oylarını kullanabilecekler. Bize birinci yöneltilen soru yurtdışındaki vatandaşlarımızdan, ‘Biz ne vakit oy kullanma hakkına sahip olacağız?’ Ben de hiç merak etmeyin bu hakkını hızla sağlayacağız dedim.

“177 MERKEZ İLE 46 GÜMRÜK KAPISINDAN OY KULLANILABİLECEK”

Teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşlarımın süreçlerini elektronik ortamda kolaylaştırdık. Pasaport harçlarını yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için yarı yarıya indirdik. Türkiye’ye gelen vatandaşların araçlarını ülkemizde kullanabilme hudutlarını 2 yıla çıkardık. Muhalefet yurt dışı ile ilgili bugüne kadar ne yaptı. Biz birçok adımları attık. Vatandaşlarımız 177 merkez ile 46 gümrük kapısından oylarını kullanabilecek.

YURT DIŞINDA SANDIK GÜVENLİĞİ

YSK gerekli altyapılarını bu hususta tamamladı. Türkiye’de sandık güvenliği için ne yapılıyorsa yurt dışında da yapılıyor. Her gün oylar çuvallara koyularak mühürleniyor ve büyük elçiliklere gönderilerek 6 başka kilitli bir odaya koyuluyor. Bu kilidin anahtarları temsilcilerde bulunuyor. Biri olmadan kapı katiyetle açılamıyor. Muhalefet ise işi garantiye almak için sandık güvenliği diyor. Sizin de temsilcileriniz var, eşeği sağlam kazığa bağlayın da bunları demeyin.

“OY KULLANMA OLAYININ İBADET AŞKIYLA YAPILACAĞINA İNANIYORUM”

Demokrasi seçimlerde bilhassa hakkını kullanma talebi sıradan bir şey değil. Bu bir demokrasi terbiyesidir. Bu demokrasi şuuru benim milletimde var. Seçime iştirakte yüzde 60’lardan düşmedik. Hatta yüzde 80’lere çıktığımız oldu. Artık zelzele külfetimiz var. Göç eden vatandaşlarımız var, bu türlü bir dağınıklık var. Benim depremzede kardeşlerim gittiler ve bütün süreçlerini orada yaptılar. Ben inanıyorum, bütün bunlara karşın oy kullanma olayının bir ibadet aşkıyla yapılacağına inanıyorum.

“7’Lİ MASA DEMEK YANLIŞ, 9’LU MASA”

Gurbetçilerimiz Türk milletinin temsilcisidir. 7’li masa demek artık yanlış olur 9’lu masa. Benim yurt dışındaki vatandaşım Kandil’deki iletileri onlara iletilmesi lazım ki yanıtını verebilsin. Benim milletim buna Cumhur’un masası diyemez. Güya yurt dışında bir seçim bölgesi oluşturmak istiyorlar lakin yurtdışında bir tane adayları yok. Her işleri palavra. Biz sen varsan biz de varız diyoruz.

“DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ VATANDAŞIMIZIN VARLIĞINDAN GURUR DUYUYORUZ”

Bu bir sefer çok yakışıksız bir yaklaşım. Ben Avrupa’da bulunduğum müddette 70’lerde otellerde kalmamıza müsaade vermezlerdi. Meskenlerinde kalmamız sağlarlardı. Hayat şartlarını orada biz onların görürdük. Bu türlü bir sıkıntıyı onlarla bir arada oralarda yaşadık. Bizim insanımız nerede olursa olsun vatanını ilgilendiren konulanlarla ilgilenir. Biz dünyanın dört bir yanındaki 7 milyon vatandaşımızın varlığından gurur duyuyoruz. Onlara bütün burada üniversitelerin kapılarını biz açtık. Tahminen de ekranda şu anda konutunda kaldığım vatandaşım söylüyordu. Bunları biz onlarla yaşadık.

