Neler çıktı neler! Komandolar Van'daki "Karataş Çukurları"nı teröristlerden temizledi

Neler çıktı neler! Komandolar Van’daki “Karataş Çukurları”nı teröristlerden temizledi

Van‘da terör örgütü Pkk‘ya karşı gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla teröristlerden temizlenen Çatak ilçesindeki “Karataş Çukurları”nın olduğu bölgede, mağaralar tek tek belirlenerek bulunan materyaller imha ediliyor. Şiddetli toprakta 11 gün boyunca arama çalışması yürüten komandolar; yüklü ölçüde silah, mühimmat, ömür ve tıbbi materyalle dolu olan sığınak ve mağaraları kullanılamaz hale getirdi.

5 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına bağlı Vilayet Jandarma Komutanlığı timleri, Tendürek Dağı üzere Çatak ilçe hudutlarındaki “Karataş Çukurları” olarak isimlendirilen bölgenin de terörden arındırılması için operasyonlar yürüttü. Jandarma özel harekat ve jandarma komando timleri, ilçe kırsalında geçen yıl yürütülen “Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Süleyman Budak” ve “Şehit Jandarma Er Mevlüt Yıldız Operasyonu” ile 5 teröristi etkisiz hale getirdi.

5 MAĞARA, 16 SIĞINAK İMHA EDİLDİ

Timler, terör örgütü PKK mensuplarının barınma alanı olarak kullandığı 2 bin 733 rakımlı bölgede en son şehit olan uzman çavuşun isminin verildiği “Van-Çatak Şehit Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Sert” operasyonunu başlattı. Derin vadilerin, engebeli toprakların bulunduğu bölgede 11 gün boyunca arama tarama faaliyeti yürüten jandarma özel harekat ve jandarma komando timleri ile güvenlik korucuları, 5 mağara ve 16 sığınak tespit etti. Buralarda yüklü ölçüde silah, mühimmat, hayat ve tıbbi gereç ele geçiren güvenlik güçleri, sığınak ve mağaraları kullanılamaz hale getirdi.

NEFES KESEN OPERASYON GÖRÜNTÜLENDİ

Bölgeye aydınlatma ve görüntüleme sistemleri kurup mevziler inşa ederek güvenliği sağlayan güvenlik güçlerinin sıkıntı kaidelerde gerçekleştirdiği operasyonu Anadolu Ajansı takımı görüntüledi. Karataş Çukurları bölgesindeki arama tarama faaliyetlerinde tespit edilen mağara ve sığınaklarda, yüklü ölçülerde çeşitli silahlara ilişkin mühimmat, el imali patlayıcı düzenekleri, el bombaları, akü, tüp, medikal materyaller ele geçirildi.

İşte nefes kesen operasyondan kareler: