Petrol rezervi muştusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Petrol rezervi muştusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Petrol rezervi muştusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Eskişehir’de açıkladı

” An itibariyle sondaj çalışmalarımız, kuyu kıymetlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere”

“İlk değerlendirmeler olumlu”

ESKİŞEHİR – Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan petrol muştusuyla ilgili “An itibariyle sondaj çalışmalarımız, kuyu kıymetlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Birinci değerlendirmeler olumlu” dedi.

Dün Eskişehir’de katıldığı bir programda “Çok yakın bir vakitte petrolle ilgili büyük bir müjde verebiliriz” sözlerini kullanan Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, petrol rezervi hakkında bilgiler verdi. Gabar Bölgesi’nde yapılan sondaj ve kuyu çalışmalarının neredeyse tamamlandığını belirten Bakan Dönmez, saha çalışmalarının sonucu hakkında “İlk değerlendirmeler olumlu” dedi. Bakan Fatih Dönmez, bölgede tespit edilen petrol rezervi hakkında daha net ve ayrıntılı bilgilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacağını belirtti.

“İlk değerlendirmeler olumlu”

Sahada sondaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, birinci değerlendirmelerin olumlu tarafta olduğunu belirtirken, şu tabirleri kullandı:

“Özellikle son yıllarda hem denizde hem de karada hidrokarbon arama ve araştırma çalışmalarına biliyorsunuz büyük bir yoğunluk vermiştik. 2020 yılında Karadeniz’de çok büyük bir keşif gerçekleşti. Karada da aslında aralıksız devam eden çalışmalarımız vardı. Adana’da biliyorsunuz Çukurova’da kıymetli bir petrol keşfi olmuştu. Akabinde da geçtiğimiz yıl Esma Çevik kuyularında 180 milyon varillik üretilebilir rezervi olan bir saha keşfetmiştik. Yeniden o vakitler hatırlarsanız Gabar Bölgesi’nde Esma Çevik’in yakın bölgelerinde birebir formasyona sahip kimi yapıların olabileceği istikametinde arkadaşlarımızın değerlendirmeleri olmuştu. Bunu da kamuoyuyla paylaşmıştık. 2 ay kadar evvel de orada sondaj çalışmalarına başlamıştı grubumuz. An itibariyle sondaj çalışmalarımız, kuyu kıymetlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Birinci değerlendirmeler olumlu. Lakin arkadaşlardan son bilgileri bekliyoruz. İnşallah sonuç alınca da Sayın Cumhurbaşkanımız bu muştuyu vatandaşımızla paylaşacak. Bizi izlemeye devam edin.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ali Furkan Çetiner – Siyaset