Şenol Güneş: "Doğru işler yaparsak daha yeterli gidebileceğimizi gösterdik" -1-

Şenol Güneş: “Doğru işler yaparsak daha yeterli gidebileceğimizi gösterdik” -1-

Şenol Güneş : “Doğru işler yaparsak daha uygun gidebileceğimizi gösterdik”

İSTANBUL – Beşiktaş Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, Galatasaray derbisinde 3 puan aldıkları için memnun olduklarını söyleyerek, “Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor. Burada bu işareti bir sefer daha gördük fakat daha düzgün olmalıyız. Gerçek işler yaparsak daha uygun gidebileceğimizi gösterdik” dedi.

Spor Toto Harika Lig’in 32. haftasında Beşiktaş, alanında Galatasaray’ı 3-1 mağlup etti. Uğraşın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Beşiktaş Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, “Harika bir ambiyans vardı hava ve saha hoştu. Rakip güçlüydü, başkandı. Futbola dair her şey olumluydu. Biz de istekliydik, önde bası yapmak istedik ancak top kop kaybı yaptık. Galatasaray da topu âlâ kullanarak bizim yarı alanımızda kaldı. Rakibin golü atması tahminen de bizi rahatlattı, sakinleştirdi. Daha âlâ top kullanmaya başladık, ikinci yarı daha fazla hamleye çıktık. Daha agresif oynayıp kazanmış olduğumuz toplarla atağa çıktık. Rakip de ataklarını yapıp hamleye gitmeye çalıştı. Tüm oyuncularımız buna yanıt verdi. Taraftarın da harikulâde takviyesi vardı. Bir orta kulaklarımın sağır olduğu dönemdi” sözlerini kullandı.

“Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor”

“Güzel oldu, bu maçtan kayıpla ayrılmak bizi üzerdi” diye deneyimli çalıştırıcı, “Rakip avantajlı ancak bizim için 3 puan kıymetliydi. Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor. Burada bu işareti bir sefer daha gördük lakin daha güzel olmalıyız. Gerçek işler yaparsak daha düzgün gidebileceğimizi gösterdik. 4 maçı kazandığımızda gelecek ismine yeterli işler yapacağız lakin bugün hala 3.’yüz. Fikstüre bakmadan kendi oyuncumuzu oynayacağız. Tüm oyuncularıma ve taraftara teşekkür ediyorum. Bugün ekibin hepsi savaştı. Derbiden 3 puanla ayırıldığımız için mutluyuz” tabirlerini kullandı.

“Oyunun skorunu hak ettiğimizi düşünüyorum”

Futbolun yanlışlar oyunu olduğunu hatırlatan Güneş, “Bu kadar kolay top kayıpları yaparsanız dert olur. Bunu birinci yarı yaşadık. Bunları yapamadığımız vakit zati oyunu rakip alana yayıyoruz. Oyunda o kadar kırılma anı var ki. Galatasaray büyük grup olağan atak yapmak istiyor, biz de ona yanıt verdik. Top kayıplarında dertlerimiz var. Bazen hırsla akıllı oynamayı karıştırıyoruz. Orta alanda Salih, Amir çok çalıştı lakin top kayıpları oldu. Kanatlardan getirdiğimiz hoş ortaların gol olmasını isterdim. Futbol bu türlü ancak bugün oyunun skorunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Yarın antrenman vardı, hür bıraktım, isteyen gelsin. benden bu kadar prim alabilirler” biçiminde konuştu.

“Hepimiz Beşiktaş’ın başarılı olması için en uygununu yapmak zorundayız”

Genel manada siyah-beyazlı kadroyu pahalandıran Şenol Güneş, “İyi oyuncular lakin vakit zaman makûs oynuyorlar. Makus oynadıkları vakit gruba ziyan veriyorlar. Hepimiz Beşiktaş’ın başarılı olması için en uygununu yapmak zorundayız. Onları bir ideoloji olarak vermeye başladıktan sonra grup adım atmaya başladı. Hepsi düzgün oyuncular lakin âlâ oyuncu olmak yetmiyor, güzel oynamak yetiyor. Gelen, oynayanı geçmek zorunda yahut oynanın yerine çıktığında uygununu yapmak zorunda. Geç oyuncu değiştirdim ancak bütün oyuncular skoru uygun tuttu” cümlelerine yer verdi.

Kalan 4 maçı güzel futbolla kazanmak istediklerini belirten başarılı teknik adam, “Oyun anlayışımızı sürdürülebilir hale getirip çok gol atan ve az gol yiyen kadro olmak durumundaydık. Asıl başarımız az gol yememiz” dedi.

“Okan hocayı severim”

Müsabaka esnasında Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk ile ortasında yaşananların sorulması üzerine Güneş, şu karşılığı verdi:

“Bir oyuncumuzun el hareketi vardı. Okan hoca da 4. hakeme neden oyuncuya sarı kart gösterilmediğini sordu. Oyunda bazen kendini kaybedebiliyor. Oyuncularına haklı olarak sahip çıkacak. ‘Sakin ol, sen de tıpkı hareketi yaptın’ dedim. O da bana çizgiyi geçtiğimizi söyledi. Ben de ‘Çizgiyi sana yardımcı olmak için terk ettim’ dedim. Anladım ki gerginlik yapacak, uzaklaştım oradan. Severim, işini yeterli yapıyor. Allah yolunu açık etsin.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Uygar Aydın – Spor