Samsun'da Orta Karadeniz Hür Bölgesi kuruldu

Samsun’da Orta Karadeniz Hür Bölgesi kuruldu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Samsun‘da 10 bin ek istihdam ve 1,5 milyar dolar ihracat imkanı yaratması öngörülen Orta Karadeniz Özgür Bölgesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle bugün kurulduğunu tabir etti.

Samsun‘da Orta Karadeniz Özgür Bölgesi kurulmasına ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, bölgeyi kurup işletmek üzere Orta Karadeniz Hür Bölge Kurucu ve İşletici Anonim Şirketi (OSBAŞ), 30 yıl boyunca yetkili kılındı.

Ticaret Bakanı Muş da hususa ait yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti olan Samsun‘un, Doğu Avrupa, Karadeniz ülkeleri, Orta Doğu, Orta Asya ülkelerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon kişi için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyeli taşıdığını bildirdi.

Üretim kabiliyeti, lojistik kabiliyetleri hem tarım hem de sanayi alanındaki rekabetçiliğiyle Samsun‘un Türkiye ihracatındaki hissesini kısa vakitte yüzde 1 düzeyine, orta vadede de yüzde 2’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Muş, Orta Karadeniz Hür Bölgesi’nin hem Samsun‘un hem de tüm bölgenin ihracat üssü olacağını kaydetti.

Muş, Samsun‘un bölgesel kıymetine işaret ederek Tekkeköy ilçesinde yer alan 644 bin metrekare arazi üzerinde Orta Karadeniz Özgür Bölgesi’nin kurulmasıyla ihracat kapasitesinin artacağını vurguladı.

Bakan Muş, ” Samsun‘da 10 bin ek istihdam ve 1,5 milyar dolar ihracat imkanı yaratması öngörülen Orta Karadeniz Özgür Bölgesi, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın takdirleriyle bugün kurularak Resmi Gazete’de yayımlandı.” sözünü kullandı.

Yapılacak dolgu çalışmalarıyla bölgeye yeni arazi kazandırılacağı ve arazi büyüklüğünün 1,5 milyon metrekareye yükseltileceği bilgisini veren Muş, “Böylece bölge, ülkemizin 5’inci büyük özgür bölgesi olacak ve ülkemiz iktisadına uzun vadede yıllık 3 milyar doların üzerinde ek ihracat katkısında bulunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Hür Bölgesi yüzde 100 doluluğa ulaştı”

Muş, Samsun‘da yatırımların ağırlaşacağını, bu yatırımlarla istihdamın da önemli oranda artacağını belirterek kurulan özgür bölgenin öncelikle Samsun‘a, bölgeye ve ülkeye güzel olmasını dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs Perşembe günü gerçekleştireceği Samsun mitinginden evvel kente verdiği bu muştudan ötürü teşekkür eden Muş, kentteki yatırımlara dikkati çekti.

Muş, Samsun Limanı’nın çabucak yanında 73 bin 150 metrekarelik alan üzerine heyeti Samsun Hür Bölgesi’nin faaliyetlerine 1996 yılında başladığını anımsatarak “2022 yılında bölgede 23 firma tarafından 157 milyon dolar fiyatında ihracat gerçekleştirildi. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Samsun Hür Bölgesi’nin genişleyebileceği bir alan bulunmaması nedeniyle tüm Karadeniz Bölgesi’ne hitap edecek büyüklükte bir özgür bölgeye gereksinim duyuldu.” tabirini kullandı.

Öte yandan, Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararları ile Adana Yumurtalık Özgür Bölgesi ile Ege Özgür Bölgesi’nin sonları da değiştirildi.

Kaynak: AA / Deniz Çiçek Palabıyık – Aktüel