Muğla'da caretta carettalar İztuzu kıyısına yumurta bırakmaya başladı

Muğla’da caretta carettalar İztuzu kıyısına yumurta bırakmaya başladı

Muğla‘nın Ortaca İlçesindeki İztuzu kıyısına gelen caretta carettalar yumurta bırakmaya başladı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki (DEKAMER) vazifeliler ve gönüllülerce tespit edilen dönemin birinci yuvası kayıt altına alınarak üzeri korunaklı kafesle kapatıldı.

Bölgeye nisanda gelmeye başlayan caretta carettalar, çiftleşme, yuvalama ve kuluçka devri olmak üzere bölgede yaklaşık 5 ay vakit geçiriyor.

DEKAMER Proje Asistanı Biyolog Fatih Polat, gazetecilere, İztuzu kumsalında izleme ve yuva muhafaza çalışmalarını Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğünün bünyesinde yürüttüklerini söyledi.

“Sezonun birinci yuvasını tespit ettik”

Her yıl olduğu üzere bu yıl da kıyıda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Polat, “Sabahları yaptığımız rutin arazi denetimleri sırasında dönemin birinci yuvasını tespit ettik. Gönüllülerimiz, çalışanımız, stajyerlerimiz ve destekçilerimizin de yardımıyla hoş bir dönem olacağına inanıyoruz.” dedi.

DEKAMER Vazifelisi Proje Asistanı Biyolog Melis Yılmaz ise İztuzu kumsalında yumurtlama sürecinin başladığını ve yavruların eylül sonuna kadar yumurtadan çıkacağını lisana getirdi.

Yuvalama ve yavru çıkışlarının olduğu devirlerde plajı kullanan vatandaşların da hassas olmasını isteyen Yılmaz, “Yavru carettalarımız denize kolay kolay, inançlı bir biçimde ulaşabilsinler diye yuvayı ve yumurtaları muhafaza ismine kafesleme usullerimiz var. Kafesleme metoduyla tilki ve porsuk üzere öteki memelilerin yumurtaları yemesi yahut aşınma, bozulmasını predasyona uğramalarını önlemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.???????

Kaynak: AA / Ömer Kundakçı – Yeni