Şu anda meydanların lisanıyla konuşarak farklı bir tablo var anketlere baktığımızda farklı bir tablo var. Meydanlara nazaran biz gümbür gümbür 14 Mayıs’a zafere hakikat gidiyoruz. Bir de şu var yapılan anketler. Bu devirde anketleri çok karmaşık yapabiliyoruz. Zelzeleden ötürü anket yapmak zorlaştı. Anketlerde de lehte bir tablo görüyoruz. Saha şu ana başkalarında bu türlü bir tablo yok. Saha da biz varız diyor arkadaşlarımız. Bu seçimde alışılmış biz farklı bir atak yaptık. Hepsini alana sürdük, aday yaptık. 17 18 tane bakan şu an yerde. Onlar Bay Bay Kemal üzere palavra atmıyorlar, yapılmış olanı konuşuyorlar. Giresun’da fındığa 4 dolara verecekmiş. Aman Allahlım ne palavralar. Bu cins palavralarını biliyoruz da artık İzmir’de diyor ki daha uygun bir İzmir, Ankara, İstanbul diyor. Ben buradan yurt dışındaki kardeşlerime sesleniyorum. 4 yıldır İstanbul’u Ankara’yı siz yönetiyorsunuz daha âlâ bir İstanbul’a getirebildiniz mi? Daha güzel bir Ankara getirebildiniz mi? Bunlar çöp, çukur… Ben vazifesi bunlardan aldığımda İstanbul çöptü. Ben bunlardan aldığımda Haliç’in tabanındaki çamuru naklettik. Şu anda orada çocuk parkı var. Bununla kalmadık çabucak Haliç’in kıyısında Haliç Kongre Merkezi’nin temelini attık. Bunlar kültür sanattan bahsediyor ya ne kültür sanatı ya kültür sanatı da biz yaptık. Birebir durum artık İzmir’de var. Körfez kokudan geçilmiyor. Ankara’da havalimanı var. Melih Bey’in periyodunda yapıldı, yolu belediye yaptı. Ankara havalimanına kavuştu. İzmir’de havalimanı yoktu. Adnan Menderes havalimanın yaptık. İstanbul-İzmir ortası 7 buçuk saatti 3 buçuk saatte indirdik. Uygun bir İzmir diyorsan uygun bir İzmir’i biz yaptık. Sağ olsun burada Binali Yıldırım’ın da çok tesiri var. Sen ne yaptın? Benim yurtdışındaki vatandaşımın bunları bilmesi lazım. Biz CHP belediyeciliğini en son nerede gördük biliyor musunuz? Müsilajda… Bilim konseyi kurduk, bu sorunu çözdük. Bunlar izledi. Bunalar tribünde izleyici.

Almanya’daki İslam düşmanlığı ayrımcılık, Batı’da kanser üzere yayılıyor. Batı bunla yüzleşme hamasetini şimdi gösteremiyor. Almanya’da 8 vatandaşımın hayatını kaybettiği NSU olayında iç rahatlatıcı bir karar çıkmadı. Natürel bunların biz takipçisi olacağız. Mahkemelerde takip edeceğiz, gerekirse milletlerarası mahkemelere götürecek, tazminat almaya çalışacağız. Yurtdışında Kuran’ı Kerim’ e yönelik ataklar attı. Bunları takip edeceğiz. Diyanet işleri Başkanlığı bir dayanışma topluluğu oluşturdu. HDP diyor ki Diyanet İşleri Başkanlığını kapatacağız. Ben olduğum surece buna asla müsaade vermem. Evvelden yurtdışındaki vatandaşımıza bir şeyler söyleyebilirlerdi. Artık bunu 2 defa düşünmek zorundalar.

Terör örgütleri ile çabamız ayrım yapmadan devam ediyor. ABD yapınca dünya konuşuyor. MİT bizim dönemizde milletlerarası çaba taraf bir teşkilat haline gelmiştir. Teşkilatımız ayrıyeten Amerikan ve Rus istihbarat teşkilatlarının görüşme yapacağı bir seviyeye gelmiştir. Evvelden bir Türk konutu vardı biz bunu kâfi görmedik, BM’nin karşısına yeni bir Türk konutu yaptık. Esir takasında da olan Ukrayna ve Rusya lideriler ile olan olumlu havamız Tahıl koridorunda da âlâ çalıştırdık, çalıştırmaya devam ediyoruz.

Seçim beyannamemizde yurt içi yurt dışı hepsi bunun içine mevcut ve güncellemeye devam ediyoruz. Biz geldiğimiz de yurt dışında bulunan büyükelçiliklerimiz 12 civarındaydı, bu sayı çok çok arttı. Bundan sonra ne yapacağımızı derseniz, aile ataşeliğimizi arttıracağız. Gezici konsolosluğumuzu artıracağız, kamu kurumlarında yurt dışında doğmuş vatandaşlarımızı istihdamı arttıracağız. Yurtdışından gelip Türkiye’de yüksek tahsilini yapan çok parlak gençlerimiz var. Biz bunları yurtdışında neden istihdam etmeyelim? Yabancı lisan ise en az iki lisanları var, batı kültürünü yakalamışlar, onları istihdam edeceğiz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için TOKİ aracılığıyla yeni konutlar inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızın ikili vatandaşlığını destekleyeceğiz. Bunu önüne mahzur koyma isteyen devletler de var.

Ayrıntılar geliyor…