Miçotakis'e nazaran, Türkiye, ikili ilgiler için "seçimlerden sonra stratejik karar almalı"

Miçotakis’e nazaran, Türkiye, ikili ilgiler için “seçimlerden sonra stratejik karar almalı”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye- Yunanistan münasebetlerinin uygun seyredebilmesi için Türkiye‘nin Yunanistan ve Batı’ya ait halinin değişmesi gerektiğini, “seçimlerden sonra büyük bir stratejik karar alması gerektiğini” ileri sürdü.

Yunanistan’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Delfi Ekonomik Forumu’nda gazeteci Peter Spiegel’in sorularını yanıtlayan Miçotakis, Spiegel’in “Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkelerindeki seçimleri kazanmaları halinde Türk-Yunan bağlantılarının alabileceği şekil” hakkındaki sorusunu yanıtlarken dört yıllık misyon müddeti boyunca Türkiye ve Yunanistan ortasında yaşanan tansiyona değindi.

Türkiye’nin “Mavi vatan” siyasetine dikkat çeken Miçotakis, Türkiye’nin periyot dönem saldırgan telaffuzlarda bulunduğunu ileri sürdü ve Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını sınırlama mutabakatını “gülünç” olarak niteledi.

Miçotakis, Türkiye’nin Mart 2020’de göçmen sıkıntısını bir araç olarak kullandığını tez ederek 2020 yazında iki ülke ortasındaki yüksek tansiyonu da hatırlattı.

Türkiye’nin yalnızca Yunanistan’a değil Avrupa ve ABD’ye de “karşıt” bir alaka geliştirdiğini sav eden Miçotakis, “Bence Türkiye seçimlerden sonra büyük bir stratejik karar almalı. Yunanistan’la tekrar yakınlaşmak ve Kıbrıs problemini çözmeye çalışmak istiyor mu? Halini değiştirip, muteber bir NATO üyesi olarak davranmak, Batı ile yakınlaşmak mı ya da Çin ve Rusya’ya yakın kendi başına bir dış siyaset izlemeye devam etmek mi nitekim kendi faydasına? Günün sonunda, Türkiye-Yunanistan alakalarının durumunu bu belirleyecek. Kıbrıs sıkıntısında manalı bir ilerleme kaydedip edemeyeceğimizi bu belirleyecek.” diye konuştu.

Türkiye iktisadının çok büyük meseleler yaşadığını ileri süren Miçotakis, Türkiye’nin (Yunanistan ile) tekrar yakınlaşmasının, hem Türk-Yunan bağları hem de Kıbrıs sıkıntısının tahlili açısından her iki tarafın da karlı çıkacağı (kazan kazan) bir sonucu sağlayabileceğini savundu.

Miçotakis, bunun gerçekleşebilmesi için “Türkiye’nin revizyonist politikasının” değişmesi gerektiğini argüman etti.

AK Parti’nin 23 Nisan vesilesiyle yayımladığı görüntüdeki Türkiye haritasına da değinen Miçotakis, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın bir seçim kampanyası yürütmesi gerektiğini anlıyorum. Bir seçim kampanyasının kesimi olan bir harita gördük. Doğu (Ege) adalarının yarısı kırmızı gösterilmişti. Tüm bunlar yardımcı olmuyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Derya Gülnaz Özcan – Şimdiki