Kuru kayısı ihracatı sarsıntıya karşın arttı

Kuru kayısı ihracatı sarsıntıya karşın arttı

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya‘da Ocak-Nisan devrindeki kuru kayısı ihracatı bir evvelki yıla nazaran yaklaşık 2 ton artış gösterdi.

6 Şubat sarsıntılarından etkilenen 11 vilayetten biri olan dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya‘da Ocak-Nisan devrindeki kuru kayısı ihracatı bir evvelki yıla nazaran yaklaşık 2 ton artış gösterdi. Malatya Ticaret Borsası bilgilerine nazaran, kentte Ocak-Nisan periyodunda 5 bin 500 ton kuru kayısı ihracatına karşılık yaklaşık 34 milyon dolar gelir elde edildi.

“Ürün alımında problemimiz olmadı”

Depremlerde kayısı ihracatının çok fazla etkilenmediğini kaydeden Malatya Ticaret Borsası (MTB) Meclis Lideri Erdoğan Ünal, “Daha da fazla ihracat gerçekleşirildi, sarsıntıdan ötürü personel konusunda badire oldu. Eser alımında ise ıstırap yaşamadık” dedi.

“Manolya hastalığı ve yağışlar kayısıya ziyan verdi”

Depremler sonrası oluşan zirai donun kayısıya çok fazla ziyan vermediğini aktaran Ünal, “Kayısı dondan çok etkilenmedi fakat manolya ve yağmurdan büyük hasar aldı. Şu an hasarın ne kadar olduğu iddia etmek güç önümüzdeki süreçte ilgili kurumlar bunların tespitini yapacak ve hasarın ne kadar olduğu ortaya çıkacak” sözlerini kullandı.

“İhracatta problemimiz bulunmuyor”

Kuru kayısı fiyatlarının kalitesine nazaran değişiklik gösterdiğini belirten Ünal, “Kayısı hoş para ediyor. Üreticilerimiz değerlendirmesi gerekiyor bu fiyatları yani eseri para ettiği vakit satması gerekiyor. Fiyat aralıkları 80 ila 125 TL aralığında kalitesine nazaran değişiyor” diye konuştu. – MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat