Mor patates deneme ekimi

Mor patates deneme ekimi

Tarım ve Orman Bakanlığınca tescilli yerli “mor patates” tohumunun, Niğde, Nevşehir, Konya, Adana, Sivas ve Aksaray’ın akabinde bu yıl da Samsun’un Alaçam ilçesi Vicikler Mahallesinde birinci deneme ekimi yapıldı.

Türkiye’de son yıllarda yaygınlaştırılmaya çalışılan ve “mor majeste” olarak isimlendirilen patates çeşidi, günümüzde yüklü olarak anavatanı Peru ile başka Güney Amerika ülkelerinde yetiştiriliyor. Alaçam Vicikler Mahallesi’nde ikamet eden ve ismini çilek ile duyuran İlhan Güngör isimli çiftçi şimdilerde ise bin rakımlı Vicikler Mahallesi’nde “Mor patates” deneme ekimini gerçekleştirdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gruplarının takviyesi ile başladığı mor patates ekimini ailesi ile birlikte gerçekleştirdi.

Üretici İlhan Gngör, “Alaçam ilçemizde bin rakımlı Vicikler Mahallesi’nde çilek ekiminden sonra artık kendi imkanlarımız ile Mor patates ekimi gerçekleştirdik. Şu ana kadar deneme ekimi yapıyoruz yaklaşık 5 ton rekolte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Mor patates yetiştiriciliği şimdi yaygın değil. Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için adaptasyon ekimlerine ehemmiyet veriyoruz” dedi. – SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat