Polonya'da, Türkiye'deki 14 Mayıs seçimleri için oy kullanma süreci yarın başlıyor

Polonya’da, Türkiye’deki 14 Mayıs seçimleri için oy kullanma süreci yarın başlıyor

Polonya‘nın başşehri Varşova‘da, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Seçimleri için hazırlıklar tamamlandı, seçmenler yarından itibaren oy kullanabilecek.

Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, AA muhabirine, Polonya’daki seçim hazırlıklarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Seçimler için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını tabir eden Fırat, “Vatandaşlarımız 3-7 Mayıs tarihlerinde oy verebilecek. 3 Mayıs’ın burada resmi tatil olması nedeniyle herkes hafta sonu oy kullanır üzere çok rahat oy kullanabilecek. Gelecek hafta sonu dahil sabah 09.00 ile akşam 21.00 saatleri ortasında oy kullanılabilecek.” diye konuştu.

Fırat, seçime yönelik çalışmalar kapsamında bilgisayar denetimlerinin tamamlanarak müşahitlerle de bir ortaya gelindiğine değinerek, “Sandık heyetleri oluşturuldu. Liderlerle eğitim toplantıları yapıldı. Hasebiyle olabildiğince hazırlıklı halde seçime gidiyoruz. Çok kalabalık ve ağır bir iştirak bekliyoruz. İnşallah sorun çıkmadan, hoş bir biçimde tamamlayacağız seçimleri.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçmen kaydı olan herkesi oy kullanmaya beklediklerini vurgulayan Fırat, “Çok kıymetli seçimler, hem cumhurbaşkanımızı seçeceğiz hem parlamenter seçimler yapılarak meclis tekrar seçilecek. Hasebiyle bu kıymetli seçimlerde kaydı olan herkesin gelmesini, oyunu kullanmasını, demokratik haklarını kullanmalarını kendilerinden rica ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Yüksek Seçim Konseyi (YSK) datalarına nazaran, Polonya’da toplam 10 bin 457 seçmen bulunuyor.

Kaynak: AA / Murat Temizer – Yeni