Sakarya'da yenilenen 700 yıllık tarihi cami ibadete açıldı

Sakarya’da yenilenen 700 yıllık tarihi cami ibadete açıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, son 20 yılda Türkiye’de birçok tarihi yapı ve yerde değerli onarım çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Demircan, Sakarya’nın Erenler ilçesinde rekonstrüksiyonu Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesince yapılan yaklaşık 700 yıllık Büyükesence Cumaaltı (Sultan Orhan) Mescidi’nin açılışına katıldı.

Demircan, burada yaptığı konuşmada, tarihi mirası muhafazanın asli görevlerinden olduğunu belirtti.

Caminin banilerine Allah’tan rahmet dileyen Demircan, “Mekanları cennet olsun. Bize de onarımını yapmak nasip oldu. Cenab-ı Allah ecdadımıza hakikat varisler olmayı bizlere nasip eylesin. Türkiye’nin dört bir tarafında vakıflarımız, kültür varlıklarımız, antik kentlerden tutun köprülere, konaklara, mescitlere nerede bir tarihi yer varsa bu 20 yılda inanılmaz onarımlar yapıldı.” diye konuştu.

Demircan, İstanbul’daki Sultanahmet Mescidi ve Rami Kışlası’nın onarımının da yeni bittiğini anımsatarak, bu hassasiyetin, tarihe ve kültüre gösterilen pahası tabir ettiğini lisana getirdi.

Çevre düzenlemesinin Büyükşehir Belediyesince yapılacağını aktaran Demircan, “14 Mayıs’ın ülkemize hayırlar getirmesini, elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu hizmetlerin devam etmesini canıgönülden istiyor, bu manada desteklerinizi talep ediyoruz.” sözlerini kullandı.

“İnşallah burası cennet bahçesi üzere olacaktır”

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük de mescitte yıkılma gerçekleşmediğini lakin yıpranma olduğunu anlattı.

Orhan Gazi’nin Sakarya’ya bıraktığı emaneti korumak için onarım sürecinin yapıldığına değinen Aziz, “Caminin bir an önce açılması için etraf düzenlenmesini açılıştan sonraya devam etmek üzere bıraktık. İnşallah burası cennet bahçesi üzere olacaktır.” dedi.

Erenler Belediye Lideri Fevzi Kılıç da caminin onarımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, caminin yapısı ve onarım hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların akabinde açılış kurdelesinin kesildiği programa, AK Parti Vilayet Lideri Yunus Tever, Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Süleyman Acar, Sakarya Ticaret Borsası İdare Şurası Lideri Mustafa Genç, AK Parti Sakarya milletvekili adayı Murat Kaya ile vatandaşlar katıldı.

Sultan Orhan Camisi

Osmanlı padişahlarından Orhan Gazi periyodundan kalma Sultan Orhan Mescidi, dikdörtgen plan şemasında inşa edildi.

Büyük taş temellere oturtulmuş büyük kütüklerle çantı tekniğinde yapılan cami, sonraki periyotlarda içten ve dıştan bağdadi üstüne sıvayla kaplandı.

Üzeri kiremit kaplı ahşap bir çatı ile örtülen caminin içinde doğuda altta iki dikdörtgen pencere, üstte iki mazgal pencere bulunuyor.

Batı cephede ise altta bir, üstte ise üç adet mazgal pencere, güney cephede ise üstte iki mazgal pencere yer alıyor.

2021’de başlayan rekonstrüksiyon kapsamında tarihi caminin kiremitleri alaturka kiremitle değiştirildi. Sac minare sökülerek yerine ahşap minare yapılan mescitte, makûs durumdaki çatının yerine makaslı çatı inşa edildi.

Cemaat kısmında sonradan yapılan eklentiler kaldırılarak bağdadi duvar örülüp üzerine kıtıklı sıva ve boya süreçleri gerçekleştirildi. Mescitte harim ahşap duvar döşeme ve kirişleri sökülerek, çürük olanlar aslına uygun yapıldı.

Kaynak: AA / Emre Ayvaz – Şimdiki