KONYARAY BANLİYÖ ÇİZGİSİNİN TEMELİ ATILDI

KONYARAY BANLİYÖ ÇİZGİSİNİN TEMELİ ATILDI

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak KONYARAY Banliyö çizgisinin temeli düzenlenen merasimle atıldı. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya Gar’ın, Selçuklu Gar’ın ve havaalanının birinci kere bir raylı sistemle birbirine bağlanacağını belirterek, “Toplam,2 milyar 300 milyon liralık yatırımla gerçekleştireceğimiz bu projenin en değerli paydaşlarından birisi Konya Büyükşehir Belediyemiz. İnşallah, sistem tamamlandığında araçlar Büyükşehir Belediyemiz tarafından temin edilecek ve işletmeyi de Devlet Demir Yolları’mızla birlikte sizlerin hizmetine sunmuş olacağız? ‘dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak KONYARAY Banliyö Çizgisi’nin temeli bugün Konya Gar’da düzenlenen merasimle atıldı. Merasimde konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya’nın en kıymetli taleplerinden birisinin endüstride çalışan vatandaşların toplu ulaşıma kavuşması olduğunu kaydetti. Banliyö çizgisiyle bu sorunun ortadan kalkacağını söz eden Altay, “Bugün, bu temelle inşallah 2 yıl üzere bir müddette bunu sağlamış olacağız. Bu süreçte emeği olanlar var. Onun için onlara bilhassa teşekkür etmem lazım. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na teşekkür ediyorum. Bir başka teşekkür de bugün ortamızda bulunan Devlet Demir Yolları’mızın kıymetli Genel Müdürü Hasan Pezük Beyefendi ve grubuna. Genel Müdür’ümüzün şahsen takibi ve talimatlarıyla bu süreç tamamlanmış oldu. Bugün daima birlikte temelini atacağız. İnşallah en kısa müddette açmak da nasip olur. Daima birlikte bu merasimde bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. Bugün Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan nasıl her gün tarihi bir şey yapıyorsa biz de bugün Konya tarihini etkileyecek, Konya için çok değerli ve 2 milyar 300 milyon liralık bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Konyalılara güzel, uğurlu olsun? ‘diye konuştu.

‘KONYALI VATANDAŞLARIMIZIN HAYATI KOLAYLAŞACAK’

Video konferans üzerinde programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise KONYARAY’ın kıymetli bir proje olduğuna dikkat çekerek, ‘Tamamlandığında Konya kazanacak, Konyalılar kazanacak. Konya’nın kent içi trafiği rahatlayacak ve Konya’nın hayat kalitesi yükseltilecek. Konyalı vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşacak. Doğal Konya bizim için çok değerli. O yüzden Konya’da bizim pek çok projemiz var. Bildiğiniz üzere birkaç ay evvel Türkiye’nin en yüksek viyadüğü olan Konya Eğiste-Hadim viyadüğünü yaparak çok inançlı, konforlu, standardı yüksek bir yolu Konya’yla Alanya ortasında bağladık. İnşallah bunun devamı olan Kuş Yuvası yollarıyla birlikte Konya’nın değerli bir aksını tamamlayacağız. Biraz evvel Tahir Başkanı’mız da söyledi. Alacabel Tüneli’nde incelemeler yaptılar. Gerçekten yakından incelediğimiz, takip ettiğimiz çok kıymetli bir işimiz. 7 kilometrenin üzerindeki tünelimizde bütün imalatlarımızı bitiriyoruz. İnşallah daima birlikte önümüzdeki aylarda Alacabel Tüneli olarak burayı da Konya’mıza, Antalya’mıza kazandıracağız. Biliyorsunuz Demirkapı Tüneli’mizin de imalatları bitti. Orası da farklı kıymetli bir aks. Yani bakarsanız bütün yollar Konya’ya çıkıyor. Biz de bütün yolları Konya’ya çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Konya bunu ziyadesiyle hak ediyor. Konya için ne yapsak azdır. Ne yapsak da gereklidir. O yüzden bütün belediye liderlerimiz ve vekillerimiz, bütün valilerimiz, oturup konuşacağız ve Konya’nın gelişmesi ve büyümesi için ne gerekiyorsa yapacağız’ ‘diye konuştu.

KONYARAY GÜNLÜK 90 BİN YOLCU TAŞIYACAK

TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, banliyö çizgisiyle günlük 90 bin yolcu taşınacağını söz ederek şunları söyledi:

“Konya vilayet sonları içerisindeki demiryolu ağımız toplam 770 kilometre. Konya, demiryolu bakımında da Ankara’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bugün temelini atacağımız KONYARAY projesiyle de bu sayıya 45,9 kilometre daha ek sınır eklemiş olacağız. Konya Tren Garı, kent merkezi, OSB’ler ile sanayi merkezleri, havalimanı, Lojistik Merkezle Pınarbaşı’nı kapsayacak projeyle vatandaşlarımıza konforlu, süratli, ekonomik bir toplu taşıma hizmeti verecek inşallah. Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında hayata geçireceğimiz KONYARAY Projesi’nin toplam uzunluğu 45,9 kilometre. Bugün temelini atacağımız etabın çizgi uzunluğu ise 17,4 kilometre. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek projenin birinci etabında 13 adet istasyon binası inşa edeceğiz.”

MHP’li KALAYCI,’KONYA İÇİN KIYMETLİ PROJE’

MHP Genel Lider Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya için çok kıymetli bir projenin temelinin atıldığını belirterek, ‘Büyükşehir Belediye Liderimize yaptığı hizmetler için ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum. Konya’mızın hakikaten çehresini değiştirdi. Dönüşüm projeleriyle Konya’mızın kıymetine bedel kattı. Bunu bilhassa dışardan Konya’mıza gelenlerden duyuyoruz. Elbette ki Konya’mızla ilgili övgülerden ötürü göğsümüz kabarıyor. Yalnızca Konya’mızda değil, asrın felaketini yaşadık yeniden Konya Büyükşehir Belediyemiz ve öteki belediyelerimiz Hatay’da destan yazdı. Hepsinden Allah razı olsun. Konya’nın her vakit bir sahibi var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Kendisine buradan teşekkürlerimizi, hürmetlerimizi iletiyoruz. Her gün büyük yatırımların, devasa yatırımların ya açılışına ya temel atma merasimlerine şahit oluyoruz. Teknolojiye dayalı sanayi atılımımızın sonuçlarını alıyoruz. Her gün hepimizi gururlandıran yapıtların hizmete açılışını görüyoruz. Türkiye nitekim üreten, büyüyen, gelişen ve yükselen bir ülke pozisyonundadır. Lakin birileri önümüzü kesmeye çalışıyor. Birileri pürüz olmaya çalışıyor içeriden ve dışarıdan. Allah’ın müsaadesiyle mahzurları yıka yıka gidiyoruz. 14 Mayıs’ta da ben inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızı açık orta seçeceğiz.’ dedi.

‘KONYA UZUN VAKİTTİR RAYLI SİSTEMLERİ KENTE ENTEGRE ETMEK İÇİN ÇALIŞIYOR’

‘BAŞKALARI LAF ÜRETİTOR; BİZİM TAKIMLARIMIZ DAİMA HİZMET ÜRETİYOR’

AK Parti Konya Milletvekili ve 28. Devir Milletvekili adayı Tahir Akyürek de şunları söyledi:

“Doğrusu öbürleri laf üretiyor, bizim takımlarımız, hükümetimiz, belediyelerimiz daima yatırım üretiyor, hizmet üretiyor. Neredeyse açılışlara, temel atmalara yetişemez hale geldik. Şu anda da Konya tarihi açısından dönüm noktası olabilecek kıymetli bir yatırımın başlatıcısı olarak, temel atma merasiminde bulunuyoruz. Bütün bu yatırımların ve hizmetlerin banisi olan, bunlar için iradesini ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz. 21 yıldır Konya’mıza milyarlarca dolarlık yatırımların başlatıcısı oldu, sahibi oldu. Konya’mız bu büyük yatırımlarla tanıştı. Bu banliyö temel atması vesilesiyle, bu kıymetli yatırımı Konya’mıza kazandıran Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Ulaştırma Bakanımıza, Sayın Genel Müdürümüze, Büyükşehir Belediye Liderimize, tüm katkı yapan dostlarımıza, kardeşlerimize, büyüklerimize kentimiz ismine teşekkür ediyorum.?

Konya Valisi Vahdettin Özkan, ‘Konya’da ömür kalitesinin artırılması, bireylerin memnun bir formda yaşaması, sağlıklı bir hayata kavuşması, kendisini geliştirmesi ve daima dayanışma içinde olması elbette ki çok değerli. Konya’mızın hem bireylerin bu türlü gelişmesi hem işletmelerin global rekabet gücünün artırılması, yeşilin koruması ve bir bütün olarak bu konuları önceleyen devletimize, hükümetimize, belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Bu türlü iyi bir işin de Büyükşehir Belediye Liderimizin, bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın talimatları ve gösterdiği maksat istikametine koşarak bu hizmeti sunmuş olmaları çok kıymetli’ dedi.

Konuşmaların akabinde protokol tarafından KONYARAY Banliyö Çizgisinin temeli dualarla atıldı. (DHA)FOTOĞRAFLI KONYARAY Banliyö sınırının temeli atıldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki