Sivas'ta şeker pancarı ve yem bitkileri ekiminde kısıtlamaya gidildi

Sivas’ta şeker pancarı ve yem bitkileri ekiminde kısıtlamaya gidildi

Sivas Ziraat Odası Lideri Hacı Çetindağ, su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle Şarkışla ve Ulaş ilçelerinde şeker pancarı ve yem bitkileri ekiminde kısıtlamaya gidildiğini bildirdi.

Çetindağ, yaptığı yazılı açıklamada, Şarkışla ve Ulaş’ın şeker pancarı ve yem bitkileri üretiminde değerli ilçeler olduğunu vurguladı.

Devlet Su İşlerinden (DSİ) aldığı bilgilere nazaran bu ilçelerde su sorunun devam ettiğini aktaran Çetindağ, “Şarkışla ilçemizde şeker pancarı ve yem bitkilerinde kısıtlamaya gidilecek. Çok büyük alanlarda ekime müsaade verilmeyecek. Ulaş’ta da barajımızda doluluk oranı yüzde 19, burada da hiç müsaade edilmeyecek. Merkez ilçe, Hafik, Suşehri, Kangal ve Yıldızeli’nde şeker pancarında, yem bitkilerinde, patateste sulama ile ilgili hiçbir külfetimiz yok.” sözlerini kullandı.

Çetindağ, Sivas’ta son devirde tesirli olan yağmurun çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü de belirterek, şunları kaydetti:

“Ramazan ayının başlangıcından bugüne yağışlarımız devam ediyor. Çok hoş yağış aldık, çiftçimiz de bu durumdan şad. Havalar çiftçimizin istediği formda gidiyor. Ekinlerimiz çok hoş, inşallah bu türlü sarfiyat. Bu birebir vakitte merayı da etkileyecek zira hayvancılıkta daha çok meralardan faydalanılıyor. Şu anda dağlarımız, yaylalarımız yemyeşil. İnşallah bu formda giderse rekoltemiz geçen yıldan daha fazla olacak. Önümüzdeki süreçte inşallah dolu yağışı olmaz.”

Kaynak: AA / Serhat Zafer – İktisat