"Kömür karası eller" ekmek parasını yerin metrelerce altından çıkarıyor

“Kömür karası eller” ekmek parasını yerin metrelerce altından çıkarıyor

Zonguldak‘ta yerin metrelerce altında “kara elmas” olarak isimlendirilen taş kömürünü gün yüzüne çıkaran maden çalışanları, rızıklarını dünyanın en sıkıntı mesleklerinden birini yaparak kazanıyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumuna bağlı kuruluş müdürlükleri ile özel maden ocaklarında çalışan personeller, binbir zorlukla çıkardıkları taş kömürü, bölgedeki demir-çelik fabrikalarının yanı sıra termik santrallere ham husus kaynağı oluşturuyor.

İş elbiselerini giyen, ekipmanları ile ferdî koruyucularını da yanına alarak hazırlıklarını yapan emekçiler, yerin metrelerce altına girip “mutlak karanlık”ta yerine getirecekleri vazifelerini 8 saat süren çalışmanın akabinde tamamlayarak “geçmiş olsun” dilekleriyle tekrar yer üstüne çıkıyor.

Alın teri dökerek ulusal servet olan taş kömürünü iktisada kazandıran madenciler, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 sarsıntılarının yanı sıra 23 Ekim 2011 Van Depremi’nde arama kurtarma çalışmalarında kıymetli vazifeler üstlendi.

Maden ocağında çalışma kuralları zor”

Maden teknikeri İsmail Çetin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde AA muhabirine, madenciliğin dünyanın en güç mesleklerinden biri olduğunu söyledi.

Kentin yazgısının kömür olduğunu, kömür deyince akla Zonguldak’ın geldiğini belirten Çetin, “Zor bir iş. Maden ocağında çalışma kaideleri sıkıntı. Gazlı, tozlu, patlama riski olan bir ortam, yerin metrelerce altına iniliyor, muhakkak bir müddet güneşi görmüyorsunuz. Konutlarımızdan helalleşerek gidiyoruz. Meskene döndüğümüzde de bizleri gördüğünde sevinen bir ailemiz oluyor. O denli bir meslek icra ediyoruz.” diye konuştu.

Çetin, kömürün kıymetinin kendileri için değer biçilemez olduğunu anlatarak “Gerçekten çok güç koşullarda çıkıyor. Özellik ısısı, koklaşabilir özelliğiyle demir çelik dalında taş kömürü çok gerekli ve bedelli bir maden.” dedi.

Ülke iktisadına katkı sağlamak için çaba ettiklerini lisana getiren Çetin, “Madencilik; karanlıkta çalışıp aydınlığın, ömrün, kolaylığın pahasını bilmektir.” sözünü kullandı.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde büyük yıkım yaşandığını anımsatan Çetin, şöyle devam etti:

“Daha evvel yaşanan sarsıntılardaki arama kurtarma çalışmalarına da katılmıştım. Bu zelzele ise çok büyüktü. Devletin büyük bir yükünü madenci olarak bizler çektik. Canlar kurtardığımız için çok mutluyuz. Bizim için bir can kurtarmak çok değerli. Orada yüzlerce can kurtardık. O açıdan çok memnunuz. Madenciliğin can kurtarmayla gündeme gelmesi bizim için sevindirici. Çok güç koşullar altında bu işi yaptık fakat o zorlukları biz hiç görmedik. Ne olursa olsun zorluklar içerisinde ailelerle bağlantı içinde olduğumuz için onlar da bu gayretleri gördü. Madenciyi ülkeye sevdirdik. Türkiye’ye domuz damını, tahkimatı öğrettik. Bu, acı olayın hoş tarafları. İnşallah bu türlü bir şeyi bir daha yaşamayız.”

“Madenciliğin ne kadar değerli olduğu gösterdik”

Madenciliğin dışarıdan bakıldığı üzere kolay olmadığına işaret eden Şengül, “Yaşadığımız sarsıntı felaketinde de madenciliğin ne kadar kıymetli olduğunu tüm ülkeye ve dünyaya gösterdik. Yer altında canımızı birbirimize emanet ederek çalışıyoruz. Orada birbirimize güveniyoruz. Yer altında bütün imkanlar var. Yer altında aksilikler olabiliyor mu? Yer altında kesinlikle oluyor, öngörülemez aksilikler oluyor ancak ona karşın üretmeye, çalışmaya devam ediyoruz. Seviyoruz bu işi, aslında sevmeyen bir insan madenciliği yapamaz, üretemez, ülkesine katkı sağlayamaz. Tahlisiye de gönüllülükle yapılan bir iş.” biçiminde konuştu.

Şengül, iktisada katkı sağlamanın gururunu yaşadıklarını kaydederek ülkeye, millete yararlarının olduğunu, yer altı zenginliğini yer üstüne çıkardıklarını lisana getirdi.

Kaynak: AA / Gökhan Yılmaz – Yeni