Merdan Yanardağ'a adliyede takviye vermeye Sırrı Süreyya Lider ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu gitti

Merdan Yanardağ’a adliyede takviye vermeye Sırrı Süreyya Lider ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu gitti

Terörist elebaşı Abdullah Öcalan hakkındaki kelamları nedeniyle tutuklanan Gazeteci Merdan Yanardağ‘a adliyedeki süreçleri sırasında dayanak vermek için Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Lider ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da gitti. Hakimliği sevki sırasında Sırrı Sürreyya Başkan, Yanardağ’a sarılarak takviye verdi.

“TECRİT EDİLMESİ HUKUKA AYKIRI”

Gazeteci Merdan Yanardağ, katıldığı bir televizyon programında terör örgütü PKK/KCK’nın elebaşıyla Abdullah Öcalan’la ilgili “Tecrit edilmesi hukuka alışılmamış. Kendisinin hür bırakılması gerekiyor. Kendisi çok zeki birisidir” sözlerini kullandı.Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle “Suçu ve Hatalıyı Övme” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” hatalarından Yanardağ için resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında Yanardağ dün gözaltına alındı. Emniyetteki süreçleri tamamlanan Yanardağ sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

CHP MİLLETVEKİLİ DE TAKVİYEYE GİTTİ

Öte yandan Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Lider ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli takviyede bulunmak için adliye geldi. Hakimliği sevki sırasında Sırrı Sürreyya Başkan, Yanardağ’a sarılarak dayanak verdi. Merdan Yanardağ başka milletvekilleri ve belediye lideri ile tokalaştıktan sonra nöbetçi hakimlik katına götürüldü.

TUTUKLANDI

Savcılıktaki tabirinin akabinde Merdan Yanardağ, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ kabahatinden tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Yanardağ, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ cürmünden tutuklandı.