Şap tehlikesiyle kapatılmıştı, açılmasına günler kaldı

Şap tehlikesiyle kapatılmıştı, açılmasına günler kaldı

Sivas‘ın Şarkışla ilçesinde şap hastalığının yayılmasını önlemek hedefiyle kapatılan Türkiye’nin en büyük hayvan pazarlarının Mayıs ayının birinci haftalarında açılması bekleniyor.

Sivas’ın Şarkışla ilçe merkezine 5 kilometre arada bulunan ve cumartesi günleri kurulan Şarkışla Hayvan Pazarı, Türkiye’nin en büyük hayvan pazarlarından biri olma özelliğini taşıyor. SAT 2 serotipi şap hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla tüm Türkiye’de olduğu üzere Şarkışla Hayvan Pazarı da kapatıldı. Şarkışla İlçe Tarım Müdürü Hasan Hüseyin Doğan, ilçede 35 bin büyükbaş hayvanın yüzde 95 oranında aşılamasının tamamlandığını belirterek, mayıs ayının birinci haftalarında hayvan pazarının açılacağını düşündüğünü söyledi.

“Vatandaşlar ekonomik manada meşakkate düştü”

İlçe Tarım Müdürü Doğan, şap hastalığı nedeniyle geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşların alım satım yapamadığı için ekonomik ezaya düştüğünü belirterek, “Burası Şarkışla Hayvan Pazarı, Türkiye’nin en büyük hayvan pazarlarından bir tanesi. Şap hastalığı periyodunda ilçede hayvan hareketlerinin epeyce düşmesi, vatandaşların ekonomik manada zahmete girmelerine neden oldu. İnşallah aşılar yapıldıktan sonra, ki 21 gün geçtikten sonra hayvan pazarının açılacağını düşünüyorum. Şap hastalığı hayvanların ağızlarında yara oluşturmakta, salyalarının akmasına neden olmakta, hayvanların yem yemesini engelleyerek büyük oranda randıman kaybına neden olmakla birlikte önemli manada ölümlere neden olmaktadır” dedi.

“Uzun yıllardır ülkemizde görünmüyordu”

Doğan, şap hastalığının SAT 2 varyantının uzun yıllardır ülkede görünmediğini belirterek, “Şarkışla ilçesinde 35 bin büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Son devirde bakanlığın hayvan pazarlarını kapatma kararı alması, komşu ülkelerdeki hayvanlarda görülen şap hastalığının SAT 2 varyantıyla alakalı. Uzun yıllardır bu varyant ülkemizde görünmüyordu. Bakanlık kararıyla hayvan pazarı kapatılınca biz süratli bir halde daha evvelden de yapmış olduğumuz 4’lü şap aşılarına devam ettik. Şap hastalığının SAT 2 varyantına bağışıklık sağlayan aşı üretildikten sonra da hayvanlarımıza o aşıları uyguladık. İlçemizde hastalığın görüldüğü Kızılcakışla köyünde biz gerekli önlemleri alarak, hastalığın yayılmasını önledik. 7 bin 500 hayvanı SAT 2 varyantına bağışıklık kazandıran aşıyla aşıladık” formunda konuştu.

“Mayıs ayının birinci haftalarında açılacağını düşünüyorum”

Doğan, Şarkışla Hayvan Pazarı’nın bakanlık kararıyla mayıs ayının birinci haftalarında açılmasını beklediklerini söyleyerek, “İlçemizde bulunan 35 bin büyükbaş hayvanın yüzde 95’ini aşılayarak hastalığın yayılmasını engelledik. Şu anda da rastgele bir sorun yok, hastalık mühleti de inşallah aşının 21 günlük müddetini tamamladıktan sonra bitecek. Bu süreçte Mart ayının 28’i prestijiyle aşılanmış olan hayvanların hareketleri bakanlık tarafından hür bırakıldı. Mayıs ayının birinci haftalarından sonra bakanlık kararıyla açılacağını düşünüyorum” diye konuştu. – SİVAS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal