Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya'da Aziz Nikolaos Kilisesi Anıt Müzesi'ni gezdi Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya’da Aziz Nikolaos Kilisesi Anıt Müzesi’ni gezdi Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye‘nin bu yıl 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir hedeflediğini belirterek, “İlk çeyrek sonuçlarına nazaran tarihi bir rekor kıran Türkiye, 7,8 milyon ziyaretçi ağırlayıp 8,7 milyar dolar gelir elde etti.” dedi.???????

Ersoy, Antalya‘nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolaos Kilisesi Anıt Müzesi’ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya ve Türkiye‘nin turizmde en yeterli periyotlarından birini yaşadığını lisana getirdi.

Geçen yıl Antalya’ya 13 milyondan fazla, Türkiye geneline ise 51,4 milyon turist geldiğini hatırlatan Ersoy, 46,3 milyar dolar gelir elde edildiğini kaydetti.

Bu sene de turizmde çok tezli olduklarını vurgulayan Ersoy, “Türkiye’nin bu yıl 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir maksadı var. Birinci çeyrek sonuçlarına nazaran tarihi bir rekor kıran Türkiye, 7,8 milyon ziyaretçi ağırlayıp 8,7 milyar dolar gelir elde etti.” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzyılın en büyük zelzelesini yaşadığına ve seçim sürecinin devam ettiğine dikkati çeken Ersoy, bunlara karşın sayıların sevindirici boyutta olduğunu tabir etti.

Ersoy, dönem sonuna kadar bu yılki maksada ulaşma temennisinde bulunarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak 2028’de 90 milyon ziyaretçi, 100 milyar dolar gelir maksadımız var. Bu yalnızca klasik turizm hareketleriyle sağlanacak bir amaç değil. Bu bağlamda biz dönemi yaymak için birçok çalışma yapıyoruz. Dönemin 12 aya ve farklı destinasyonlara yayılmasıyla, yalnızca deniz, kum, güneş değil, farklı eser çeşitleriyle ülkemize turistin gelmesini sağlamayı hedefliyoruz.”

Kilisede bakım ve onarım yapıldı

Aziz Nikolaos Kilisesi’nde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Ersoy, bakım ve onarım çalışmalarının başarılı bir biçimde tamamlandığını aktardı.

Kilisenin kentin 5 metre, deniz su düzeyinin de 1 metre aşağısında olduğunu ve daima su çıktığını anlatan Ersoy, şunları söyledi:

“Suyun aktarılmasıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirildi. Üst kat ziyaretçiye kapalıydı, açıldı. Duvarlarda bakım, tamir ve paklık çalışmaları yapıldı, daha evvel çıkmayan fotoğraflar ortaya çıkarıldı. Yürüyüş yolları, tabanlar elden geçirildi. Buranın korunması için yapılmış çatısı vardı, çatı da yeni çağdaş formuyla tekrar yapıldı. Çok daha uygun, yapıyı ön plana çıkaran lakin müdafaa alanını çok daha geniş tutan çok daha çağdaş çatı sistemiyle yapı daha sağlam ve korunaklı biçime getirildi. İnşallah geçen sene 400 binden fazla ziyaretçi almıştık, bu sene çok daha fazla ziyaretçi alacağız. Hem Müze Müdürlüğümüz hem de onarımdaki takımlarımız müzeyi kapatmadan bu çalışmaları yaptı. Bundan sonra da çok rahat gezilerek inşallah 600 bin, 700 bin sayıları kısa müddette erişeceğiz diye düşünüyorum.”

“Türkiye, 100 milyar dolar gelir maksadına adım adım ilerliyor”

Demre’nin Antalya için, Antalya’nın da Türkiye için çok kıymetli olduğunu vurgulayan Ersoy, turizmin esnafa, çiftçiye de yarar sağlayan bir dal olduğunu lisana getirdi.

Ersoy, turizmin ülke iktisadına önemli katkı sağladığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Son 20-25 yıllık periyotta ülkenin turizmden daha fazla hisse alabilmesi için her yeri otoban ağlarıyla, demir yollarıyla uzunluktan boya örmüştük. Terörle gayrette de çok başarılı çalışmalar yapıldı, terörle çabayı sonlarımızın dışına taşımayı başardık bu devirde. Artık inşallah insanların daha konforlu biçimde seyahat edecekleri, daha fazla ören yeri ve arkeolojik pahaları gezebilecekleri noktaları hayata geçiriyoruz.”

Ersoy, son 5 yıllık devirde hafriyat çalışmalarını 12 aya çıkardıklarını vurguladı.

Arkeolojik alanlarda hafriyat çalışmalarının yıl boyunca yapılabildiğini söz eden Ersoy, “Sadece geçen yılki sayıları söyleyecek olursak geçen 700 noktada kurtarma ve araştırma hafriyatları yapıldı, bunların 157 tanesi 12 aylık uzun periyodik hafriyat başkanlıklarının çalışmaları. 700 sayısı da dünyada rekordur. Türkiye bu açıdan da rekor kırdı, bu rekorları yenisini ekleyerek 2028’deki 90 milyon ziyaretçi 100 milyar dolar gelir gayesine Türkiye adım adım ilerliyor. Türkiye çok büyük bir potansiyele sahip, el birliğiyle koruyarak, geliştirerek amaçlarımıza ulaşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Müzeye Togg ile gelen Ersoy, kilisede yapılan çalışmaları inceledikten sonra aracı merak eden çocukları Togg’a bindirdi.

Kaynak: AA / Hatice Özdemir Tosun – İktisat