Millet İttifakı İzmir Mitingi… Gültekin Uysal: "Adları 'Ak' Olabilir Ancak Alınlarının Ak Olmadığını Gördük"

Millet İttifakı İzmir Mitingi… Gültekin Uysal: “Adları ‘Ak’ Olabilir Ancak Alınlarının Ak Olmadığını Gördük”

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Millet İttifakı‘nın İzmir mitinginde AKP iktidarını eleştirerek, “21 yıllık icraatları ortada. Demokrasiyle ilgili ufuklarını gördük. Hukukla ilgili ufuklarını gördük. İsimleri ‘ak’ olabilir lakin alınlarının ak olmadığını da gördük. Görmedik mi? Artık, Türk milletinin kendilerine mazeret bırakmayacak biçimde dört tane 5 yıllık kalkınma planı uygulayacak bir vakit vermiş olmasına karşın hala çıkmışlar vaatte bulunuyorlar. Utanın” dedi.

Millet İttifakı, bugün İzmir’de miting düzenledi. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal ile Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu mitingde birer konuşma yaptı.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, konuşmasına, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Damlardaki kar, saçaklardaki buz, kanı kaynayan suya dar geliyor. Haberin var mı? Oluklardan akan su sesinde bahar geliyor. Duy güneyden estiğini rüzgarın İzmir. Göreceksin neler olacak yarın. Yuvada çırpınan yavru kuşların uçmak hevesinde bahar geliyor” dizeleriyle başladı. Uysal, şunları söyledi:

MİLLETİN İRADESİNİ BOĞMAYA ÇALIŞIYORLAR: Şair diyor ya ‘Kim çizmiş bu hududu gönlüme? Dar geliyor, dar geliyor’ dediği üzere. Evet, milletimizin ruhundan fışkırmış bir iradeyle bu coşkuyu buraya taşıyanlara bu meydan dar geliyor. Kocatepe’den Dumlupınar’a ve en nihayetinde 9 Eylül’de Türk milletinin 300 yıllık gerileyişi toprağa gömüldü, denize döküldü. O açıdan İzmir bizim için çok değerli. İşte bu kent, bir var olma-yok olma çizgisinden çıkarak Türk milletinin bu coğrafyada varlığını sorgulayanlara karşı vatan toprağının bağrında sıra dağlar üzere bir iradenin yükseldiği kutlu bir kent. Bu kutlu kent, tarihi sorumluluğunu bir kere daha yerine getiriyor. Türk tarihi önünde bir defa daha irade koyuyor. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Demokrasi bayrağını, demokrasi meşalesini bütün baskılara karşın, bütün dayatmalara karşın yere düşürmediniz. O açıdan teşekkür borcumuz var. Yalnızca teşekkür etmek kâfi mi? Hayır. İşte bu meydan, bu ülkenin, o aziz milletin, Türkiye Cumhuriyeti’nin yarınlarının müjdecisidir. İnanın buna. Türk insanı ile Türk insanı ortasına duvarlar örmeye çalışanlara işte bu meydan yanıttır. Birileri, bu aziz millete mecnun gömleği giydirme teşebbüsü içerisinde 20 yıldır. Bilsinler ki bunlar beyhude eforlar. Türk milleti, yetki istediler yetki verdi. Güç istediler, güç verdi. Mutlak güç istediler, mutlak güç verdi. Beyefendilere o da yetmedi. Dediler ki ‘Dilimizden dökülen kanun olsun’, şaibeli bir referandumla onu da geçirdiler. ‘Sınırsız yetki olsun, sıfır kontrol düzeneğiyle biz uçacağız, kaçacağız’ dediler. Dediler lakin bu keyfi rejimin fiilen ve resmen işlemeye başladığı günden bugüne, bu milletin sofrada ekmeği küçüldü. Gençleri, daha fazla iş bulamaz hale geldi. Türkiye’yi demokrasi liginden düşürerek, küme düşürerek, içe kapatarak kendi siyasi amaçlarına gideceklerini düşündüler. Bugün, milletin iradesini boğmaya çalışıyorlar.

ADLARI ‘AK’ OLABİLİR LAKİN ALINLARININ AK OLMADIĞINI GÖRDÜK: Aziz İzmir; bir İçişleri Bakanı var. Biliyorsunuz, değil mi? Neyse, artık çıkmış diyor ki ’14 Mayıs 2023 seçimleri bir darbe girişimi’. Anadolu’da hoş bir kelam var. Dün Isparta’da da paylaştım. Ne deriz? ‘Takke düştü, kelle göründü.’ İşte bu beyefendilerin de zihinlerinin nasıl çalıştığını bunlar ortaya döküyor. Onlar ruhen de lafta da hiçbir vakit inanmadılar aslında. 21 yıllık icraatları ortada. Demokrasiyle ilgili ufuklarını gördük. Hukukla ilgili ufuklarını gördük. İsimleri ‘ak’ olabilir lakin alınlarının ak olmadığını da gördük. Görmedik mi?  Şimdi, Türk milletinin kendilerine mazeret bırakmayacak biçimde dört tane 5 yıllık kalkınma planı uygulayacak bir vakit vermiş olmasına karşın hala çıkmışlar vaatte bulunuyorlar. Utanın.

TÜRKİYE’DE ADALET, MAALESEF BÜYÜKLERİN YIRTIP GEÇTİĞİ, VATANDAŞLARIMIZIN TAKILDIĞI BİR ÖRÜMCEK AĞINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA: AKP Genel Lideri Sayın Erdoğan, 2-3 hafta önce seçim beyannamesini açıkladı. Aslında seçim beyannamesi değil, 21 yılın itirafnamesi. Beceriksizliklerinin itirafnamesi. Başarısızlıklarının itirafnamesi. Artık akıllarına gelmiş. Millet İttifakı olarak milletin önünde paylaştığımız dokümanlardan birtakım çalıntılar yaparak… Çalma işini biliyorlar. O işi düzgün biliyorlar, Allah var. Haklarını teslim edelim. Mülakatı kaldıracaklarmış. 21 yıldır ÖSYM’de soruları çaldırdınız. Mülakatlarla binler, on binler, yüz binlerin, milyonların hakkını yediniz. Güya bu 21 yılda bu kayırmacılığı, bu ahbap, çavuş nizamını bunlar icra etmedi, vaatte bulunuyorlar. Türkiye’de adalet, yalnızca adalet saraylarında değil, mahkemelerde değil… Şayet bugün evladımız, bir gencimiz şunu diyebiliyor olsa bu ülkede adalet işliyor derdik aslında. Bir gencimiz şunu dese ‘Ben, alın teri döktüm, göz parıltısı akıttım, imtihanlarda başarılı oldum, üniversiteyi muvaffakiyetle bitirdim, kamunun imtihanlarına girdim, başarılı oldum; benim hakkımı ne şah ne padişah ne de reis yiyebilir’ dediği ve aldığı gün bilesiniz ki adalet işliyor demektir. Adalet işlemiyor. Türkiye’de adalet, maalesef büyüklerin yırtıp geçtiği, vatandaşlarımızın takıldığı bir örümcek ağına dönüşmüş durumda.

14 MAYIS, BU HARAM SALTANATINA ‘YETER’ DİYECEĞİMİZ GÜN OLACAKTIR: Türk demokrasisinin tahminen de en güç imtihanına hakikat yol alıyoruz. 14 Mayıs, tekrar hukuksuzluklara, yolsuzluklara, bu yağma nizamına, bu haram saltanatına ‘yeter’ diyeceğimiz bir gün olacaktır Allah’ın müsaadesiyle. ‘Yeter’ diyeceğiz. Ege’nin hoş şivesiyle ‘yetti gari’ diyeceğiz. Yetti gari. Söyleyecek kelamları kalmadı. Söyleyecek palavraları kalmadı. Artık, muhalefeti eleştirmekle meşguller. Birtakım yaftalamalar yapıyorlar. Türkiye’de terör örgütleri ile iş birliği yapma imtiyazı Sayın Erdoğan’da. Sayın Erdoğan, PKK ile iş birliği yapabilir, FETÖ ile iş birliği yapabilir. Bunlar yetmedi; artık Gaffar Okan’ın katillerini kendi aday listelerinde aday yaptılar. Bizim vatanseverliğimiz, bu mevsimlik milliyetçiler üzere asla olamaz. Bizim vatanseverliğimiz, bu vatan toprağının üzerinde yaşayan tüm insanlara sevgiyi ihtiva eder. Dağına, taşına, toprağına sahip çıkmayı ihtiva eder. ‘Bu bereketli toprakların bedbaht insanları olarak yaşamayacağız’ dediğimiz Anadolu’yu yine üreten bir Türkiye haline getireceğiz. Tekrar bu büyük ülkede kendi evlatlarını, kendi doğduğu topraklarda gelecek arar hale getireceğiz. Bunu yapabilmenin yolu da muhakkaktır.

KARANLIKTA RENKLERİN BİR MANASI YOKTUR: İnanıyorum ki bu ülkenin ulusal güvenlik şemsiyesi demokrasidir, hukuktur ve laikliktir. Bu pahaları içselleştireceğiz. İçselleştirmeyenler de içselleştirecek. Kaybetmeye yüz tuttuğunda demokrasiyi, cumhuriyeti, bugünlerde bedelini ödeyerek manalandırıyoruz. Çıktığımız bu noktada, geldiğimiz bugünde, karanlıkta renklerin bir manası yoktur. Karanlıkta renkleri seçebilme imkanımız yoktur. Her birimizin siyasi aidiyetleri var, farklı kimlikleri var. Bugün Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi parti olarak, bu renklerimiz bir kenara, bu karanlıktan çıkmak için, yarınki Türkiye’nin cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bir irade koyduk. Bu iradeyi de daima bir arada muvaffakiyete ulaştıracağımıza inanıyorum. Sözlerimin sonunda İzmir’den bir kelam almak istiyorum. Dünümüzü çalanlara yarınlarımızı çaldıracak mıyız, çaldırmayacak mıyız? Çaldırmayacağız. Bu haram saltanatına daima bir arada son vereceğiz. Bu coğrafyada doğan insanlarımızın tekrar kendi doğduğu topraklarda gelecek aradığı bir Türkiye’yi, herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye’yi, işleyen bir hukuk tertibini, işleyen bir hür piyasa sistemini, eşit fırsatlar ülkesi Türkiye’yi Allah’ın müsaadesiyle daima bir arada ayağa kaldıracağız. O açıdan şair diyor ya ‘Vur kazmayı Ferhat. Birden fazla gitti, azı kaldı’. Birden fazla gitti, azı kaldı.14 Mayıs’a az kaldı. Şafak söküyor artık. Şafak 14. İnşallah 14’üne kadar, bu gönül gönüle yürüttüğümüz çabayı büyütecek ve millet önünde on yıllar boyunca yarınlarımızı aydınlatacak bir iradeye dönüştüreceğimize inanıyorum. Vesileyle bugün bu büyük değişimini müjdecisi İzmir’e hürmetlerimi sunuyorum. Daha hoş günlerde buluşmak ümidiyle.”

Kaynak: ANKA / Yeni