Marek Hamsik: "Trabzonspor'un önü açık"

Marek Hamsik: “Trabzonspor’un önü açık”

Trabzonspor‘un Slovak oyuncusu Marek Hamsik, geleceğinden daha çok Üstün Lig’de kalan 7 maça odaklandığını söyledi. Hamsik, artık Trabzonspor‘un geleceğini düşündüğünü ve grubun önünün açık olduğunu da belirtti. Yıldız futbolcu, kontratıyla ilgili olarak ise kulüple bir görüşmesinin olmadığını belirtti.

Trabzonspor‘un deneyimli futbolcusu Marek Hamsik, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde idman öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bugün çok makûs bir haberle uyandıklarını belirten Hamsik, “Fotoğrafçımız Alaattin Yararı’nın vefat haberini aldık, daima bir arada çok üzgün olduğumuzu ve kendisini çok sevdiğimizi, bu güç günlerinde ailesinin de yanında olduğumuzu söylemek isterim” biçiminde konuştu.

“Sadece 7 maçı düşünüyorum”

Hamsik, kadrodaki geleceğiyle alakalı olarak, “Uzun bir ortadan sonra birinci 11’e dönmek benim için de çok hoştu. Alanda olmanın tadını çıkarmaya çalıştım. Benim tek düşündüğüm önümüzdeki 7 maç. Trabzonspor formasıyla şu an tek düşündüğüm bu. En güzelini yapmak istiyorum kalan haftalarda. Dönem sonunda ailemle birlikte hoş tatilde olacağız lakin şu an tek düşündüğüm kalan 7 maç” tabirlerini kullandı.

“Bu değişimler kolay değil”

Geçen dönem ve bu dönem yaşanan süreci de pahalandıran başarılı futbolcu, “Trabzonspor’da geçirdiğim 2 yılın benim için çok özel olduğunu söyleyebilirim. Birinci şampiyonluğumu burada kazandım. Kent olarak da kadro olarak da burası Napoli’ye çok benziyor. Kulüp olarak da benziyor. Benim için Trabzonspor’da geçirdiğim bu iki yıl mesleğim açısından özel mana taşıyor. Bu dönem işler bizim istediğimiz üzere gitmedi. Ne grup, ne hocalarımız kadronun içinde bulunduğu durumdan keyifli değil. Futbol bu türlü bir oyun maalesef, bazen işler istediğiniz üzere gitmeyebiliyor. Bizim yapmamız gereken çok çalışmak, işleri daha uygun bir hale getirmek. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Şu an 35 yaşındayım, her gün fazla çalışarak daha uygun bir insan, daha düzgün bir futbolcu olmak ve kulübüme tıpkı halde hizmet ederek, kulübümün de daha düzgün bir kulüp olması için çabalıyorum. Çalışmalarım buna yönelik. Bu değişimler kolay değildir. Bu dönem sizlerin de bildiği üzere hoca değişimleri yaşadık. Büyük değişimler de yaşadık. Trabzonspor üzere bir kulüpte bu değişimleri yaşamak çok kolay değildir. Yeni hocamız var. Yeni amaçlarımız var. Bizim yapmamız gereken tek şey geleceği inşa edebilmek ismine daha çok çalışmak. Yalnızca geleceği düşünüp düzgün işler çıkarmak için çabalamayız” cümlelerine yer verdi.

“Futbola odaklanmış ve onu düşünen bir insanım”

“Trabzonspor’un efsanelerinden biri olmak benim çok memnun ediyor” diyen Marek Hamsik, “Eğer iki yıllık süreçte bunu başarabildiysem, ben de kendimi çok memnun hissederim. Zira bu isimler ortasında kendi ismimi yazdırabilmek benim açımdan çok büyük bir memnunluk olur. Benim futbol akademim var. Bu futbol okulunda 400 genç oyuncu futbol oynamaya devam ediyor. Futboldan sonra kendimi buna adayabilirim. Aslında benim futbol mesleğim bir seyahat üzerine geçti. Genç futbolcu adaylarına hem bilgilerimi hem hislerimi hem futbola bakış açımı paylaşıp, benim öğrendiklerimle onlara bir şeyler katabilmeyi düşünüyorum. Ben futbola odaklanmış ve onu düşünen bir beşerim. Şu an tek odaklandığım nokta Trabzonspor’un dönem sonuna kadar oynayacağı maçlar sonrasına bakacağız” dedi.

