Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Van'da açılışlara katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Van’da açılışlara katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, bir yandan kütüphaneler, müzeler ve kültür merkezleriyle kültür atılımını taçlandırırken, başka yandan tiyatro oyunları, konserler, şenlikler, konferanslarla kültürü, sanatı halkla buluşturduklarını belirtti.

Programlara katılmak üzere Van‘a gelen Yavuz, Saray ilçesinde yeni yapılan İlçe Halk Kütüphanesi’nde öğrencilerle bir ortaya geldi, Kaymakam Yunus Ataman’ı ziyaret etti.

Ardından Edremit ilçesine geçerek Çiçekli Mahallesi’nde yapılan Daima Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Yavuz, Van‘ı çok sevdiğini ve Van‘da bulunmaktan memnunluk duyduğunu söyledi.

Belediye Lideri İsmail Say’ın gençlere çok ehemmiyet verdiğine şahit olduğunu anlatan Yavuz, “Açılan merkez, hoş projelerden biri. Merkezimiz 200 kişi kapasiteli. Gençlerimizin eğitimin yanı sıra ferdî gelişimi ve birbirleriyle kaynaşması için de son derece değerli proje. Gençlerimiz burada aldıkları eğitimle üniversitelere, yüksek okullara gidecekler.” dedi.

Daha sonra Edremit İlçe Halk Kütüphanesinin açılış merasimine katılan Yavuz, Türkiye’nin son 20 yılda çok kıymetli kademeler katettiğini, her alanda öncü ve dünyaya taraf veren bir ülke olduğunu söyledi.

“Bu muvaffakiyetin temelinde, lisanımız, kültürümüz, irfanımız ve çalışma azmimiz yatıyor. Bütün bunları miras bırakacağımız çocuk ve gençlerimiz ise bizim en değerli hazinelerimizdir.” diyen Yavuz, Van‘ın son yıllarda hayata geçirilen projelerle yepisyeni bir çehre kazanarak yıldızı giderek parlayan bir kültür ve turizm merkezine dönüştüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendilerine kültürün her alanında milletin birikimini sahiplenme, geleneklerini, göreneklerini, bedellerini müdafaa ve yaşatma vazifesini verdiğini anlatan Yavuz, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak bu doğrultuda var gücümüzle, gece gündüz demeden çalışıyor, Türkiye Yüzyılı vizyonuna yaraşır yüz akı projelerimizi birbiri arkasına hayata geçiriyoruz. Bir yandan kültürel mirasımızı ihya ederken, öteki yandan da edebiyatımızı, sanatımızı geliştiriyoruz. Kültür atılımımızı bir yandan kütüphaneler, müzeler, kültür merkezleri ile taçlandırırken, öbür yandan tiyatro oyunları, konserler, şenlikler, konferanslarla kültürü, sanatı halkımızla buluşturuyoruz. Bakanlık olarak, bilhassa son yıllarda, kütüphanelerimizi ‘yaşayan kütüphane’ yaklaşımıyla yapılandırıyoruz. Kütüphanelerimizi kentlerin simge yapıları olacak ve kültürel üretimini daha üst düzeye çıkartacak formda tasarlıyoruz. Kütüphanelerimiz artık, vatandaşlarımızın ferdî ve toplumsal gereksinimlerine karşılık veren, yaşayan kurumlar haline geldi.”

“253 halk kütüphanesini tekrar yapılandırdık”

Kütüphanelerin artık, teknolojik ve bilimsel gelişmelerin yakından takip edilmesine imkan veren, hayatın her alanındaki bilgi üretimine dayanak olan yapılar haline geldiğini tabir eden Yavuz, “En değerlisi de kütüphanelerimiz artık bebeklik periyodundan itibaren okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunan ilim ve irfan yuvalarıdır. Bugün açmakta olduğumuz kütüphanemizle, 2023 yılında bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayısı 1274’e ulaştı. 253 halk kütüphanesini tekrar yapılandırdık, 68 halk kütüphanesinde de uygunlaştırma çalışmalarına devam ediyoruz. Artık vatandaşımızın olduğu her yerde kütüphane kuruyoruz. Yurt genelinde 18 bebek kütüphanesi, 10 edebiyat ve müze kütüphanesi, 11 AVM kütüphanesi, 2 gar kütüphanesi, 2 havalimanı kütüphanesi ve cezaevlerinde açtığımız 4 adalet kütüphanesini vatandaşlarımızla buluşturduk. Yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan kullanıcılarımıza, çağdaş araç ve gereçlerle donatılmış 75 gezici kütüphane ile ülkemizin dört bir yanında, bilhassa de sarsıntı bölgesinde hizmet veriyoruz.” diye konuştu.

Van‘da kütüphane yatırımlarına her vakit çok kıymet verdiklerini lisana getiren Yavuz, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca onarımı yapılan tescilli Sanayi Meslek Lisesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kütüphane olarak düzenlendiğini ve Van Vilayet Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladığını bildirdi.

Van ve ilçelerinde toplam 14 halk kütüphanesinin bulunduğu bilgisini paylaşan Yavuz, şöyle devam etti:

“Bunların birçoklarını yeniledik, başkalarının yenileme çalışmaları da devam ediyor. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz 650 metrekare kullanıma sahip Edremit İlçe Halk Kütüphanemizde, çocuklarımıza yönelik alanlara özel bir değer verdik. Kütüphanede, okul öncesi, gençlik kısımları, müddetli yayınlar kısmı, yetişkin okuma araştırma salonumuz bulunuyor. İlçe Halk Kütüphanemize bağlı olarak, Fidanlık Halk Kütüphanesi kurduk. Gençlerimiz bu kütüphaneyi de çok seviyor. Kütüphaneler için bize her vakit dayanak olan Sayın Valimize ve Edremit Belediye Liderimize teşekkür ediyorum. Bu hoş binayı kütüphane olarak yapılandırmak üzere bakanlığımıza tahsis eden Edremit Belediyemize de ayrıyeten teşekkür ediyorum.”

“13 ilçemizde çocuk ve bebek kütüphanesi yapıyoruz”

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ozan Balcı ise kentte en öncelikli gündemlerinin eğitim olduğunu söyledi.

Bu kapsamda çok değerli projeler yürüttüklerini belirten Balcı, “Okumak çok değerli. Biz de bu mevzuda çok uğraş gösteriyoruz. Devletimizin ve milletimizin imkanlarını çocukların ve gençlerin hizmetine sunuyoruz. Eğitim bir numaralı bahsimiz. Türkiye’de bir birincisi gerçekleştiriyoruz, 13 ilçemizde çocuk ve bebek kütüphanesi yapıyoruz. Öte yandan yeni bir halk kütüphanesi ile çocuk ve bebek kütüphanesi ihale ettik. Haziranda ise kente bir kültür merkezi kazandıracağız. Bu da eğitime çok büyük katkı sağlayacak. 250 okulun kütüphanelerini yaptık. Okullarımıza yaklaşık 1,5 milyon kitap kazandırdık. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” tabirlerini kullandı.

Gençlerin imtihanlara en güzel biçimde hazırlanması için gereken takviyesi sağladıklarını bildiren Say, her vakit gençlerin yanında olduklarını, onları desteklemeye devam edeceklerini lisana getirdi.

Açılışlara AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Edremit Kaymakamı Yücel Fazilet, Gürpınar Belediye Lideri Hayrullah Tanış, Tuşba Belediye Lideri Salih Akman, YYÜ Rektörü Hamdullah Şevli, Vilayet Kültür Turizm Müdürü Erol Uslu, AK Parti Van Vilayet Lideri Emre Güray, AK Parti milletvekili adayları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Necat Hazar – Yeni