Sakarya Meydan Muharebesi'nde Tatlıkuyu çatışmasında şehit olan 250 neferin mezarı bulundu

Sakarya Meydan Muharebesi’nde Tatlıkuyu çatışmasında şehit olan 250 neferin mezarı bulundu

Sakarya Meydan Muharebesi sonrası ırmak kıyısında düşmanla çatışma sonucu şehit olan 5. Kafkas Tümeni 13. Alay mensuplarının 102 yıldır kayıp olan mezarlarına ulaşıldı.

Polatlı ilçesi Sakarya Irmağı yakınındaki Tatlıkuyu Mahallesi’nde şehitlerin mezarlarının bulunduğu alana şahide taşı konulması ve Türk bayrağı dikilmesi münasebetiyle merasim düzenlendi.

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, yakın tarihin dönüm noktasının Sakarya Meydan Muharebesi olduğunu, son yıllarda bu tarihi kıymetin tanıtımı için kıymetli çalışmalar yürütüldüğünü lisana getirdi.

Yıldızkaya, şunları kaydetti:

“Buraların tekrar düzenlenmesi ve Türk tarihine yine katılması içinde daima birlikte uğraş gösteriyoruz. Bu pahaya hak ettiğini vermek ve Sakarya ruhunu yeni jenerasyonlara, yeni kuşaklara, gençlere anlatmak için de var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Bu şehitliğin bulunmasında uğraş gösteren Süleyman Duman kardeşimize de teşekkür ediyorum. Takviye verenlere de teşekkür ediyorum. Polatlı’da bulunan bu tarihi pahaları bundan sonra da elimizdeki imkanlarının tamamını kullanarak ayağa kaldırmaya onu bütün ülkemize tanıtmaya elimizden gelen çabası göstereceğiz.”

Tatlıkuyu Mahallesi’nde şehit mezarlarını bulan emekli astsubay Süleyman Duman da Sakarya Meydan Muharebesi sonrası 16 Eylül 1921 tarihinde gerçekleşen çatışmalar ile şehit mezarlarının bulunması için 15 yıl süren çalışmalar hakkında bilgi verdi. Duman, “Geçiş harekatı esnasında 250 civarı bir şehidin olduğu resmi olarak muhakkak. Bu şehitlerimizin 99 adedinin isimlerini net olarak tespit ettik.” Sözlerini kullandı.

Protokol konuşmalarının akabinde şehit mezarlarına bayrak dikildi ve şahide taşı yerine konuldu.

Törene ilçe protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Ali Tuna – Şimdiki