“Trabzonspor’un önünün daha açık olduğunu söyleyebilirim”

‘Geçtiğimiz sezonki Trabzonspor ile bu sezonki Trabzonspor ortasındaki farkı nasıl yorumlarsınız?’ sorusuna ise Hamsik, “Sezon başından beri belirli meşakkatler yaşadığımız bir gerçek. Öncelikle bu yaşanan problemlerle alakalı olarak Şampiyonlar Ligi’nden bahsedebiliriz. Buraya katılabilmek bizim için çok kıymetli bir amaçtı. Hem futbol manasında hem de finans istikametinde kadromuza çok büyük katkısı olacaktı lakin maalesef buna katılamadık. Dönem başına bakarsanız şayet çok berbat başlamadık. Üstün Kupa’yı kazandık. Spor Toto Üstün Lig’de dönem başı makus bir durumda değildik. Yeterli bir durumdaydık. Sonrasında gelen ağır maç trafiğinde istediğiniz sonuçları elde edemeyince ve idman yapma fırsatı da bulunmadığınızda bu işler doğal ki daha güç bir periyoda giriyor. Bizim de uzun süren bu güç periyotların tesirinde kaldığımızı söyleyebilirim. Kolay olmuyor. Lider değişikliği ve hoca değişiklikleri yaşandı. Taktiksel değişimler yaşandı. Bu durumlar doğal ki hiçbir grup için kolay değil, bizim için de kolay olmadı. Şu an baktığınızda daha stabil bir hale geldiğimizi söylememiz mümkün zira yeni bir liderimiz var. Uzun yıllar kontratı olan hocamız var. Son iki haftadır da birlikte yaptığımız idmanlarda yeni metotlar görüyorsunuz. Yeni bir anlayış görüyorsunuz. Artık Trabzonspor’un önünün daha açık olduğunu söyleyebilirim. Trabzonspor geleceği düşünüyor. Tek odak noktamız yeterli bir geleceğe sahip olabilmek” yanıtını verdi.

“Sakatlıklar futbolun parçası”

Sakatlıkların futbolun bir modülü olduğuna vurgu yapan Slovak futbolcu, “Trabzonspor üzere büyük kulüpler 20-25 tane çok güzel oyuncuya sahip olurlar ve bu oyuncularla birlikte oynarlar. Biri eksikse tekrar onun üzere kaliteli bir oyuncuya sahip olurlar. 1 ya da 2 oyuncunun olmaması çok fazla bir şeyi değiştirmez. Zira her vakit orda oynamaya hazır diğer oyuncular olabilir. Futbol sakatlıkların içinde olduğu bir oyun. Her vakit birinci 11’de düzgün oyuncularınızla oynamak mümkün olamayabiliyor. Eksik olan oyuncularınız yerine oynayabilecek kaliteli ayaklarınızın da olması gerekiyor. Ben bu türlü düşünüyorum” diye konuştu.

“Dünyanın en memnun babası olurum”

İki çocuğunun geleceğiyle ilgili olarak ise Marek Hamsik, “Çok şanslıyım. İki oğlum da çok yetenekli. Onlar için birtakım şeyleri konuşmak için çok erken. Biri 11, biri 13 yaşında. Gelişebilmek için vakitleri var. Gelecekte neler yapabileceklerini, nerelerde olabileceklerini konuşabiliriz ancak bahsettiğimi üzere şu an yalnızca yetenekli oyuncular lakin güzel çalışırlarsa, uygun birer futbolcu olacaklarını düşünüyorum. Şayet bir gün Trabzonspor’da oynama fırsatı bulurlarsa ben de kendimi dünyanın en memnun babası olarak hissederim. Benim geleceğimle ilgili olarak ise kendimi hoca olarak görebiliyorum ancak bu altyapılarda mı olur, A kadro seviyesinde mi olur, buna şu an karşılık verebilmek kolay değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Napoli’nin şampiyon olması beni çok memnun ediyor”

İtalya Serie A’da Napoli’nin şampiyonluğa ulaşmasından ötürü çok memnun olduğunu belirten 35 yaşındaki futbolcu, “Kutlamalara katılmak çok mümkün gözükmüyor. Trabzonspor’da oynamaya devam ediyorum. İdmanlara devam ediyorum. Napoli’nin 33 yıl sonra şampiyon olacak olması beni de çok memnun ediyor. Zira Napoli geçmişte güç devirler yaşadı. Gelecek şampiyonluk sonrasında kentte aylar sürecek kutlamalar olacaktır. Trabzonspor’da maçlara katılacağımdan ve idman yapacağımdan ötürü orada olmam çok mümkün gözükmüyor” açıklamasını yaptı.

“Sözleşmemle ilgili bir görüşmem olmadı”

Hamsik, bordo-mavili ekiple kontratına ait de şunları söyledi:

“Sözleşmem devam ediyor. Dolaysıyla rastgele bir görüşmemiz olmadı. Değerli olan bu görüşme değil, Trabzonspor’un daha güzel yerlerde olabilmesi. Değerli olan Trabzonspor’un şu an stabil olması ve geleceği umutla bakabilmesi. Trabzonspor, bu dönem sonrası tekrar büyük bir inşa devriyle birlikte geçen sezonki muvaffakiyetleri tekrarlayıp hem de Avrupa’da başarılı olabilmek için çalışıyor. Değerli olan husus bu.” – TRABZON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor