Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya'da turizm işçileriyle buluştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya’da turizm işçileriyle buluştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde nitelikli turisti ön plana tuttuklarını, bunun için de nitelikli çalışanın değerli olduğunu belirtti.

Ersoy, Antalya’daki bir otelde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle turizm işçileriyle bir ortaya geldi. Turizm çalışanlarının taleplerini dinleyen Ersoy, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye‘nin dünyanın sayılı turizm destinasyonlarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye‘nin global salgın sürecini en başarılı yöneten ülke olduğunu lisana getiren Ersoy, Türkiye‘nin turizmde 6. sıradan 3. sıraya yükseldiğini kaydetti.

Geçen yıl turizm gelirinin 46,3 milyar dolar olduğunu kaydeden Ersoy, “2023 gayemiz 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir. İnşallah 2028’de bu sayısı 90 milyon ziyaretçi 100 milyar dolar gelire taşımayı hedefliyoruz. Bu bağlamda olağan Türkiye çok büyük hazırlıklar yaptı. Hoş sayılar söylem ederek hoş sonuçlar mümkün olmuyor. Gerçek hareketleri, hakikat vakitte, hakikat adımlarla yapmamız gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ersoy, 2019’da kurdukları Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile kıymetli tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütüldüğünü tabir etti.

Altyapı yatırımları turizme müspet yansıdı

Türkiye’nin altyapısına da son 20 yılda çok önemli yatırımlar yapıldığına işaret eden Ersoy, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin her yeri büyük havalimanlarıyla donatıldı. Bu havalimanları otobanlarla birbirine bağlandı. Terörle uğraşta Türkiye çok büyük muvaffakiyet elde etti. Terörle çabayı ülke hudutlarının dışına çıkartmayı başardı. ve yeniden birebir Türkiye bu terörle çabada muvaffakiyet edebilmek için savunma endüstrinde çok önemli yatırımlar yaptı. Dünyada şu anda savunma dalında öncü başkan pozisyona gelen ülkelerin başında yer alıyor. Hastane altyapısı kent hastaneleri sayesinde Kovid-19 müddetinde Türkiye en az kapanan ülkelerden biriydi. Bu süreci en âlâ yöneten, hastane kapasitesini en uygun yöneten ülke oldu. Bu durum rakiplerden ayrışarak çok yanlışsız ve çok tesirli sayılara ulaşmayı sağladı.”

Ersoy, son 5 yıldır tanıtım alanında ağır çalışmalar olduğunu, 200’den fazla ülkede tesirli çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Tüm bu çalışmaların turizm sayılarına yansıdığını aktaran Ersoy, şöyle konuştu:

“Bugün ‘önemli olan nitelikli turist’ diyoruz. Nitelikli turistin yolu da nitelikli işçiden geçiyor. Bugün de 1 Mayıs olması sebebiyle onları da dinlemek istedik. Hem biz başımızdakileri onlarla paylaşmak, hem onların meselelerini, muhtaçlıklarını öğrenmek istedik. Kıymetli gereksinimleriyle ilgili birçok mevzuyu lisana getirdiler. İnşallah bunları kıymetlendirerek süratli bir formda gerekli düzenlemeleri yapacağız. Toplantıların daha sık ve daha ağır yapılması gerektiğine inanıyoruz. Kesimin bütün paydaşları ne kadar çok yan yana gelir, ne kadar fazla kıymetlendirme yaparsa o kadar uygun sonuç alır diyoruz.”

Bakan Ersoy, turizm çalışanları başta olmak üzere tüm işçilerin gününü kutladı.

Kaynak: AA / Hatice Özdemir Tosun – Yeni