Şahin'den 1 Mayıs'ta Personel Bayramı'nda "kod" uyarısı

Şahin’den 1 Mayıs’ta Personel Bayramı’nda “kod” uyarısı

Tüm-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mahmut Şahin, 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda yaptığı açıklamada, emekçilerin işten çıkarılırken verilen kodun kıymetine değindi. Patronun verdiği kodun denetlenmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “İşverenin bir emekçiyi çıkardığı vakit ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan ötürü personel öteki bir yerde iş bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor” dedi.

“İşçi çıkarılırken verilen kod, resmi makam onaylamadıkça verilmesin”

Şuan emekçinin en büyük sorunun işten çıkarıldığında patron tarafından verilen kodun olduğunu kaydeden Tüm-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mahmut Şahin, bu sorun acil olarak çözülmesi gerektiğini kaydetti ve şunları söyledi:

“Bütün bunlar sorun ancak biz acilen çözülmez Gereken bir problemden bahsedeceğiz. Bu da ne biliyor musunuz? Bu başkalarını ne vakit isterseniz çözün ancak bu acilen çözülmesi gereken sorun. Patronun bir emekçiyi çıkardığı vakit ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan ötürü personel öbür bir yerde iş bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor. Yüz kızartıcı bir cürüm kodu verdiği vakit, bu kodu kimse denetleyemiyor. Kimse müdahale edemiyor. Ne SGK müdahale ediyor, ne bir polis raporu isteniyor, ne savcı kararı, ne mahkeme kararı. Başına nazaran patron veriyor bu kodu, emekçiyi çıkartıyor. Çıkart lakin bu kod resmi bir makamda onaylanmadıktan sonra verilmesin. Lütfen bu 1 Mayıs’a bunu çözme iradesiyle girelim. Mahkeme kararlarına falan hiç girmeyeceğim. Bir memur mahkeme kararıyla haklı görüldüğü için işine geri dönebiliyor lakin bir personel haklı görülse bile işine geri dönemiyor Bir memurla ilgili bir cürüm isnadı olduğunda vali, memuru muhafazası altına alıp savcıya vermeyebiliyor lakin emekçi bir tutanakta çıkartılabilir. Burada şu an anlaşılmasın sakın, memura çok hak verildi falan. Memura verilen yanlışsız. Biz diyoruz ki ya memur da bu ülkenin evladı, personel de. Niçin memura verdiğiniz hakları emekçiyi vermiyorsunuz? Memurdan alın demedik. Emekçiye de bu haklar verilmeli. Bu kıyaslar onun için söylüyorum. Çok daha fazlasını sayabiliriz ancak bir irade lütfen şu kodu mahkeme kararı olmadan, resmi bir karar olmadan patron veremesin, işinden çıkarsın lakin. Bununla bir başlayalım ve her 1 Mayıs’ta bir sorun çözelim kampanyasını içtenlikle biz Çalışma Bakanlığı’ndan başlatmasını istiyoruz.” – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal