Lider Tutuk, kardeş kent Batum'daydı

Lider Tutuk, kardeş kent Batum’daydı

Yalova Belediye Lideri Mustafa Tutuk, Yalova‘nın kardeş kenti Gürcistan‘ın Batum kentini giderek Belediye Lideri Archil Chikovani ile bir ortaya geldi.

Başkan Mustafa Tutuk, Batum Belediye Lideri Archil Chikovani’nin daveti üzerine, Yalova‘nın kardeş kenti Batum’un, kent statüsü kazanmasının 134. yılı münasebetiyle düzenlenen ‘Batumoba’ şenliğine katıldı. Programa Lider Tutuk ve eşi Gökşen Tutuk’un yanı sıra AK Parti Belediye Meclis üyeleri Nusret Karaalioğlu, Yusuf Ziya Şener, Dursun Karahasan, CHP Meclis üyeleri Burçin Tangürek, Sefer Keskin, Erol Abacı ve Bağımsız Meclis üyesi Yavuz Bingöl iştirak etti.

Ziyarette konuşan Lider Tutuk, karşılıklı ziyaretler ile kültürlerarası gelişimin arttığını söz ederek, “Öncelikle bizleri, Karadeniz’in en hoş kentlerinden biri olan Batum’da ağırladığınız için teşekkür ederim. Bu üzere ziyaretlerle, kültürlerimizi daha düzgün tanıtıyor ve kentler ortası bağları da güçlendiriyoruz. İlerleyen süreçlerde çeşitli iş birlikleri ile bir ortada olmaktan memnunluk duyar, sizleri en kısa müddette Yalova‘mızda ağırlamak isteriz” diye konuştu.

Batum Büyükelçisi İstek Kağan Yılmaz’a Ziyaret

Tutuk, şenliğin akabinde Türkiye’nin Batum Büyükelçisi İstek Kağan Yılmaz’ı da makamında ziyaret etti. Ziyarette, Yalova Belediye Meclis üyeleri; Burçin Tangürek, Yusuf Ziya Şener, Nusret Karalioğlu, Dursun Karahasan, Yavuz Bingöl, Sefer Keskin, Erol Otomobilci ve Yalova Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Nagihan Güldallı da hazır bulundu.

Tutuk, burada yaptığı konuşmada, “Batum Belediyesi ile kardeş kent münasebetlerimizi daha ileriye taşımak istiyoruz. kültür, sanat, spor ve turizm alanlarında ortak projeler geliştirmeyi planlıyoruz. Yalova ve Batum ortasında tarihi ve kültürel bağlar var. Bu bağları güçlendirmek için çalışacağız” dedi.

Rıza Kağan Yılmaz ise Tutuk’a ziyaretinden ötürü teşekkür ederek, “Batum ve Yalova ortasındaki kardeş kent münasebetlerinin geliştirilmesini destekliyoruz. Türkiye ve Gürcistan ortasındaki dostluk ve iş birliğinin örneklerinden birisi olan bu münasebetlerin her iki kentin de faydasına olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Tutuk, Türkiye’nin Batum Büyükelçisi İstek Kağan Yılmaz’a üzerinde Yürüyen Köşk motifi olan seramik bir tabak ikram etti. – YALOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal