Kocaelispor - Karacabey Belediyespor maçının akabinde

Kocaelispor – Karacabey Belediyespor maçının akabinde

– Kocaelispor – Karacabey Belediyespor maçının ardından

Mehmet Ak : “23 yıldır teknik adamlık yapıyorum, hiç bu kadar taraftarın küfrüne maruz kalmadım”

Fırat Gül: “Küfür ettim demiyorum lakin hak edene, hak ettiği karşılığı verdim”

KOCAELİ – TFF 2. Lig’de Kocaelispor’un TECO Karacabey Belediyespor’u 1-0 mağlup ettiği maçın akabinde teknik yöneticiler oyunu kıymetlendirdi. Karacabey Belediyespor Teknik Yöneticisi Mehmet Ak, edilen küfürlere reaksiyon gösterirken, Kocaelispor Teknik Yöneticisi Fırat Gül ise, “Ben küfür ettim demiyorum. Hak edene, hak ettiği yanıtı verdim” tabirlerini kullandı.

TFF 2. Lig Kırmızı Küme’de önder Kocaelispor ile Karacabey Belediyespor ortasında oynanan ve Körfez grubunun 1-0 kazandığı maçın akabinde teknik yöneticiler müsabakayı kıymetlendirdi. Karacabey Belediyespor Teknik Yöneticisi Mehmet Ak, “Ligin son 3 haftasına geldik. Büyük ihtimalle bir maç sonra Kocaelispor şampiyon olacak. Kağıt üzerinde o denli görünüyor. Öncelikle topluluğun şampiyonluklarını şimdiden tebrik ediyorum. Maça gelince, 23 yıldır teknik adamlık yapıyorum, hiç bu kadar taraftarın küfrüne maruz kalmadım. Kırgınlığımı söylemek istiyorum. Bizim de yanılgılarımız var, oyuncularımızın da var. Lakin maçın başından sonuna kadar başıma bozuk para yağdı, çakmak yağdı. Burası Kocaelispor topluluğu. Biz Kocaeli’yi Avrupa kupalarında, Türkiye kupalarında, Muhteşem Lig’de gördük. Bu serzenişimi iletmek istiyorum. Maça gelince; herhalde bu dönem, bu alanda Kocaelispor’u alanına bu kadar hapseden diğer kadro olmamıştır. Tahlillerimizi yaparak geldik. İskenderun maçında da İskenderun’un durumu vardı lakin bu kadar net 5-6 net gol konumu kaçırıp karambolden bir golle maçı kaybettik. Aslında maçın hakkı bu değildi. Fakat rakibin taraftar baskısı, oyun deneyimi, coşkusu birtakım noktalarda bizim önümüze geçti. Tebrik etmekten diğer yapacak bir şey yok. Kocaelispor önümüzdeki sene TFF 1. Lig’de. Biz play-off argümanımızı kaybettik. Matematiksel olarak var ancak fizikî olarak biraz sıkıntı görünüyor. Kalan 3 maçı da en âlâ biçimde değerlendirip önümüze bakacağız” dedi.

“Rakip teknik gruptan tarafıma ağza alınmayacak küfürler edildi”

Kulüpler ortasındaki gerginliğe dair soruları da yanıtlayan Mehmet Ak, “Maçta 45’te Okan oyundan çıktığında hakem onu oyuna aldı. Oyuna aldığı nokta, bizim taç attığımız nokta. Münasebetiyle kenardan içeri giren oyuncunun, rakibin avantajını engellemeyecek formda oyuna girmesi gerekiyordu. Kural da böyledir. Hakem onu oyuna kaldı. Buna itiraz ettim. Bu yüzden rakip teknik heyetinden tarafıma ağza alınmayacak küfürler edildi. Bunu Kocaelispor ikinci lideri da biliyor. Bir camiayı burada serzenişte bulunmak istemem lakin bizler gelip geçeriz. Karacabey’de bugün Ahmet olur, Kocaelispor’da yarın Mehmet olur. Maçın başından sonunda kadar benim tepkim oyunun içerisinde. Rakip grup kulübesine dönüp bakmadım bile. Gerek de hissetmedim. Bunları burada konuşmak da hakikat değil lakin önümüzdeki süreçte daha dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kulüp Muhteşem Lig’de şampiyonluğa oynamış kulüp. Anlatmama gerek de yok. Kenardan rakip kadro kulübesine, teknik yöneticisine küfredip sonra hiçbir şey olmamış üzere kulübeye döneceksiniz. Hiç tasvip etmediğim durum. Kocaelispor’u, Kocaelispor armasını, oyuncularını tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Bir tane organize atak olmadan bizi yendi”

Ak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“4.hakem ‘Duymadım’ dedi. Kulübün ikinci lideri biliyor. Yanıma geldi ve kendisini de uyardığını, kimseyle muhatap olmamamı söyledi. Ben yarın tahminen ben burada çalışırım, o arkadaş Karacabey’de çalışır. Saldırarak, beni attırmaya çalışmanın ne manası var? Bugün alanda Kocaelispor bir tane organize atağı olmadan bizi yendi. Bunun aksini söyleyebilecek olan var mı? Oyundan şad musunuz? Ben atılsam ne olacak? Bir oyuncu atılsa ne olacak? Kocaelispor topluluğunun bu türlü şeylere muhtaçlığı yok. Çok speküle etmek istemiyorum. Fazla konuşmak beşere kusur yaptırır. Kocaelispor topluluğuna, markasına hürmetim var fakat maçın başından sonuna kadar başıma yediğim çakmağın, bozuk paranın haddi hesabı yok. Ben birinci devre 1461 Trabzon’da teknik yöneticiydim; Kocaelispor’u orada 3-0 yenmiştik. Artık buranın teknik yöneticisiyim. Yarın öteki bir yerde olabilirim. O yüzden benim kimseye karşı halim ve biçimim yok. İşimiz futbol. Sahanın içini geliştirmeye çalışıyorum. Bizler işçi insanız. Camialardaki insanların dikkat etmesi gerekiyor. O kendini biliyor. Kimse kimsenin gözünün içine bakarak küfür edemez. Temsilciye de söyledim. Diğer birine sarı kart gösterdiler. Bende haksız yere kart görmüş oldum. Çok da polemiğe gerek yok. Sizlere önümüzdeki yıl 1. Lig’de muvaffakiyetler diliyorum. Ben teknik yöneticim ve bu işten para kazanıyorum. Bunun da spekülasyon haline getirilmesini istemiyorum. Bir manşetle insanları yerden yere vurabiliyorlar. Doğal ve duygusal halimle konuştum. Kocaelispor’un harcadığı para ortada, TECO Karacabey’in harcadığı para ortada. Karşılaştırma yapma durumumuz da yok. Topluluklar, taraftarlar olağan ki uğraş edecek, Kocaelispor’un yeri burası değil, yeri Üstün Lig fakat bunu yaparken de birtakım bedellerle yapmak lazım. Kenardan küfürle, arbedeyle bu iş olmaz”

Gül: “Şampiyonluk yolunda çok önemli avantajımız var”

Kocaelispor Teknik Yöneticisi Fırat Gül ise “Maçtan evvel rakibin play-off için son talihi olduğunu biliyorduk. Bizim için de sıfır toleranslı maçtı. Galibiyetten öbür skor bizim açımızdan düşünülemezdi. Bu türlü bir maç oynayacaktık. Evvel oyuncularımızı tebrik etmek istiyorum. Vakit zaman goller kaçırdık, konumlara girdik, pas yanılgılarımız oldu, yanlış tercihlerimiz oldu. Bunlar eleştirilebilir fakat bunların dışında uğraş, uğraş, tekrar konumun içine girme, tepki verme üzere ekibi kadro yapan hususlarda hepsi yüzde yüzünü alana getirdi. Hepsine teşekkür ediyorum. Şampiyonluk yolunda son çeyreğe, çeyreğin de çeyreğine girdik. Artık bizim için puan kaybı kelam konusu bile olamaz. Önemli bir avantajımız var. Son 3 haftaya getirdik. Burada değerli olan tek nokta; bu kadronun maç kazanması ve galip gelmesi. Artık telafi yok. Diğer noktalara çok fazla mesaimizi harcayamayız. Büsbütün skor odaklı oynamalıyız. 65’ten sonra biz oyunu kilitleyip skoru kendi lehimize bitirme üzerine oyun planıyla devam ettik. O da istediğimiz düzeydeydi. Rakip topa sahip oluyormuş üzere göründü ancak devamlı orta sahanın önünde, oralarda pas yaptılar, istikamet değiştirdiler. Çok fazla tesirli olamadılar. Bazen karambol olabiliyor. Ancak onun dışında organize konum vermedik, istediğimiz sonucu aldık. Şampiyonluk yolunda çok önemli adım attık” biçiminde konuştu.

“Oyuncularımız birbirine sarılmış durumda”

“Bugün Samed, geçen hafta Cengiz gol attı maçı kazandırdı” diyen Gül, “Öncesinde Beykan, Diyarbakır’da Samed, Cem Ekinci’nin deplasmanda bir golle kazandırdığı 3 puanlar var. Şampiyon olan kadrolarda bu türlü ilerliyor. Bir hafta bir oyuncu sahneye çıkıyor, sorumluluğu alıyor, golü atıyor. Öbür hafta öbür bir oyuncu. Bu çok kıymetli nüans. Bizim kadromuzda bu karakter var. Birlikteliğimiz çok âlâ. Dışardan bazen oyuncular ortasında ya da oyuncularla teknik grup ortalarında sorun varmış üzere yorumlanabiliyor. Dışardan bakıldığında bu türlü yorumlanabilir. Lakin oyuncularımız birbirine sarılmış durumda, teknik takımla bütünleşmiş durumda. Bu şampiyonluğu koşullar ne olursa olsun, bu kupayı getirmek için elinden geleni yapacak durumda. Bundan sonraki süreçte bunu yapacağız” dedi.

“Kocaeli, bütün Türkiye’ye tribün dersi verdi”

Kocaelispor taraftarına özel parantez açan teknik yönetici Fırat Gül, “Kocaeli kenti bugün bütün Türkiye’ye tribün dersi verdi. Gerçekten çok coşkulu taraftar vardı. Top rakibe geçtiğinde rakibi boğan, top bize geçtiğinde bizi destekleyen, aksiliklerde en ufak demoralize etmeyen çok önemli dayanak vardı. Onlara sonsuz teşekkür etmek istiyorum. Onlara kupayı getireceğiz. Kelamım söz. Biz şampiyon olacağız ve kupayı bu kente getireceğiz. Şu an şampiyon olmadık, çok önemli avantajımız var. Matematiksel olarak garanti altına alınır, o kupa tescillenir ondan sonra ‘Şampiyon olduk’ derim. Şu an şampiyon olacağız diyorum. Biz rakiplerle ilgilenmiyoruz. Bizim ne yaptığımız kıymetli. Bizim artık rakiplerle işimiz yok. Kim kiminle ne yaparsa yapsın. Kıymetli değil. Kim ikinci olmuş, kim beşinci olmuş. Biz şampiyon nasıl oluruz? Etimesgut maçını nasıl kazanırız? Bunun hesabını yapıyoruz” diye konuştu.

“Son iç saha maçını akşama almaya çalışıyoruz”

37. haftada son iç saha maçının hafta içinde, 16 Mayıs 2023 Salı günü saat 15.00’te oynanmasıyla ilgili olarak da Gül, “O maçta ilgili teşebbüsümüz var. Kastamonu kulübüyle bağlantıya geçip federasyon tarafından da sorun olmazsa, taraftarımızın da o geceyi bizimle bir arada keyifli bir formda yaşayabilmesi için maçı 19.00 ya da 20.00 üzere akşam saatine almaya çalışıyoruz. İnşallah istediğimiz üzere olur. O günde Kocaeli’nin geçmişinde şampiyonluk kutlamaları olarak hatırlarız” dedi.

Teknik yönetici Fırat Gül, önümüzdeki hafta oynayacakları Etimesgut Belediyespor maçının yerinin değiştirilmesi talepleriyle ilgili de, “Rakiple daha güzel statta oynamak bizim için avantaj olabilir. Zira takımızın kalitesi muhakkak bir düzeyde. Daha âlâ yer ve statta, daha âlâ kurallarda oynadığımızda daha uygun performanslar gösteriyoruz. İnşallah bu maçta da o denli bir girişimdeyiz, o denli sonuçlanırsa bizim için çok düzgün olacak” tabirlerini kullandı.

“Küfür ettim demiyorum fakat hak edene, hak ettiği yanıtı verdim”

Kulüpler ortası gerginlik içinse Fırat Gül, şöyle konuştu:

“Kocaeli kentine gelip Kocaeli taraftarını sen tahrik edersen, Kocaeli’ye gelip rakip kulübeyi tahrik edici halde konuşursan karşılığını alırsın. Ben küfür ettim demiyorum. Hak edene, hak ettiği yanıtı verdim. Şunu söylüyorum; Kocaeli’de o denli davranma cüreti varsa göreceklerine ve duyacaklarına da katlanma hamaseti olmalı. Kim ne yaptıysa yanıtını verdim. Herkesin hak ettiği yanıtı da gözünün içine bakarak verdim. Kimsenin gerisinden da konuşmam. Gözünün içine bakarak ne gerekiyorsa söylerim. Onun da gözünün içine bakarak hak ettiği yanıtı verdim. Küfür ettim demiyorum”

Tayfun: “O kupayı getireceğiz az kaldı”

Kocaelisporlu futbolculardan Tayfun Aydoğan, “İlk yarının sonlarında Samed Ali’ye yapılan hareket vardı. Kimse kendi alanımızda, 20-25 bin kişinin önünde bize bu hareketleri yapamaz. Buna müsaade vermem. Samed’e hareket yapılmasını yediremedim. Birebirini ona yapmak istedim. Fevri davrandım. Kırmızı kart görmeyi gerektirecek bir şey yapmadım. Üstüne yürüdüm. Kendini yere bıraktı, düşmesin diye atılım yaptım. Bu maçların havası farklı oluyor. Karşıdaki bize karşı motive oluyor. Sıkıntı olacağını biliyorduk. Ona nazaran hazırlandık. Giren, çıkan herkesi tebrik etmek lazım. Oyun disiplinine sadık kaldık. İkinci yarı çekilir üzere göründük. İkiyi bulamadık. Kaçan durumlarımız var. Uygun gayret ettik. Herkesi tebrik ediyorum. Taraftarımız da bizi yalnız bırakmadı. Hepsine sonsuz teşekkürler. Matematiksel olarak şampiyonluğu garantileyene kadar, son ana kadar elimizden geleni yapacağız. Kelam verdik. Kupayı getireceğiz. Çalışıyoruz, karşılığını alıyoruz. Gücümüz yüksek. Oyun disiplinine itaatimiz güzel. Kadro ruhumuz dönem başından beri çok âlâ. Bunu da alana yansıtıyoruz. Az kaldı. O kupayı getireceğiz” tabirlerini kullandı.

Samed Ali: “Hocamın içine doğmuş”

Maçın tek golünü atan Samed Ali Kaya, “Son düzlükteyiz. Bu maçı katiyetle kazanmamız gerekiyordu. Hocamızın oyun planına sadık kaldık. Hoş bir galibiyet aldık. Benim niyetim haftaya son maça gidiyoruz. İnşallah o maçı kazanıp kupayı Kocaeli’ye getireceğiz. Onların (Karacabey) da son talihiydi. Kimle oynarsak oynayalım, argümanı olmasa da bize karşı ekstra motivasyonla oynuyorlar. Bunu biliyorduk. Lakin biz sakin kalarak, deneyimimizi alana yansıtarak, kendimize inanarak, oyun planına sadık kalarak, kazanacağımızı bilerek hareket ettik. Son bir maçımız kaldı. Onu da atlatırız ve keyifli sona ulaşırız. Golde; maç toplantısında beş dakika evvel hocam beni çağırıp ‘ilk yarı gol atacağımı söylemişti. Herhalde içine doğmuş hocamın. Bana nasip oldu. Kubilay vurdu, dönen topu takip ettim ve gol attım. Benden fazla kadronun kazanması değerliydi. Golü kimin attığı kıymetli değil” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Gönül Efe – Lokal