Sarsıntıların akabinde rengi değişen Yeşilgöz Gölü eski haline dönüyor

Sarsıntıların akabinde rengi değişen Yeşilgöz Gölü eski haline dönüyor

Kahramanmaraş‘ın doğal hoşlukları ortasında yer alan, 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerin akabinde suyu bulanıklaşan Yeşilgöz Gölü eski haline dönüyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde kentteki birçok doğal hoşluk ziyan gördü.

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki, Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi’nde bulunan gölün rengi, sarsıntıların akabinde kahverengiye dönüştü. Ortadan geçen süreçte gölün rengi yavaş yavaş yeşile dönmeye başladı.

Anadolu Ajansı muhabirleri tarafından zelzele öncesi ve sonrası tıpkı açıdan çekilen imajlar, gölün suyundaki renk değişimini gözler önüne serdi.

“Masmavi tertemiz bir kaynak olacak”

Jeoloji mühendisi Mehmet Kuruçay, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ta bulunan su kaynaklarının büyük bir kısmının karstik kaynak olduğunu anlattı.

Kentteki birtakım kaynakların suyunun sarsıntının tesiriyle kesildiğini yahut azaldığını aktaran Kuruçay, Yeşilgöz Gölü’ndeki su kaynağının eski haline dönmeye başladığını söz etti.

Kuruçay, şunları kaydetti:

“Yeşilgöz kaynağı sarsıntıdan evvel mavi doğal görünümlü tertemiz bir kaynaktı. Zelzele olduktan sonra bulandı, büsbütün çamur haline geldi. Bir kısmı kayboldu, vakit içerisinde bu kaynak tekrar eski haline geldi lakin bulanık, çamur halde geldi. Vakit içerisinde bulanıklığı azaldı. Zelzele olalı 2,5 ay oldu. Şu anda yeşilimsi bir görünümü var, gelecekte bu kaynak eski haline gelecek. Masmavi tertemiz bir kaynak olacak.”

Yeşilgöz Gölü’nü ailesiyle ziyarete gelen Ahmet Yılmaz, gölün zelzeleden evvel mavi akan sularıyla turistik bir alan olduğunu belirterek, “Depremden sonra burada gölün suyunda bir çekilme oldu, su çamur olarak akmaya başladı. Artık artık eski haline dönmeye başladı.” dedi.

Bölgeyi gezmeye gelen İbrahim Yıldız ise “Depremden evvel gölün turkuaz renginde çok hoş bir rengi vardı. Sarsıntıyla birlikte suyu büsbütün çekilmişti. Daha sonra su çamur halinde geldi. Şu an suyun rengi yeşil. Yavaş yavaş turkuaz rengine dönmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Durmuş Genç – Şimdiki