Prof. Dr. Naci Görür'den ürküten ihtar: İstanbul'da 5 milyon insan göçük altında kalabilir

Prof. Dr. Naci Görür’den ürküten ihtar: İstanbul’da 5 milyon insan göçük altında kalabilir

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul sarsıntısının 7.2 ila 7.6 büyüklüğü ortasında olacağını söylerken, tüm hesapların 7.5 büyüklüğündeki bir sarsıntıya nazaran yapıldığını söyledi. Prof Görür, İstanbul halkının üçte birinin enkaz altında kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu tabir etti. Görür, beklenen İstanbul zelzelesi gerçekleştiğinde Türkiye’nin ekonomik ve siyasi bağımsızlığının tehlikeye gireceğini söyleyerek “Bu komplo teorisi üzere bir şey değil” dedi.

“5 MİLYON İNSAN GÖÇÜK ATINDA KALABİLİR”

100 bin yapının beklenen sarsıntıda göçeceğinin hesaplandığını söyleyen Görür, bu yapıların 1 milyon daireye denk olduğunu ve her dairede ortalama 5 kişinin olduğu hesaba katıldığında 5 milyon insanın sarsıntıdan direkt etkileneceği konusunda İstanbulluları ve yetkilileri uyardı. Görür açıklamalarına şöyle devam etti: “Marmara sarsıntısı olduğu takdirde Marmara bölgesi iktisadın çarkları durur. Marmara bölgesi diz üstü çöker. Marmara bölgesi diz üstü çökerse Türkiye durur, nefesi kesilir. Zira Türkiye’nin iktisadı, ticareti ve üretim özelliklerinin can damarı Marmara bölgesidir. O vakit Türkiye duraklar ve ekonomik olarak bağımsızlığını kaybeder.”

“AYAKTA KALACAK YERLEŞİM ALANLARINI OLUŞTURMAK ŞART”

Ünlü jeolog, kentlerin hızlı bir biçimde zelzeleye dirençli hale getirilmesinin kural olduğunu kıymetle hatırlatarak, “Eğer bu ülkenin insanları bu topraklarda ebediyyen yaşayacaklarsa, zelzelede yıkılmayacak, ayakta duracak yerleşim alanlarını oluşturmak zorundalar.” dedi.