Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: "Uzay yolcularımızın uzay ile buluşma vakti olarak 2023 yılı son çeyreği planlanıyor"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: “Uzay yolcularımızın uzay ile buluşma vakti olarak 2023 yılı son çeyreği planlanıyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: “Uzay yolcularımızın uzay ile buluşma vakti olarak 2023 yılı son çeyreği planlanıyor”

“İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında ay yıldızlı al bayrağımızı arkadaşlarımız uzayda gururla temsil edecekler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye’nin birinci uzay yolcuları ile açıklama yaptı

İSTANBUL – TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye’nin birinci uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte açıklamalarda bulundu. Bakan Varank programda “Uzay yolcularımızın uzay ile buluşma vakti olarak 2023 yılı son çeyreği planlanıyor. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında ay yıldızlı al bayrağımızı arkadaşlarımız uzayda gururla temsil edecekler ve bu misyonlarını tamamlayıp 100 yılımıza kendi muvaffakiyetlerini armağan edecekler” sözlerini kullandı.

TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye’nin birinci uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte açıklamalarda bulundu.

“Uzay ile buluşma vakti olarak 2023 yılı son çeyreği planlanıyor”

“Hedefim bundan sonra bize yüklenen tarihi sorumluluğu yerine getirmek, ülkemizin uzay alanında kelam sahibi olabilmesi”

Uzay yolcularından Tuva Cihangir Atasever ise açıklamasında “Ankara’da doğdum 1992 yılında. 2014 yılında elektrik elektronik mühendisliği kısmından mezun oldum. Yüksek lisans çalışmam kapsamında Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışma yaptım. 2017 yılında Türkiye’ye geri döndüm. Daima hayalim olan uzay alanında çalışmak için fırsatları aramaya başladım. Karşıma çıkan bana en mantıklı gelen ROKETSAN’da Uzay Sistemleri Direktörlüğü’nde Türkiye’nin birinci uydu fırlatma aracını geliştirme faaliyetiydi. 2017 yılından birkaç ay öncesine kadar da misyonuma devam ettim. Mayıs 2022’de Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Türk uzay yolcusu sürecini duyduktan sonra tabi başvurdum. 11 ay süren ağır bir süreçten sonra karşınızdayım. Hayatımdaki en büyük memnunluk en büyük onur. Maksadım bundan sonra bize yüklenen tarihi sorumluluğu yerine getirmek, ülkemizin uzay alanında kelam sahibi olabilmesi” dedi.

“Güzel ülkemin insanlarının girdiği hiçbir yolda başarılı olmayacağı hiçbir adım yoktur”

Asil olarak seçilen Türk uzay yolcusu Alper Gezer Avcı ise “1979 yılında Mersin’de dünyaya geldim. 1997 yılında Hava Harp Okulu’na girdim. 2001 yılında teğmen olarak mezun olup Hava Kuvvetlerinde F16 pilotu olarak eğitim alıp vazifeme başladım. İlerleyen süreçlerde yurtdışında yüksek lisansımı tamamlayıp ülkeme döndüm. 2022 yılı Mayıs ayında devlet büyüklerimizin halkımıza açıkladığı Uzay Programı vesilesi ile bu programa başvurdum. Bu sürece başvuran bir aday olarak zihnimde canlanan şuydu ‘güzel ülkemin insanlarının girdiği hiçbir yolda başarılı olmayacağı hiçbir adım yoktur’ tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel